Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

zizou666

Bardzo wysokie zużycie procesora i dysku - Sony Vaio

Polecane posty

Hej,

znajoma dała mi laptopa żebym popatrzył, gdyż ma problem z dużym zużyciem procesora i obciążeniem dysku. Kiedy nic nie robi lub wykonuje jakieś nieskomplikowane rzeczy jak przeglądanie internetu przez duży czas obie te wartości są na bardzo wysokim poziomie (czasami spadają, jednak zaraz spowrotem mamy 100%).

Zauważyłem, że jest to często spotykany problem na różnych forach, jednak nie ma oczywistego rozwiązania.

Co do tej pory zrobiłem a nie pomogło:

- wywalilem Avsta, zainstalowałem Avire ;)

- wyrzuciłem zbędnę programy dostarczone z systemem przez Sonego,

- skanuje Avirą dysk, na razie nic nie wykryła

- zrobiłem skanowanie Malwarebytes i usunąłem zagrożenia

- tradycyjne czyszczenie Ccleanerem

- zainstalowłem aktualizcje do systemu bo znajoma troche je odkładała

Więcej pomysłów poza skanowaniem i podsyłaniem np tutaj logów (OTL czy też jakichś innych) nie mam. Coś jeszcze można sprwdzić?

Podsyłam specyfikacje kompa:

- laptop Sony Vaio

- Windows 8.1 64bit

- procesor: AMD E2-2000 APU 1.75GHz

- 4GB RAM

- dysk 500GB, z czego zajęte naprawdę niewiele

Z góry dzięki za jakąś pomoc.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie napisałem tego bo jest kilka, które generalnie skaczą i się zmieniają. Ale z grubsza mamy tak:

- Windows modules installer worker

- Instalator modułów systemu Windows (tak jakby to było coś innego niż to pierwsze)

- Host usługi: system lokalny

- Host usługi: dostawca kopiowania w tle oprogramowania firmy Microsoft

- System

Ale nawet teraz jak włączyłem skanowanie Avirą to ten proces potrafi nagle osiągnąć 50/60% zużycia procesora, po czym spaść do 10%.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja siostra ma również Sony Vaio i podobny problem. Z tym, że ona ma windows 7 i mimo moich rozlicznych prób ( zrobiłem z grubsza to co kolega wyżej ), do tego wyłączyłem zbędne kompozycje wizualne i zwiększyłem pamięć wirtualną problem pozostał.

Co znamienne, nie wiem czy masz ten sam problem, ale w moim przypadku dochodzi jeszcze masakryczna temperatura. W chwili obecnej laptop całkiem padł, więc nie mam jak dać loga z Hw monitor, ale z tego co pamiętam im dłużej działał tym bardziej się rozgrzewał, do tego stopnia, że po godzinie z hakiem osiągał około 75 stopni na procesorze... Nie otwierałem go nigdy, więc nie wiem jakie ma chłodzenie, ale powiem szczerze, że jeśli chodzi o otwory w dolnej części, to jest gorzej niż źle...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, nagrzewa się mocno. Co prawda nie wiem jaka jest dokładnie temperatura procesora, nie sprawdzałem, ale jest bardzo ciepły no i chodzi jak czołg.

W ostateczności spróbuje zrobić reinstall systemu, chociaż nie wiem czy znajoma ma płytke z Windowsem, musze się dowiedzieć.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, przeinstalowałem system stawiając wszystko od nowa (nowe partycje itd). Problem występuje dalej, natomiast zauważyłem że ma miejsce tylko wtedy, gdy jestem podłączony do internetu. Wygląda na to, że jakiś proces sieciowy go tak obiąża (może coś dalej jest nie tak jeśli chodzi o aktualizacje?). Teraz np zwykły IE otwarty zaraz po pierwszym uruchomieniu nowego systemu potrafi zużyć 60/70% zasobów procesora.

Jeśli nikt mi nic nie podpowie i sam nic nie wymyśle, to chyba wezme go do jakiegoś serwisu i zobaczymy co tam zdiagnozują.

EDIT: Ok, co zauważyłem. Jeśli włącze komputer i nie podłącze się do żadnej sieci laptop chodzi dobrze co bym innego nie robił. Jeśli zaś podepne się do sieci natychmiast zużycie wzrasta. Jeśli np otworzę przeglądarke to widzę że to ona zjada niemal cały procesor, jeśli pozamykam wszystko to w takim przypadku pałeczke przejmuje proces Windows Modules Installer i on katuje procesor. Zakończenie tego procesu nie pomaga, od razu startuje od nowa, nawet jeśli odłącze się już od sieci.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To są procesy Windows Update, w sumie najlepiej by było poczekać aż wszystko się poinstaluje,

Żeby to przyspieszyć możesz spróbować czegoś takiego:

- przełącz Windows Update w tryb manualny;

- zainstaluj wszystkie dostępne aktualizacje;

- przełącz Windows Update z powrotem w tryb automatyczny.

Tu (post oznaczony jako odpowiedź) masz szczegółowo opisany proces przełączania Windows Update w tryb ręczny. W polskiej wersji Windows module installer ma nazwę Instalator modułów systemu Windows.

Innym rozwiązaniem jest przestawienie Windows Update w tryb manualny na stałe. To powinno rozwiązać problem, ale będziesz musiał pilnować aktualizacji (co jakiś czas sprawdzać dostępność nowych aktualizacji i ręcznie je instalować).

Inne rzeczy, które mogą pomóc:

- wyczyszczenie katalogów z plikami tymczasowymi - najlepiej użyć do tego programu TFC;

- zwiększenie ilości pamięci wirtualnej (Windows potrafi robić dziwne rzeczy, jeśli jesteś na granicy jeśli chodzi o wykorzystanie pamięci wirtualnej);

- usunięcie CCleanera i innych programów optymalizujących - naprawdę ich nie potrzebujesz, obecne wersje Windowsa potrafią całkiem nieźle same o siebie zadbać, a tego typu programy potrafią być nadgorliwe.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...