Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

KafarPL

Problem z obrotami wentylatora 120 mm

Polecane posty

Kupiłem nowego PC i do niego wrzuciłem wentylator Cooler Master Sickle Flow 120 mm

Myk jest taki - w obudowie miałem już jednego wentyla (też CM btw). 3 pin - podpiąłem go do chassis fan_2. Potem pojawił się problem - nie ma drugiego 3 pinowego wejścia. Podpiąłem więc tego nowego wentyla pod chassis fan_1 które jesr 4 pinowe

Po starcie PC - buczenie. Wentyl 3 pin wpięty w 4 pin chodzi na max obrotach 1800 z hakiem. Tylny 3 pin wpięty w 3 pin chodzi elegancko na 800 z hakiem

Próbowałem zmienić prędkość w UEFI ale zonk - fan 1 nie reaguje na to. Gdy ustawiłem fan 2 (tylny) na silent mode to rpm obniżył o pół. A fan 1 (przedni) dalej wali pełne obroty

Czy to dlatego że jest wpięty w gniazdo 4 pin ?

Jedyne inne gniazdo 3 pin które mam to power fan ale nie wiem do czego toto a i tak tam mi nawet nie sięgnie ten frontowy wentyl

Generalnie help me, potrzebuję pomocy z tym babolem bo ten wentyl jest za głośny żeby go tak zostawić

Aha - nie mam jeszcze postawionego systemu

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie złącze 4pin reguluje obroty wyłącznie przez PWM, dlatego regulacja nie działa (do PWM potrzebny jest czwarty pin). Na PWR_FAN regulacji może nie być wcale.

Pozostaje np. kupno adaptera na 7V lub 5V, albo rozgałęziacza.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli tak jak myślałem :(

A jeżeli w UEFI będę miał opcję ustawienia profilu wentylatora pwr (nie pamiętam czy była) to mogę tam bezpiecznie podpiąć tego frontala ?

Co do rozgałęziacza - po zaaplikowaniu go oba wentyle będą chodzić z tą samą prędkością ?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, zajdę do sklepu i łyknę rozgałęziacz.

Teraz mam jeszcze taki inny problem ale nie chcę już nowego tematu zakładać

Mianowicie komp mi się odpala dopiero za drugim razem. Przy pierwszym klepnięciu powera wentyle startują, ledy się odpalają i to wszystko dosłownie na sekundę - potem wszystko się wyłącza. Dopiero jak drugi raz klepnę power to już startuje normalnie. Co może być przyczyną tego ?

EDIT: Zrobiłem mały test.

Wyłączyłem system i kompa ale zostawiłem włączoną listwę. Odpaliłem kompa ponownie - wystartował przy pierwszym klepnięciu power.

Następnie znowu go wyłączyłem i wyłączyłem także listwę. Odczekałem chwilę, włączyłem listwę i kompa - także wystartował po pierwszym klepnięciu.

Czyli wygląda na to że startuje za drugim razem dopiero jak jest nie używany przez dłuższy czas

Jedyne co zmieniałem w configu to pamięci, z defaultowych 1333 na 1866

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hm, dzisiaj zauważyłem że jednak nie działa to na zasadzie "odpala przy drugim powerze"

Po prostu przy klepnięciu power odpala się na ułamek sekundy a potem po ok 3 sekundach dopiero bootuje w pełni (nie zauważyłem tego bo po prostu po tych 3 sekundach sam naciskałem power)

Kij wie, może płyta "sprawdza" w ten sposób czy można bezpiecznie odpalić kompa

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...