Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Cocon16

"Wypiekanie" karty graficznej

Polecane posty

Witam.

Po 5 latach dzielnej usługi moja karta GTX 285 się wysypała. Zaczęło się od bluescreenów, potem na chwile pomógł format, a teraz wysypały się w BIOSie paski i inne artefakty. Teraz niby z niej korzystam w trybie awaryjnym, ale żadnych multimediów nie mogę otworzyć, więc pogodziłem się z koniecznością wymiany jej na nową.

Pytanie jest następujące: Czy włożenie jej do piekarnika ma jakiekolwiek szansę jej odratowania? Facet w serwisie po usłyszeniu objawów (nie oglądał kompa) powiedział, że karta (co częste w tym modelu) się zgrzała i coś tam się odkleiło i generalnie się tego nie naprawia. Ale jakby nie patrzeć pomimo, że to staruszek to aktualnie na jego odpowiednik wydajnościowy musiałbym wydać ponad 500 zł, dlatego wolę się upewnić czy jest jakikolwiek sens próbować zrobić z niej pieczeń, czy to na 100% nie jest kwestia odklejonych lutów.

Dla formalności skrócona specyfikacja zestawu:

płyta Asus P5Q

EVGA Geforce GTX 285

Core2Duo E8400 @3,00

OCZ 2x2GB DDR2

Zasilacz BeQuiet Dark Power 850W

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W serwisie stwierdzili, że odpowiednikiem to będzie GTX660. I rzeczywiście pod względem suchych parametrów GTX650 wypada dużo gorzej od GTX285 (LINK) natomiast GTX660 jest mu praktycznie równy (LINK). Niemniej bardzo mnie to dziwi....

Inną sprawą jest to, że kumpel chce ode mnie kupić tą zepsutą kartę, bo planuje z niej wykorzystać system chłodzenia i pyta mnie ile za nią chcę. Problem w tym, że nie mam pojęcia ile powinienem chcieć za zepsutą kartę... 20? 50zł?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

GTX660 to tego GTX285 zmiażdży, wciągnie nosem i wdepie w ziemie. Nie ma żadnego porównania miedzy tymi kartami, kompletnie inna liga. GTX660 wygra z np. GTX580, nie mówiąc o GTX285...

Nie porównuj suchych parametrów, bo to do niczego nie prowadzi - a już na pewno nie takie porównanie kart opartych na różnych architekturach.

Co do tamtego MSi GTX570, to nie brałbym ze względu na słabe chłodzenie i tylko rok gwarancji.

50zł za zepsutą kartę brzmi rozsądnie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@yojo2 Dzięki za wyjaśnienie tej sytuacji

Myślałem nad kupieniem Radeona HD 7970, bo znalazłem go w bardzo niskiej cenie, a słyszałem, że radeony mogą przejmować część obliczeń z CPU, więc procesor nie będzie aż tak wąskim gardłem jak przy GeForce'ie. Zwłaszcza że przy posiadanym chłodzeniu powinienem bez problemu podciągnąć E8400 taktowanie do 4,00 GHz.

Szukając przepisu na pieczeń z GPU znalazłem stronę, która twierdziła, że nigdy nie powinno się podgrzewać karty w domowym piekarniku a jeśli już to trzeba go po tym wyrzucić m.in. ze względu na wydzielenie ołowiu i cyny (dokładniejszy opis jest na dole podanej strony). Jak to jest z bezpieczeństwem takiej operacji? Mam też aktualnie na stanie lutownice, może to nią powinienem poczarować?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W obecnych kartach nie stosuje się ołowiu, zresztą to jest często przytaczane jako czynnik który wyraźnie skrócił żywotność kart (mniej trwałe połączenia lutowane bez ołowiu).

HD7970 to zdecydowanie za mocna karta do tej procesora, będzie bardzo mocno ograniczana i nawet Mantle tu wiele nie pomoże. Szczególnie, że Mantle jest wykorzystywane dopiero w kilku grach...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli nie powinenem się obawiać przed włożeniem jej do piekarnika, prawda?

A co według Ciebie byłoby bardziej adekwatne do tego zestawu? Radeon 7870? GTX 660? Dodam że za jakieś 1-1,5 roku zupgrade'owałbym płyte główną i procesor.

A Radeon 7970 niestety niestety nieaktualny. Obie sztuki przed chwilą poszły na alle za 655 każda.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wypowiedziałem się tylko odnośnie ołowiu, nie wiem jak z innymi potencjalnie szkodliwymi czynnikami. Ciężko powiedzieć, czy zagrożenie jest realne.

Do tego procka adekwatne byłoby coś jeszcze wolniejszego, np. R7-260X.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, w takim razię kupię to co uda mi się w okazyjnej cenie upolować na aukcjach w tej klasie.

Jak tylko będę miał czas to spróbuję z tym piekarnikiem i dam znać jakie są efekty (ale to może być dopiero w przyszły weekend bo w tym tygodniu mam egzamin+3 kolosy).

Dziękuję za porady smile_prosty.gif

EDIT: Ni z tego ni z owego, karta zaczęła działać normalnie... Nie pozostaje mi nic innego jak się cieszyć, że działa (póki mogę).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...