Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Durdix

Komputer zawiesza się po wymianie karty graficznej

Polecane posty

Witajcie,

Chcąc pograć w Wieśka 3, zakupiłem nową kartę graficzną, Radeon R9 290. Przed jej wymianą, zrobiłem format i postawiłem system od zera, żeby mieć pewność, że wszystkie sterowniki ze starej karty (Radeon HD 6950), nie będą gryzły się z nową. Po formacie, podpinam kartę, instaluję wszystkie sterowniki i.... Lekki klops. Już przy starcie systemu zauważyłem, że karta pobiera więcej mocy z zasilacza. Widać to gołym okiem, bo przy starej karcie, po naciśnięciu przycisku "POWER", komputer ruszał z kopyta, wszystkie wiatraki i podświetlenia uruchamiały się momentanie. Teraz widać, że lekko zwolnił. Nie dziwię się, w końcu to kawał karty. Zauważyłem też, że zaraz po uruchomieniu, na ekranie monitora wyświetlają się niebiesko zielone, pionowe, cienkie paski. Nie na całym ekranie, lecz na jego prawej i lewej stronie. Trwa to dosłownie 2 sekundy i znika. Wcześniej, nie było takiego problemu. Dodatkowo, komputer potrafi się zawiesić, co wcześniej mu się nie zdarzało. Robiłem test FurMarkiem, temperatura maksymalna wyniosła gdzieś koło 92*.

Specyfikacja:

Zasilacz Chieftec 600W

Procek ADM Phenom X6 1090T Black Edition

Grafika Radeon R9 290

model płyty głównej podam zaraz po powrocie do domu.

Ktoś ma jakieś propozycje?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładny model zasilacza by nie zaszkodził, chociaż jeżeli udaje Ci się uruchomić FurMarka i tak podgrzać kartę, to chyba raczej nie on jest winny tej sytuacji.

Jaki to dokładnie model karty? Jeżeli referent, to temperatury jak najbardziej w normie.

I tak swoją drogą, łączenie karty AMD i procesora o tak niskiej wydajności jednego wątku to raczej nie jest wybitnie dobry pomysł.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podaję dokładną specyfikację karty ze strony Morele.net Produkt Producent Asus Kod producenta R9290-DC2OC-4GD5 EAN 4716659667278 Techniczne question_mark.gif Chipset

  • AMD

question_mark.gif Rodzaj chipsetu

  • Radeon R9 290

question_mark.gif Ilość pamięci RAM

  • 4 GB

question_mark.gif Rodzaj pamięci RAM

  • GDDR5

question_mark.gif Szyna danych [bit]

  • 512

question_mark.gif Typ złącza

  • PCI-Express 3.0 x16

question_mark.gif Długość karty [cm]

  • 28.7

question_mark.gif Taktowanie rdzenia [MHz]

  • 1000

question_mark.gif Taktowanie pamięci [MHz]

  • 5040

question_mark.gif Łączenie kart

  • 4-Way CrossFireX

question_mark.gif Chłodzenie

  • 2x wentylator
  • Radiator

question_mark.gif Zastosowane technologie

  • DirectCU
  • Super Alloy Power

Złącza question_mark.gif DVI

  • 2x DVI-D

question_mark.gif HDMI

  • Tak

question_mark.gif Dodatkowe

  • 1x DisplayPort

question_mark.gif Zastosowane technologie

  • HDCP

Uważasz, że procesor jest jednak za słaby, żeby ją udźwignąć? Wiem, że nie jest już najnowszy, ale myślałem, że raczej ją uciągnie.

A i model zasilacza: Chieftec CTG-600-80P 600W

Patrzyłem przed zakupem, czy zasilacz nie będzie za słaby, żeby podołać tej karcie, ale wszystkie testy wykazywały, że poradzi sobie z tą kartą.

Co myślisz o podkręceniu procka?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Link by wystarczył smile_prosty.gif

Testy (np. #1, #2) mówią, że temperatura zbyt dobra nie jest. Jaką masz obudowę?

Jeżeli te zawiechy występują tylko przy odpalaniu benchmarków, to właściwie pewnie dałoby się to wytłumaczyć "tylko" 300W na każdą linię 12V (przy założeniu, że karta dostaje tylko jedną linię), jeżeli problem poza benchmarkami nie występuje, to po prostu bym ich nie odpalał i obserwował, czy problem zupełnie zniknie.

