Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Patryczeq

Rozwiązany: Problem z komputerem, głośna praca+spadki wydajności

Polecane posty

Witam

Kilka dni temu, podczas standardowej pracy na komputerze, komputer zaczął głośno pracować.

Wydaje mi się, że jest to wina dysku twardego. Dzisiaj komputer ręcznie czyściłem, żeby pozbyć sie wszelkiego kurzu i zanieczyszczeń, przepiąłem dysk w inne miejsce i szukałem fizycznych uszkodzeń obudowy (myślałem, że coś sie poluzowało i stąd te dźwięki), żeby je ewentualnie wyeliminować, ale nic nie zauważyłem.

Niestety problem nadal występuje, po uruchomieniu gry (Shadow of Mordor np.) nadal słychać głośna pracę i pojawiają się spadki wydajności, których wcześniej nie doświadczałem.

Zaznacze, że gdy komputer jest w stanie bezczynności lub z uruchomioną przeglądarką (tak jak w tym momencie), komputer zachowuje się cicho i problem się nie pojawia.

Czy ktoś ma jakieś pomysły w czym problem?

Byłbym wdzięczny za wszelkie wskazówki i porady :)

Moja specyfikacja:

Zasilacz: OCZ StealthX Stream 600W

Obudowa: SilentiumPC Pure Black BT-310

Pamięć: Good Ram DDR3 8GB

Płyta główna: MSI P67A-C45 (B3) P67 LGA

Procesor: Intel Core I5-2500K 3.3GHz

Dysk: Samsung F3 HD103SJ 1TB

Karta graficzna: Sapphire Radeon HD 6950

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie

Dzisiaj nareszcie miałem możliwość wziąć się za sprzęt.

Wyczyściłem kartę graficzną oraz nałożyłem nową pastę.

Dziwny dźwięk nadal jest obecny i po testach niestety pojawiają się spadki wydajności.

Jeżeli chodzi o ten "hałas" z komputera, postaram się jeszcze wyczyścić zasilacz rozkręcając go i zajrzę jeszcze do procesora.

Co do wydajności nie mam pojęcia o co może chodzić.

Dołączam screen'a z temperaturami.

Jakieś pomysły? Wydaje mi się, że pastę wymieniłem poprawnie (mimo, że był to mój pierwszy raz).

post-321426-0-21394000-1415391553_thumb.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Karta nadal się grzeje. Zatem albo, rzeczywiście nie nałożyłeś poprawnie pasty, albo jej chłodzenie szwankuje (nie wykluczam innych możliwości, lecz owe są o wiele mniej prawdopodobne), stąd też może brać się ten dźwięk. Dodatkowo temperatura procesora - do chłodnych nie należy, ale to może być efekt tego, że karta jest gorąca.

Za tym, że chłodzenie na karcie źle działa, może przemawiać to, iż HWM odnotowuje takie wolne obroty wentylatora, acz ten program - takoż i inne - może podawać różne dziwne i nieprawdziwe rzeczy.

Proponuję, abyś pobrał ten program, ustawił w nim obroty wentylatora karty na full i sprawdził w praktyce (grając), czy coś się nie poprawiło / nie zmieniło. Spróbuj też ponownie zmienić pastę.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj ponownie nałożyłem pastę.

Wydaje mi się, że za pierwszym razem nałożyłem jej za mało, teraz nałożyłem więcej i postarałem się żeby nie dostało się do niej powietrze podczas przykręcania coolera.

Na pewno jest lepiej niż za pierwszym razem.

antros22

Pobrałem program, który mi poleciłeś, ustawiłem wentylator karty na full i niestety wyniki podczas gry są zbliżone. Nie zauważam znaczącej różnicy. Temperatury też wyglądaja na podobne do poprzednich testów.

Zauważyłem też, że gdy z komputera wydobywa się charakterystyczny "hałas", wtedy wartości wiatraka od karty graficznej w HWM rosną znacząco w górę.

Dołączam screena i doceniam wszystkie rady jakie padają w tym temacie.

post-321426-0-55695300-1415448319_thumb.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie

Wczoraj rozebrałem komputer, wyczyściłem dokładnie wszystkie podzespoły sprężonym powietrze i postarałem się uporządkować kable, żeby ułatwić przepływ powietrza.

Pierwszy problem jaki mi się trafił to taki, że jeżeli nie uruchomię ręcznie coolera na karcie graficznej, to sam startuje dopiero przy około 70 stopniach. Swoją drogą, HWM nie wykrywa go dopóki nie zacznie pracować, a wcześniej był wykrywany odrazu po starcie systemu.

Gdy się jednak uruchomi, proces chłodzenia "zbija" temperaturę do 50 stopni i dalej temperatury wyglądają jak we wcześniejszych przypadkach.

W ramach testów ustawiłem w Afterburnerze, żeby wiatrak ruszał ze startem systemu odrazu na 100% i cały czas tak pracował.

Temperatury to około 40 stopni podczas bezczynności, około 50 przy jakiejś nie wymagającej grze pokroju Hearthstone'a.

Ciekawsza sprawa była gdy uruchomiłem Shadow of Mordor, który służyło mi wcześniej do testów.

Po około godzinie gry temperatura karty balansowała w okolicach 70 stopni, gdzie wcześniej po 20-30 minutach przekraczała 100 stopni. Spadki wydajności też sie nie pojawiały. Dopiero po prawie 2 godzinach ciągłej pracy temperatura zaczęła wzrastać do 95 stopni w maksimum.

Co mam z tym fantem zrobić? Wcześniej nie musiałem uruchamiać ręcznie wiatraka i wszystko sprawnie działało. Boję się, że gdy będzie on cały czas pracował na pełnych obrotach, to może dojść do awarii.

Czy można stwierdzić, że jest to awaria chłodzenia, że pracuje mniej wydajnie? Może da się to skorygować przez jakieś ustawienia? A jeżeli wchodzi w grę wymiana chłodzenia, jaki jest tego koszt?

Liczę na porady, sam nie mam pojęcia co z tym zrobić.

PS. Wymieniłem pastę na procesorze i zauważyłem spadki temperatur, więc zakładam, że na karcie również udało mi się ją poprawnie wymienić.

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda na to, co pisałem, czyli chłodzenie raczej niesprawne. Kosztami takowych niezbyt się interesuję, więc tu Ci nie pomogę. Moim zdaniem byłoby dobrze, gdybyś oddał kartę do serwisu (jakiegoś porządnego/zaufanego), aby to dokładnie sprawdzili, aczkolwiek to dodatkowe koszty... Może więc lepiej od razu kupić nowe chłodzenie?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Przede wszystkim, antros22, dzięki za udzielanie się w temacie.

Wydaje mi się, że problem został rozwiązany.

Rozkręciłem kartę i rozebrałem wentylator. Starałem się sprawdzić co może być problemem jego dziwnego działania.

Czyściłem, rozkładałem na częsci pierwsze i najważniejsze, nasmarowałem porządnie.

Spadki wydajności, wysokie temperatury i "buczenie" znikneło.

Mam nadzieje, że karta już nie sprawi mi problemów technicznych do czasu zakupu nowej.

Temat do zamknięcia i dzięki wszystkim za poświęcony czas :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.


  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...