Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

kris93

Problem z usunięciem linuxa/formatem dysku.

Polecane posty

Witam, jakiś czas temu postanowiłem zainstalować sobie linuxa, a dokładniej tryumfalną turkawkę. Ogólnie system nie jest zły, lecz potrzebuję przenieść nieco danych z innego dysku na którym mam windowsa 7. Postanowiłem więc usunąć pingwina i skorzystać z tego dysku jak kiedyś, jako dysk zewnętrzny. Jakie było moje zdziwienie gdy nie mogłem nigdzie w ustawieniach znaleźć opcji formatu dysku. Nie zraziłem się tym tylko podpiąłem pendrive z tym systemem z nadzieją iż w ten sposób da się odinstalować system. Lecz nie, w każdym razie jakoś nie potrafię. Dysk nie był dzielony na partycje. Próbowałem nawet usuwać za pomocą gparted, ale i to nie pomogło. Na stronie microsoftu pisało aby uruchomić konsolę (znalazłem że uruchamia się ją ALT+F2) zrobiłem to lecz konsola wcale nie wyskoczyła więc nie mogłem wpisać komendy "fdisk". Czy ktoś jest w stanie poprowadzić mnie za "rączkę" przy deinstalacji/formacie dysku?

P.S. Pamiętam że kiedyś kuzyn formatował dysk za pomocą Setupu (BIOS).

P.S.S. Podpiąłem nawet dysk do kieszeni usb na dyski, z nadzieją że za pomocą windowsa uda mi się ten dysk sformatować lecz nie wyświetla się wcale w "moim komputerze", ale menadżer urządzeni już tak.

P.S.S. Jeżeli potrzebujecie jakiś informacji, piszczcie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakładając, że do startu twój komputer do uruchomienia nie wymaga dysku z Linuksem (do startu i wyboru systemu używa BCD, a nie np. gruba) - zainstaluj w Windowsie jakiś program do partycjonwania dysków (np. Paragon Partition Manager) i normalnie zdejmij partycje, załóż nowe i sformatuj.

Windows nie widzi partycji w ext2/ext3/xfs itp. i dlatego dysk pojawia się ci w menedżerze urządzeń, ale nie widać go w Moim Komputerze.

W przypadku, gdy system bootuje się z gruba, masz instrukcję jak użyć Easy BCD do przywrócenia bootloadera Windowsa: http://www.linuxbsdos.com/2012/03/10/restore-the-windows-bootloader-to-mbr-after-dual-booting-with-linux/

Przepraszam, że po angielsku.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra, jakoś się udało. W końcu. Urzyłem programu "ext2fsd" (waży 1Mb) za jego pomocą zmieniłem rozszerzenia patrycji z ext3 na fat32. Następnie dysk ten włożyłem do laptopa, wsadziłem pendrive z instalką tego linuxa i wybierałem opcję zainstaluj, dalej (kilka razy), następnie było do wyboru czy chcę zainstalować linuxa obok tego i kilka innych. Wybrałem inne rozwiązanie, i przerobiłem format plików systemowych na właśnie fat32. Teraz tylko zostało mi scalić patrycje, ale z tym raczej dam sobie radę.

P.S. Dziękuję za pomoc, temat do zamknięcia.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...