Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

PeterMax

Rozdzielczość UltraHD w laptopie Lenovo y50-70

Polecane posty

Witam! :)

Ostatnio sprawiłem sobie nowego laptopa marki Lenovo, model y50-70. Do tej pory pracowałem głównie na stacjonarnym PC, ale potrzebowałem coś przenośnego na studiach + mój starszawy komputer też zaczął się przegrzewać, dlatego podjąłem decyzję o kupnie Lenovo.

Mój problem to trudność z przyzwyczajeniem się do nowej rozdzielczości lub nieumiejętność dostosowania jej na laptopie. Wczesniej posiadałem monitor 19'' i ustawioną miałem maksymalną rozdzielczość 1400x900. Teraz jest to 15,6'' z obrazem 1920x1080. Laptop posiada superhipermega funkcję odtwarzania obrazu w UltraHD i rzeczywiście obraz na maksymalnej rozdzielczości jest ostry... ale bardzo mały. Nie noszę okularów, nie mam problemów ze wzrokiem, ale do tej pory nie zdarzyło mi się coś takiego, żebym musiał ustawiać przybliżenie tekstu 125% żeby było znośne! (bo daleko do ideału :/ ). Do tego oczy szybko męczą się od skupiania wzroku na takich miniaturkach.

Ściągnąłem potrzebne sterowniki, aby móc odblokować więcej konfiguracji rozdziałki, jednak przy mniejszych rozdzielczościach tekst traci na ostrości i jakości.

W tym momencie piszę z innego laptopa, również Lenovo o takiej samej przekątnej obrazu, ale rozdzielczość maksymalna tutaj to 1366x768 przy której wszystko wygląda cacy. Na moim y50-70 ustawiając taką rozdziałkę obraz jest przymglony, ale rozmiary sa w porządku.

Moim pytaniem jest jak nie stracić na jakości, a sprawic, zeby oczy nie męczyły się przy czytaniu malutkich literek? Czy to UltraHD tak działa? A może to kwestia przyzwyczajenia? Pomóżcie proszę, bo czuję, ze moje oczy długo nie pociągną na tym sprzęcie :D

Dodam, że pracuję na Windows 7. Może Win 8 miałby lepsze zastosowanie do tego ultrahiper HD ;D

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przykro mi, ale niestety tak to działa - nie należy patrzeć tylko na rozdzielczość, ale również na rozmiar ekranu. Żeby nie stracić na jakości obrazu musisz kobinować ze skalowaniem tekstu. W przypadku LCD skalowanie rozdzielczości nie działa lub działa słabo. Jeśli nie chcesz męczyć oczu, to dosyć dobrym rozwiązaniem jest ustawienie jasnej czcionki na ciemnym tle. Innym rozwiązaniem jest zwiększenie wielkości czcionki lub przeskalowanie ikon i czcionek.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sevard, nie zgodzę się z opinią, że rozdzielczość UltraHD jest niestosowna w ekranie 15-calowym. Oczywiście nie twierdzę, że ma to zastosowanie w grach, natomiast w codziennym użytkowaniu komputera wszystko wygląda zdecydowanie dużo lepiej. Z tym, że mówię to jako użytkownik Macbooka, który domyślnie ma opcję skalowania rozdzielczości do tej optymalnej. Myślę, że Windows też oferuje taką opcję, tyle że trzeba będzie trochę poszperać, żeby się jej doszukać.

Oto pierwszy link jaki znalazłem w guglu: http://ittechblog.pl/2010/07/14/odblokuj-skalowanie-rozdzielczosci-w-windows-7/

Może zadziała? Niestety nie mam jak tego sprawdzić u siebie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Neithan138, znalazłem już wcześniej ten poradnik. Odblokowałem inne proponowane rozdzielczości, ale zastanawiałem się jak można zachować rozdziałke fullHD 1920x1080 i mieć większy pasek i czcionke :P

Sevard, jak ustawić tak jak mówisz, zeby czionka była jaśniejsza, a tło ciemniejsze xd ?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sevard, nie zgodzę się z opinią, że rozdzielczość UltraHD jest niestosowna w ekranie 15-calowym. Oczywiście nie twierdzę, że ma to zastosowanie w grach, natomiast w codziennym użytkowaniu komputera wszystko wygląda zdecydowanie dużo lepiej. Z tym, że mówię to jako użytkownik Macbooka, który domyślnie ma opcję skalowania rozdzielczości do tej optymalnej. Myślę, że Windows też oferuje taką opcję, tyle że trzeba będzie trochę poszperać, żeby się jej doszukać.

MacBook z Retiną to jest w ogóle dziwna historia i wygląda to fajnie, o ile ustawisz rozdzielczość, która da się prosto przeskalować z natywnej. Sam Mac nie oferuje opcji skalowania na rozdzielczości, na których by wyszły braki tego typu rozwiązania, ale wystarczy trochę pogrzebać, by np. włączyć rozdzielczość Full HD, by zobaczyć minusy tego rozwiązania. LCD jest technologią, która od początku miała problemy ze skalowaniem i nie za bardzo da się to zmienić. Po prostu w przypadku CRT piksele były ruchome, tu są zawsze w tym samym miejscu, więc przy skalowaniu trzeba jakoś wypełnić brakujące piksele. Ustaw sobie na Macu rozdzielczość Full HD zamiast domyślnej i biednej 1440x900 (bo taka jest największa rozdzielczość dostępna a MacBooku Pro 15' bez kombinowania) wtedy zobaczysz gdzie jest problem.

@Neithan138 Poszukaj w opcjach programów, których używasz. Większa część edytorów ma dostępne opcje, które pozwalają zmienić tego typu rzeczy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...