Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Zbignieff

Nowy ram - bluescreen przy starcie systemu

Polecane posty

Dziędobry.

Mam tu stary piecyk z płytą Asusa P5K Pro, a w niej 4 GB ramu DDR2, konkretnie 2 x 2 GB Patriot PDC24G6400LLK działające w dual channelu (w przypadku tej płyty pary działają tak: dwa sloty żółte tworzą jedną, dwa czarne drugą).

Ostatnio udało mi się dokupić drugi taki sam zestaw kości, w dodatku podobno nowy (niby że wyjęte ze starych zestawów, które się nie sprzedały). Faktycznie wyglądają na nowe - ani nie brudne, ani nalepka nie wygląda, jakby ucierpiała od temperatury, ani od samych kości nie czuć charakterystycznego zapachu sprzętu, który długo przebywał w cieple i kurzu.

Pomimo tego, że model jest dokładnie ten sam, według nalepki "nowe" kości mają napięcie 2.1V, podczas gdy stare potrzebują 2.2V.

W związku z powyższym, zmieniłem w biosie napięcie na 2.1. Następnie wyjąłem stare kości i w te same dualchannelowe sloty zainstalowałem kości nowe. No i tak, bluescreen przy wczytywaniu Windowsa (7, 64 bity).

Próbowałem też pojedynczo w pierwszym slocie, wynik ten sam. Włożyłem też stare ramy w pozostałe dwa sloty. Nic. Na koniec spróbowałem stare kości umieścić w pierwszych dualchannelowych slotach, a nowe w drugich. Również nic. Komputer włącza się tylko po usunięciu nowych kościu.

Mam na nie niby jakąś tam gwarancję, więc pewnie mógłbym je oddać, wolałbym jednak, żeby po prostu działały. Da się tu coś zrobić?

Dodam jeszcze, że ram (i stary, i nowy) jest 4-4-4-12, podobnie ustawiłem w biosie. Próbowałem też automatycznych ustawień napięcia.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgodnie ze specyfikacją na stronie Patriota napięcie powinno być ustawione na 2.2V przy tej częstotliwości i tych timingach.

Spróbuj zdać się na dane w SPD pamięci zamiast ręcznych ustawień i zobacz, czy wtedy coś ruszy. Można też spróbować nieco poluzować timingi.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie. Dziwne, że w żadnym oficjalnym źródle nie znalazłem tych samych pamięci, ale z napięciem 2.1V.

Zaraz zacznę się z tym bawić, ustawię wszystko na auto, a tymczasem pytanie pomocnicze: poluzować timingi? To znaczy, zamiast 4-4-4-12 ustawić coś w stylu 5-5-5-15?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet nie było to potrzebne. Twoja pierwsza sugestia wystarczyła w zupełności. Pomimo tego, że według specyfikacji ram ma opóźnienia 4-4-4-12, ustawienie 4-4-4-12 w biosie najwyraźniej mu nie odpowiadało. Po przełączeniu na "auto" wszystko działa idealnie, najpierw z jedną nową kością, potem z obiema i wreszcie, po dołożeniu dwóch starych, ze wszystkimi czterema.

Wielkie dzięki za pomoc, Sevard!

PS O dziwo na tym prawie siedmioletnim złomie, w którym tylko karta grafiki jest niezła, Wiedźmin 3 działa płynnie z maksymalnymi ustawieniami i natywną rozdziałką (1680x1050).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro pamięci jednak działają, to sprawdź w SPD pamięci (do odczytania np. za pomocą CPU-Z) jakie są dopuszczalne wartości. Jest możliwe, że pamięci zadziałają na timingach 4-4-4-12, ale dopiero po zwiększeniu napięcia do 2.2V.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem pewny, jak to odczytywać, więc...

Screen zakładki memory:

snfdhf.jpg

Wygląda na to, że faktycznie automat ustawił odrobinę wyższe opóźnienie.

Zakładka SPD:

aqtluh.jpg

Po lewej nowe kości w slotach 1 i 3, po prawej stare w 2 i 4. Jeśli dobrze rozumiem, oba zestawy mogą osiągnąć maksymalne częstotliwość i opóźnienie przy swoim najwyższym napięciu, tyle tylko że jest ono różne. Czyli obecnie automatycznie ustawione jest napięcie 1.8V, skoro poprzednia zakładka pokazuje 400MHz i 5-5-5-12. O ile we właściwy sposób odczytuję to, co widzę, czego absolutnie nie jestem pewny.

Ale sam program na pewno zapamiętam, bo wygląda bardzo przydatnie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...