Z podkręcaniem na pewno wstrzymałbym się do czasu wyjaśnienia, co jest nie tak z komputerem. I raczej wątpię, żeby miało ono jakoś potężnie przyspieszyć komputer, bo wydajność pojedynczego wątku będzie mierna nawet, jeżeli osiągnąłbyś 5GHz. Właściwie wszystkie procesory AMD mają z tym od dłuższego czasu spory problem, a że karty AMD preferują wysoką wydajność pojedynczego wątku, to najsensowniejszym krokiem będzie przesiadka na Intela.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@temperatury ASUS dosyć mocno schrzanił tę konstrukcję (tak naprawdę Direct II CU był projektowany dla kart nVidii, które mają nieco inną budowę, stąd te wszystkie wystające częśći) i jeśli karta jest zamontowana w średnio dobrze wentylowanej obudowie, to takie temperatury są niestety normalne. Jak to zwykłem mawiać - testy testami, a rzeczywistość rzeczywistością.

@paski w BIOSie Takie rzeczy mogą się zdarzyć gdy karta nie wykryje poprawnie monitora. Niekiedy pomaga wymiana kabla. Nie musi to świadczyć o czymś złym, czasem po prostu tak jest. Właściwie jedyny sposób, żeby się przekonać, to sprawdzenie monitora i karty na krzyż.

@Procek Wystarczy przesiadka na Windows 10 za 3, 4 miesiące (Windows 10 ma wyjść gdzieś na przełomie sierpnia i września). WDDM 2.0 w przypadku kart AMD opartych na architekturze GCN całkowicie rozwiązuje problem ze wsparciem dla wielu wątków przez sterowniki. Te kilka miesięcy jakoś wytrzymasz. Tańsze to niż zmiana całej platformy.

@problem Możesz podrzucić S.M.A.R.T. dysku (do odczytania np. za pomocą programu HDDScan)? Czasem problemy z zasilaniem są widoczne w tym, co raportuje dysk, więc o ile Twój dysk raportuje odpowiednie pola, to być może coś się da wywróżyć.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję Panowie za zainteresowanie. Wczoraj chciałem sprawdzić, czy problem będzie występował na innym zasilaniu. Wszystko było tak, jak na moim, więc zasilacz jest w porządku. Niestety, kiedy podpiąłem swój, coś pochrzaniło się kompletnie. Komputer startuje, ale nie słychać żadnych dźwięków BIOS, ekran monitora jest czarny.. Z deszczu pod rynnę.. Dziś sprawdzę na innym sprzęcie, czy to wina procesora, czy płyty głównej, choć po cichu liczę na swoją głupotę, że po prostu źle podpiąłem zasilanie.

Eh, a dziś premiera...

@webtom

To jest tak, że karta grzeje się przy odpalaniu benchmarków, osiąga te 90*, ale nie zawiesza się. Po 15 minutach, jej tryb pracy się wyrównuje. Jeśli dziś uda mi się go odpalić i zainstalować Wieśka, sprawdzę jak będzie podczas gry. Jeśli będzie działać na średnich detalach, bez zbytniego grzania, to ok. Mówiąc bez zbytniego, mam na myśli temperaturę 70-80, bo przy tej da się jeszcze wytrzymać, ale powyżej 80, głośność wiatraków, daje się we znaki.

https://www.google.pl/search?q=obudowa+komputerowa+aerocool+X+strike&espv=2&biw=1366&bih=643&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=bNVaVfOmCYbcUa32gYAC&ved=0CAYQ_AUoAQ#imgrc=5pgfMzsr9Tg2uM%253A%3BAXd23yRgH2BNqM%3Bhttp%253A%252F%252Fquietpc.de%252Fimages%252Fproducts%252Fae-strikex-advance-all-large.jpg%3Bhttp%253A%252F%252Fpinstake.com%252Faero-cool-strike-x-advance%252Fhttp%253A%25257C%25257Cquietpc%25255Ede%25257Cimages%25257Cproducts%25257Cae-strikex-advance-all-large%25255Ejpg%252F%3B2750%3B1464 - to moja obudowa. Na boku i górnej części obudowy, są wiatraki chłodzące. W sumie jest ich 3. Jeden na boku, drugi na górze a trzeci na tylnej ścianie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...