Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

kebbab

Podział transferu

Polecane posty

Witam. Mój router to Linksys WAG200 a karta sieciowa D-link AirPlus DWL-G510 Wireless.

W moim domu nie da się podłączyć internetu z tej przyczyny, że leży koło lasu bla bla bla i

nie da się pociągnąć kabli. No więc wpadłem na pomysł, żeby ciągnąć internet od wujasa obok

bezprzewodowo (odległość to jakieś 30-40m). Tak więc kupiłem co trzeba, wszystko ładnie pięknie

chodzi,tylko że... wolno. Przy 512kb/s i wujasa ulubionych torrentach o wowie czy innych grach

moge zapomniec. No więc, powiększyliśmy transfer do 6mb (yeah) jednak prędkość dalej nie jest

zadowalająca u mnie na kompie.Wszystko przez te torrenty i inne emule.

Moje pytanie brzmi:

Czy mogę podzielić transfer z tych 6mb np. Wujas 4mb, ja 2mb? Mam Net Limiter, jednak tam

mogę tylko do poszczególnych aplikacji przydzielać limit. A ja bym chciał zrobić tak, że mam

swoje 2mb, na których nikt mi stopy nie postawi.

PS. Z transferem między routerem a kartą wszystko jest ok, bo wbiję o 2 w nocy(jak komp

wujka jest wyłączony) i mi net zapierdziula:).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy to dobry temat na taki post, ale w sumie mój problem też dotyczy podziału transferu. Przejdźmy więc do rzeczy:

Mianowicie mam w domu Neostradę 1 Mb/s dzieloną na dwa kompy: mój i brata. Kiedy komp brata jest wyłączony to u mnie wszystko śmiga aż miło można grać, ściągać pliki i wszystko z maksymalną szybkością. Schody zaczynają się kiedy braciszek włączy kompa. Wtedy jakby cały net "przechodzi" na jego komputer. Może bez problemu grać, downloadować itd. i wszystko z maksymalną prędkością. Natomiast na moim kompie wszystko chodzi nieziemsko wolno: strony ładują się parę minut, a o graniu i ściąganiu plików mogę zapomnieć (max. transfer ok 10 kb/s a w grach pingi rzędu 1000). I właśnie chciałbym zapytać dlaczego akurat na jego kompa przechodzi cały transfer? Próbowałem zmieniać kolejność wtyczek w modemie, bawić się ustawieniami itd. ale nic nie pomaga.

Więc stąd prośba do was: powiedzcie, co mogę zrobić abym to ja miał zawsze max transfer, a on te "ochłapy". W końcu też płacę za neta więc chciałbym sobie zagrać wtedy kiedy ja chcę, a nie wtedy kiedy brata nie ma w domu :(.

PS. Mój modem to Linksys WAG200G.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po to wymyślono routery z zarządzaniem pasmem (nie mylić z QOS!) żeby można było dzielić łącze zależnie od potrzeb.

Czy to jedyna opcja żeby tak podzielić internet? Czy mógłbyś podać przykładowe routery( najlepiej Pentagram/Edimax/D-Link/TP Link), które mają w/w zarządzanie pasmem?(nie chodzi mi o QOS, bo taki router mam i nic mi to nie daje)

edit: dodam, że chciałbym głównie ograniczać prędkość 4 komputerów, które łączą się bezprzewodowo, dla siebie zostawiam kabel ;]

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy to jedyna opcja żeby tak podzielić internet?

W zasadzie jedyna, pomijając program NetLimiter (zainstalowany na każdym kompie w sieci) i serwer na Linuksie pracujący jako router. Rutery też mają system operacyjny, i przeważnie jest nim Linux, ale ze względu na ograniczenia sprzętowe (niewielka moc obliczeniowa wbudowanych procesorów, mało pamięci) producenci rzadko decydują się na udostępnienie funkcji mocno obciążających sprzęt.

( najlepiej Pentagram/Edimax/D-Link/TP Link)

Zależy czy chodzi o routery z modemem ADSL, czy takie z wejściem WAN RJ45 ("do kablówki").

W przypadku tanich routerów ADSL w zasadzie nie ma modeli umożliwiających podział pasma na komputery lub porty switcha. Powiedzmy że do ~300 PLN raczej takiego nie kupisz, chyba że używany. Popatrzę na nowości, może coś się zmieniło.

Trochę lepiej jest z routerami "kablowymi", bo wiele modeli można tuningować wgrywając alternatywny soft (firmware) posiadający więcej funkcji niż fabryczny. Zresztą w cenie ~200PLN trafiają się modele w których producent przewidział zarządzanie pasmem (niestety, często działające tylko na papierze).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PENTAGRAM Cerberus ADSL2 Wi-Fi Plus P 6331-62

Konfiguracja QoS pod kątem ograniczenia pasma dla poszczególnych komputerów w sieci dość trudna, ale wykonalna. Nie testowałem przy większym ruchu (tylko 3 kompy podłączone), podobno ten model lubi "sie wieszać" na szybszych łączach obciążony P2P -> znany błąd oprogramowania, zalecana zmiana firmware na nowsze (MMV nie udostępnia poprawionego, czyli trzeba szukać producenta i tam aktualizacji softu).

W zasadzie każdy router ADSL na Trendchip-ie może mieć takie funkcje, ale - jak już pisałem - producenci routerów nieczęsto je udostępniają (np. do TP-Linka istnieje tylko jeden soft z działającym QoS-BM, i to wcale nie ten najnowszy). I to by było tyle jeśli chodzi o routery ADSL do 200 PLN.

Nie znam / nie testowałem wszystkich dostępnych na rynku modeli, możliwe że jeszcze któryś posiada działający BM lub istnieje do niego alternatywny soft z taką funkcją.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A coś, co mogę mieć niedaleko w sklepie? :) (Pentagram/Netgear/D-Link) Gdzieś coś mi się obiło o uszy, że jakiś Netgear w cenie ok. 250zł ma to, ale nie wiem jaki model

Niestety Drayteki rzeczywiście mają kosmiczne ceny, a do tego ten najtańszy(ok. 350zl...) nie ma access pointa.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DrayTek Vigor 2700Ge ma BM (395 PLN w Komputroniku, gdzie indziej może być taniej). Można dołożyć osobny (dowolny) AP do DrayTek Vigor 2700e, ale wtedy możliwości zarządzania pasmem dla komputerów podłączonych przez WiFi będa trochę mniejsze.

Gdzieś coś mi się obiło o uszy, że jakiś Netgear w cenie ok. 250zł ma to, ale nie wiem jaki model

Dowiedz się który model, sprawdzę czy rzeczywiście działa w nim BM (Netgear "lubi" robić patenty typu "jest opcja ale działa jak chce").

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ASUS RT-N11 nie ma wbudowanego modemu ADSL, a jeśli chodzi o BM ... stary ModeCom MC-418A miał to zrobione lepiej, tylko WiFi miał jeszcze standard "B/G" a nie "N" (tylko że MC-418A kosztował poniżej 150 PLN ...).

No jest to jakieś rozwiązanie, tani modem ADSL z wyjściem LAN (RJ45) i do tego router dzielący pasmo. Przynajmniej jak zmienisz Neostradę na kablówkę nie będziesz musiał zmieniać routera.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...