Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

rumbur

Windows 7 64bit - czy warto ?

Polecane posty

Witam, pragnę kupić nowego windowsa, kolega ma W7 64bit, wersja Ultimate i sobie chwali. Chciałbym wiedzieć, czy faktycznie warto, bo w sklepie namawiają na windows 8, który z kolei mnie się nie podoba...

Dodatkowo chciałbym wiedzieć, czy warto kupić wersję 32 czy 64 bit, jest jakaś widoczna różnica w grach ?

Aha i przepraszam, jeśli to zły dział, w dziale Dobór sprzętu nie ma opcji "oprogramowanie"...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupno systemu 64-bitowego ma sens tylko wtedy, gdy masz (lub planujesz dołożyć) minimum 4 GB pamięci RAM - w przeciwnym wypadku będzie to marnotractwo pieniędzy. Jeśli masz mniej RAMu i nie zamierzasz kupować dodatkowych kości, kup system 32-bitowy (obsługuje do ~3 GB RAM).

Nie orientuję się zbytnio w cenach, więc musiałbyś sam porównać, który system jest droższy, a który tańszy i odnieść to do swojego budżetu. Aha - i pamiętaj, że W7 jest nieco bardziej sprzętożerny, niż np. XP, choć w dalszym ciągu nie jest to poziom Visty (żrącej 1,5 GB z 3 - na tej samej konfiguracji W7 zjada tylko niecały gigabajt).

Jeśli masz starsze gry, wybierz raczej siódemkę - słyszałam o przypadkach, gdy tytuły sprzed 4-5 lat miały problemy z W8/8.1, za to działały na W7.

Osobną kwestią jest wygoda obsługi - kafelki z pewnością sprawdzają się na smartfonach i tabletach, mam jednak wątpliwości, czy równie dobrze działają na PC. Niektórzy twierdzą, że interfejs W8/8.1 jest wygodny - osobiście jednak wolę oparty na menu Start interfejs W7.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam 4 gb ramu, GF 9600 GT i AMD Phnom 9600... Do tej pory działałem na Windowsie XP, ale czas mija, lata lecą i choć lubię ten system, to niestety muszę zrobić upgrade... Dziękuje za takie szybkie odpowiedzi :) Chyba zdecyduję się na 64 bity, lecz nie wiem jaką wersję wybrać.

Wikipedia podaje dość dokładnie różnice między wersjami, lecz nie jestem pewien co będzie odpowiedniejsze do gier... Drugą kwestią jest wpieranie przez MIcrosoft, co dokładnie oznacza brak wsparcia ? Brak aktualizacji, brak wsparcia technicznego ? Czy może bardziej przyszłościowo będzie kupić W 8.1 ? Co prawda nie podoba mi się ten system, ale jeśli ma to w czymś pomóc...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim brak aktualizacji. Brak też obsługi DirectX nowszych niż 11, ale w przypadku tej karty graficznej to bez różnicy.

Skoro masz stary sprzęt to raczej bym brał 7, będzie mniejszy problem ze znalezieniem sterowników (aczkolwiek większość sterów do 7 powinna być kompatybilna z 8.1).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osobną kwestią jest wygoda obsługi - kafelki z pewnością sprawdzają się na smartfonach i tabletach, mam jednak wątpliwości, czy równie dobrze działają na PC. Niektórzy twierdzą, że interfejs W8/8.1 jest wygodny - osobiście jednak wolę oparty na menu Start interfejs W7.

W dobie internetu to już nie jest żaden minus. Nie lubisz kafelków? Jest przynajmniej kilka prostych i bezproblemowych programów do przywrócenia standardowego menu start z których korzysta masa ludzi, oprócz tego różnice dla zwykłego użytkownika są bardzo małe. Powiedziałbym też że Windows 8.1 jest minimalnie lepiej zoptymalizowany.

Ja kafelki polubiłem, to całkiem szybkie rozwiązanie, nie muszę szukać w małych, denerwujących wysuwanych okienkach w których łatwo było coś przeoczyć czy niechcący kliknąć w coś innego niż się chciało. Wielkość i czytelność kafli ma też swoje plusy w przypadku ludzi używających bardziej czułych myszek, zwłaszcza laserowych.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupno systemu 64-bitowego ma sens tylko wtedy, gdy masz (lub planujesz dołożyć) minimum 4 GB pamięci RAM - w przeciwnym wypadku będzie to marnotractwo pieniędzy.

Tylko system x64 kosztuje tyle samo co x86, więc nie za bardzo do mnie trafia ta logika.

Jeśli masz mniej RAMu i nie zamierzasz kupować dodatkowych kości, kup system 32-bitowy (obsługuje do ~3 GB RAM).

To nie jest zaleta, tylko wada. System x86 ograniczy możliwość upgrade'u nie dając nic w zamian. Poza tym w najgorszym przypadku na Windowsie x86 ilość dostępnego RAMu może być ograniczona nawet do ~2.5 GB. Windows x64 w teorii zjada więcej pamięci, no właśnie, ale tylko w teorii, bo ma dużo lepsze zarządzania pamięcią.

Nie orientuję się zbytnio w cenach, więc musiałbyś sam porównać, który system jest droższy, a który tańszy i odnieść to do swojego budżetu. Aha - i pamiętaj, że W7 jest nieco bardziej sprzętożerny, niż np. XP, choć w dalszym ciągu nie jest to poziom Visty (żrącej 1,5 GB z 3 - na tej samej konfiguracji W7 zjada tylko niecały gigabajt).

Właściwie nie jest bardziej sprzętożerny. Windows 7 ma nawet niższe realne wymagania niż Windows XP SP3. Różnica jest taka, że Windows 7 wykorzystuje więcej pamięci, o ile jest ona dostępna. Na 512MB również działa i to nawet dosyć żwawo.

Jeśli masz starsze gry, wybierz raczej siódemkę - słyszałam o przypadkach, gdy tytuły sprzed 4-5 lat miały problemy z W8/8.1, za to działały na W7.

To nie jest takie proste. Są tytuły, które działają na 7, a nie działają na 8/8.1, ale są również tytuły, które mają odwrotnie. W większości przypadków jeśli gra działa na Windows 7, to pójdzie i na Windows 8/8.1.

Osobną kwestią jest wygoda obsługi - kafelki z pewnością sprawdzają się na smartfonach i tabletach, mam jednak wątpliwości, czy równie dobrze działają na PC. Niektórzy twierdzą, że interfejs W8/8.1 jest wygodny - osobiście jednak wolę oparty na menu Start interfejs W7.

Kafelki jak kafelki. Windows 8 ma genialną wyszukiwarkę, którą nieco zepsuli w 8.1, ale i tak jest dużo wygodniejsza i lepsza niż ta w Windows 7. Dzięki temu w Windows 8/8.1 wciskasz klawisz Windows, wpisujesz początek nazwy programu i jest, bez wertowania kafelków lub menu Start.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...