Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Bartus64

Rozwiązany: Komputer zawiesza się i blue screenuje w trakcie grania

Polecane posty

Witam. Mam ostatnio problem z komputerem, a mianowicie w trakcie uruchamiania zawiesza się lub pokazuje blue screeny i jedynym wyjściem jest restart kompa, gdy już się uruchomi ponownie to wszystko jest spoko do momentu włączenia jakiejkolwiek gry czy to gothica2 czy BF3, komputer zawiesza się(to najczęściej) lub pokazuje różne blue screeny. Tylko w grach występuję ten problem, przy normalnym użytkowaniu nie zacina się. Myślałem że to od temperatury, ale na karcie graficznej jest to 45-50 stopni, a na rdzeniach procesora 40-47stopni. Zainstalowałem również najnowsze sterowniki do karty graficznej lecz to też nie przyniosło efektu. Bardzo proszę o pomoc :)

Dane techniczne:

Typ procesora 2x Intel Pentium III Xeon

Nazwa procesora Intel® Core2 Quad CPU Q8200 @ 2.33GHz

NVIDIA GeForce 9600 GT

Microsoft Windows Vista Home Edition Service Pack 2 32bity

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro różne bluescreeny, to wygląda jak pamięć (dowolna), dysk lub procesor. Mniej prawdopodobna jest płyta główna. Zasilacz jest bardzo mało prawdopodobny, ale i tak podaj jego markę.

Skoro rzecz dzieje się tylko w grach, to raczej stawiałbym na pamięć lub procek, ale może lepiej zacznijmy od rzeczy prostszych do zdiagnozowania. Uzupełnij konfigurację o ilość oraz model pamięci oraz model płyty głównej.

I lecim z diagnozą. Na początek wrzuć screena z odczytami S.M.A.R.T. dla każdego dysku zamontowanego w kompie. Może być z programu CrystalDiskInfo.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeden niestabilny sektor, więc chyba mamy odpowiedź. Jeden bad sector to jeszcze nie tragedia, ale może on trochę mieszać. Będzie trzeba spróbować coś z tym zrobić. Na początek zgraj z tego dysku wszystkie istotne dane.

Dysk jest na gwarancji?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może, ale nie wiem jakie jest to napięcie. Wrzuciłeś screena z pamięciami i dla DDR2 1,8V to jest normalne napięcie.

OK, skoro dysk nie jest na gwarancji, to wysłanie go do serwisu odpada. Sprawdź powierzchnię dysku programem MHDD (na razie tylko skan, potem się pomyśli co dalej) i wrzuć na forum wyniki tego skanowania (znajdują się w tabelce po prawej stronie, najlepiej wrzuć zdjęcie ekranu).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pobrałem plik z tej strony, nagrałem płytę w formacie iso programem imgburn, wszedłem w boot menu, wybrałem opcje cd, i wyskoczyło mi takie okno https://imageshack.com/i/n184w9j Druga opcja to "Start computer without SCSI support''. Nie mam zielonego pojęcia o co chodzi i dlaczego tam jest napisane windows 98. Co dalej robić ?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK, nie wygląda to tak najgorzej, ale bad jest. Jeśli zgrałeś wszystkie istotne dane, to można przejść dalej. Opcje są dwie:

1. Pewniejsza, ale wiąże się z utratą wszystkich danych znajdujących się na dysku, czyli zerowanie i remap.

2. Nieco mniej pewna, ale przeważnie działająca i najczęściej nie wiążąca się z utratą danych. Jest to sam remap bez zerowania.

Obydwa zabiegi masz opisane w linku, który podrzuciłem wcześniej (konkretniej punkt 3). Jest tam opisana opcja 1, czyli zerowanie i remap, ale druga jest podobna, po prostu pomija się punkt z zerowaniem (ERASE).

W każdym bądź razie przed przystąpieniem do tych zabiegów upewnij się, że masz sporządzoną kopię wszystkich ważnych danych na innym nośniku.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dysk tak, czy siak ma niestabilny sektor. Trudo powiedzieć, czy jest to fizyczny, czy logiczny bad. Raczej wygląda na ten drugi typ. Więc nawet jeśli to nie jest jego wina (najpewniej jest, ale pewności nigdy nie ma), to i tak może on bruździć. W przypadku badów logicznych sam remap zazwyczaj wystarcza.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dysk ma trochę za ciepło, ale jest OK.

No nic, w takim razie sprawdź pamięci programem Memtest86+. Program odpala się z bootowalnego nośnika z pominięciem systemu operacyjnego. Po uruchomieniu program automatycznie rozpocznie test. Test powinien mieć przynajmniej 4 pełne przebiegi, żeby był wiarygodny, ale można go również przerwać po pierwszym błędzie. Jeśli cokolwiek wykryje, to pamięć, jeśli nie, to będzie trzeba szukać dalej.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak i nie. Nie, bo są błędy, tak bo błędy pamięci mogą powodować dziwne rzeczy. W takim przypadku można spokojnie wyłączyć kompa.

Wygląda na to, że coś jest nie tak z pamięciami, prockiem lub kontrolerem pamięci. Dobrze by było sprawdzić wszystkie kości oddzielnie i namierzyć wadliwą.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.


  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...