Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Pawias

Czy powinien pokazać się BIOS mimo braku dysku?

Polecane posty

Witam. Do pełnego zestawu brakuje mi grafiki i dysku. Wyczytałem gdzieś, że mój procek (celeron g1610) ma wbudowaną kartę graficzną, więc postanowiłem sprawdzić, czy się uruchomi. I uruchomił się, jednak na ekranie nic się nie pokazało. Czy do tego, by chociaż pokazał się ekran BIOS-u konieczny jest dysk? Pytam, bo chciałbym jak najszybciej uruchomić tego kompa, choćby bez normalnej grafiki póki co.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej wszystko, wentylatory wszak szumią. Może nie łapie grafiki z procka? Może kabel VGA się uszkodził? Monitor raczej nie, bo podłączałem pod telewizor i było to samo. Głośniczek też nie pomaga, bo nie działa po przełożeniu ze starej płyty głównej. Z nową w zestawie nie było, da się dokupić?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedyny kabelek odchodzący od procka jest wpięty raczej prawidłowo (inaczej by nie pasował, nie? ;)) w gniazdo podpisane "CPU_FAN1" (chyba). Nie powinno raczej dochodzić do zwarcia między płytą a obudową, bo nie był żaden gwint zjechany. A jak z tym "speakerem", jak była podpisana piszczałka? Powinna być dostarczona wraz z obudową, płytą główną (jeśli tak, to z moją nie było), czy należy kupić osobno? Dodam, że diody na przednim panelu też nie działają, chyba będzie potrzebna także obudowa nowa.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Yojo miał na myśli podłączenie zasilania procesora kablem wychodzącym z zasilacza. Mają one 4 lub 8 pinów, zależnie od płyty głównej. Nie wpina się ich bezpośrednio w procesor (bo jak?), takie gniazdo jest zazwyczaj gdzieś niedaleko socketu procesora. Wtyczka taka wygląda tak (na zdjęciu wersja 4- i 8-pinowa).

Diody pracy dysku i zasilania, przycisk power i reset itp podłącza się do rzędów pinów, które znajdują się zwykle w "prawym dolnym" rogu płyty głównej. Gdzieś w okolicy powinno być też złącze głośniczka, który jest zwykle dodawany właśnie do obudowy.

Co do zwarć, to chodzi o to czy płytę przymocowałeś do tzw. "stand off-ów" czyli nóżek, które najpierw wkręca się w panel boczny obudowy i dopiero na nich kładzie i przykręca się obudowę.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Speaker i diody nie działają mimo że są podłączone. Możliwe że się spaliły czy coś (jak chyba reszta podzespołów), bo awaria miała formę małej eksplozji, także dokupię niedługo obudowę. Dobra będzie ta z zestawu budżetowego z najmnowszego CDA? Tzn. czy moja płyta (Asrock H61M-GS) będzie do niej pasować (może to oczywiste, ale jako że się nie znam, to wolę się upewnić).

PS. Właśnie sprawdziłem raz jeszcze - rzeczywiście owy kabelek nie był podłączony :). Podpiąłem go więc i nastąpił zwrot akcji - przy uruchamianiu odezwał się speaker (4 krótkie sygnały) i po chwili komp sam przestał pracować. Odczekałem ze dwie sekundy i z kolei sam ruszył, powtarzając wszystko od nowa. Co to może znaczyć? Chyba jednak bez serwisu się nie obejdzie...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi o tego Asrocka, a jakże. Jest niedawno kupiony, podobnie jak większość podpiętych doń części. Z wyjątkiem, jak wspomniałem, braku grafiki (kabel od monitora podpiąłem pod gniazdo na płycie). Może rzeczywiście trzeba będzie kupić obudowę. W normalnych warunkach można od razu korzystać z grafy zintegrowanej z prockiem, czy trzeba grzebać w BIOSie, lub wykonywać inne dodatkowe czynności?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...