Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

remo05

Problem z uruchomieniem systemu

Polecane posty

Witam, napotkałem problem z którym nie wiem jak sobie poradzić bez utraty danych a mianowicie miałem na dysku w netbooku 3 partycje i na każdej inny system, win7,win 8.1 i ubuntu i dziś z racji tego, że windowsa 8.1 w ogóle nie używam postanowiłem go usunąć i potestować androida, z ubuntu sformatowałem odpowiednią partycje, wszystko ok aż tu przy restarcie niespodzianka, wyskakuje błąd: "No bootable device -- insert boot disk and press any key", w instalatorze windowsa 7 nie wykrywa zainstalowanego systemu i nie mogę przywrócić MBR, reset biosa również nic nie daje. Proszę o pomoc

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W najlepszym przypadku rozwaliłeś MBR, w najgorszym usunąłeś również bootloader Windowsa.

Będzie z tym trochę roboty. Na początek odpowiedz na kilka pytań:

1. Używasz UEFI, czy standardowego BIOSu? Jeśli używasz UEFI, to czy wykorzystujesz go do bootowania systemu (lub inaczej - czy masz partycje oparte o MBR, czy GPT)? (sądząc po tym, że masz Windowsa 7, to raczej jednak masz standardowy MBR.

2.Uruchom jakiegoś Linuksa Live CD (może być Ubuntu) i sprawdź,

a) (jeśli nie korzystasz z UEFI) czy na którejś partycji Windowsowej jest katalog Boot, a w nim plik BCD.

b) (jeśli używasz UEFI) czy partycja EFI jest nieruszona (to jest 100MB partycja FAT32, na której znajduje się katalog Boot, a w nim odpowiednie bootloadery).

W bardzo optymistycznym wariancie wystarczy użyć narzędzia bootrec najpierw z opcją /fixmbr (żeby naprawić MBR), a następnie /fixboot (żeby naprawić magazyn BCD), ale coś czuję, że jednak nieco bardziej namotałeś.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1.Używam standardowego BIOSu oraz mam standardowe MBR

2.W katalogu Windows znajduję się Boot w którym jest folder DVD a tam plik BCD

3.Opcja /fixmbr zostaje wykonana pomyślnie lecz już na /fixboot wyskakuje komunikat "Nie można odnaleźć elementu"

Zainstalowany Windows 7 nie jest wykrywany w instalce do naprawy

20140922_114518_zps2b594d20.jpg

Spróbowałem wrzucić cały folder Boot z działającego Windowsa 7 zamiast tamtego i teraz wyskoczył komunikat, że Brak BOOTMGR, także wcześniej chyba był wykrywany. Dodam jeszcze gdyż przypomniało mi się, że na netbooku pierwszy system jaki miałem to był właśnie WIN 8.1 który teraz usunąłem

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli wywaliłeś magazyn BCD i bootloader.

Skoro udało Ci się uruchomić wiersz polecenia, to jesteśmy w domu.

Samo przerzucenie katalogu Boot nic nie da, bo potrzebne jest jeszcze parę innych rzeczy.

W wierszu polecenia wpisz komendę

bcdboot C:\Windows

(C:\Windows zastąp ścieżką do katalogu z Windowsem, jeśli jest inna niż C:\Windows).

Potem użyj jeszcze takich komend:

BOOTREC /FIXMBR
BOOTREC /FIXBOOT
BOOTREC /REBUILDBCD
BOOTREC /SCANOS

Jeśli w którymkolwiek kroku system wyrzuci błąd, to przepisz jego treść na forum.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Irenez Windows akceptuje zarówno backslasha jak i slasha w ścieżkach. Nie jestem pewien, czy tak samo jest w przypadku wiersza polecenia w RE, ale raczej tak.

OK, czyli system próbuje wystartować, ale nie do końca wie jak. Sprawdź, czy Startup repair nie pomoże (w takich przypadkach z bliżej nie znanych mi powodów należy to narzędzie uruchomić 3 razy). Następnie spróbuj odpalić system normalnie.

Jeśli powyższe nie zadziała, to będzie trzeba ręcznie zmodyfikować BCD. Najpierw upewnij się, że na partycji z Windowsem masz plik bootmgr oraz katalog boot z plikiem bcd (kopiowałeś je wcześniej, więc powinny być, jeśli nie, to skopiuj je z działającego systemu lub z płyty z systemem. Gdy to zrobisz, to wpisz następujące komendy:


bcdedit /store x:\boot\bcd /set {default} device partition=y:
bcdedit /store x:\boot\bcd /set {default} osdevice partition=y:
bcdedit /store x:\boot\bcd /set {bootmgr} device partition=x:
bcdedit /store x:\boot\bcd /set {memdiag} device partition=y:

x: zmień na dysk, na którym jest katalog boot oraz plik bootmgr. Natomiast y: zmień na dysk, na którym masz system.

Najpewniej będziesz musiał również ustawić partycję z bootloaderem jako aktywną (ale zrób to tylko wtedy, gdy nie zadziałają wcześniejsze kroki). By to zrobić postępuj tak, jak jest to opisane tutaj.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety nic się nie zmieniło, naprawa systemu po kilku próbach naprawy od razu wyrzuca komunikat z wysłaniem raportu o błędzie, komendy(wykonane pomyślnie) jak i zmiana partycji na aktywną również nic nie zmieniło, kiedy próbuje załadować system normalnie zaczyna ładować na ekranie z logo Windowsa i na ułamek sekundy ukazuje się niebieski ekran z tekstem i następuje restart.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli jednak jeszcze coś jest nie tak.

Możesz spróbować zrobić to, co sugeruje BSOD, czyli chkdsk /f dysku systemowego.

Jeśli nie pójdzie, to dokładnie zrób to, co jest opisane tutaj. Być może odwołanie się do systemu po poprawnym ID coś da.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...