Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Alpharadious

"Alternatywny" system dla początkujących

Polecane posty

Czołem forumowej braci.

Piszę, bo mam pytanie odnośnie systemów 'linuksopodobnych'.

Otóż od jakiegoś czasu zastanawiam się nad zainstalowaniem właśnie takiego systemu na swoim laptopie. Laptop jest używany do obróbki tekstu (a propos spytam - czy te systemy oferują coś poza Open Office?), słuchania muzyki, przeglądania internetu i obsługi drukarki. Im "lżejszy", tym lepszy, jak widzicie sterowania rakietą nie planuję - liczy się szybkość.

Bardzo ważnym kryterium wyboru jest też to, by ten system był jak najbardziej przyjazny dla osób, które wcześniej nie miały styczności z Linuksami - przejrzysty interface, możliwie najbardziej podobny do logiki działania Win (tak, wiem, że "linuksy" za wiele się nie różnią przy podstawowych operacjach od Windowsa, ale poprawkę należy wziąć na to, że osoby, które będą korzystać z tego laptopa zdecydowanie nie należą do zaawansowanych, więc nawet drastyczna zmiana wyglądu może być dla nich problemem - wszelkie sugestie odnośnie modów, ułatwiających pracę programów są przeze mnie mile widziane! smile_prosty.gif).

Jesteście w stanie mi coś polecić?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli każda dystrybucja sobie poradzi bez większych problemów.

Z prostszych w obsłudze masz np. takie dystrybucje jak Mint, Ubuntu, Kubuntu, Mageia, openSUSE, Mandriva, Fedora, ...

Właściwie, to większym problemem jest to jakie środowisko graficzne wybrać - jedni preferują GNOME, inni KDE, jeszcze inni MATE (kontynuacja GNOME 2), XFCE, LXDE, Enlightenment itd. I dopiero po wyborze środowiska wybrać dystrybucję (różne środowiska są różnie wspierane w różnych dystrybucjach).

W sumie popatrzyłbym sobie na screeny i wybrał tą kombinację, która Ci się najbardziej podoba. ;)

To naprawdę jest dosyć indywidualna kwestia co komu bardziej leży. Np. ze środowisk graficznych ja preferuję KDE, ale znam sporo ludzi, którzy wolą MATE, XFCE, czy GNOME (i nieco mniej, którzy lubią inne środowiska).

Jeśli o pakiety biurowe chodzi, to najpopularniejszy jest chyba jednak LibreOffice (fork powstały z OpenOffice.org w 2010 roku). Sam Apache OpenOffice jest nadal rozwijany, ale ze względów licencyjnych to LibreOffice jest na uprzywilejowanej pozycji (LibreOffice może wziąć żywcem kod z OpenOffice, co nie działa w drugą stronę). Dosyć ciekawym pakietem jest również Calligra Suite (fork nieistniejącego już KOffice), ale ten pakiet najlepiej współpracuje z KDE4. Poza tym do dyspozycji masz również Google Docsy. No i jest jeszcze trochę mniej znanych pakietów. Wybór jest spory i ponownie - każdy woli coś innego, więc najlepiej poeksperymentować samemu.

[edit]

Warto sobie przeczytać np. to.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...