Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

szymon1944

Model TCP/IP i ISO/OSI

Polecane posty

Witam, nie wiem czy to dobry dział ale mam pytanie. Otóż model ISO/OSI składa się z 7 warstw a TCP/IP z 4 odpowiadających poszczególnym warstwom z ISO/OSI i tu jest moje pytanie, jeżeli np. warstwa aplikacji w modelu TCP/IP odpowiada warstwom "aplikacji", "prezentacji", "sesji" w modelu OSI to czy warstwa "Aplikacji" w TCP wykonuje dokładnie te same zadania co 3 razem wzięte wyżej wymienione warstwy?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No niestety niezupełnie. Modele TCP/IP oraz OSI nieco różnią się w założeniach i filozofii, przez co nie można mówić o pełnej zgodności. OSI jest w pewnym sensie modelem wzorcowym, a TCP/IP jest jego szczególną implementacją (która jest nie do końca zgodna z modelem OSI, ale to insza inszość).

Świetnym przykładem jest ping, który w TCP/IP przeskakuje bezpośrednio z warstwy aplikacji do warstwy sieciowej (w niej jest protokół ICMP) z pominięciem warstwy transportowej, co w modelu OSI byłoby nie do pomyślenia.

Na początek przeczytaj sobie to oraz to. Nieco więcej szczegółów znajdziesz np. tutaj.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...