Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Lord Reiden

Ekran monitora przesunięty w prawo (czarny pas widoczny po lewej)

Polecane posty

Witam,

mam nietypowy problem, który pojawił się już rok temu, ale obecnie przybrał na sile.

Najpierw kilka danych o sprzęcie:

- karta graficzna GF GTX 260

- Windows 8.1 (problem występował też na W7)

- różne wersje sterowników do karty graficznej (problem zdaje się nie zależy od nich)

- monitor ASUS VK221

Cały komplet (komp+monitor) ma już 5 lat i nigdy nie sprawiał takich problemów. Jednak rok temu przy pierwszym uruchomieniu gry "Shogun 2: Total War" zauważyłem dziwny bug, przez który obraz w grze był przesunięty o jakieś 10% w prawą stronę monitora. Po lewej widać czarny pasek, na który nie mogę wjechać myszką i analogiczny pasek ekranu wystaje poza jego prawą krawędź. Problem ten później pojawił się także w innych nowych (tzn. nie testowanych wcześniej) grach, takich jak np. "Sleeping Dogs" czy "Civilization V", natomiast w innych, takich jak nowe Mortal Kombat czy Rocksmith już nie. Nie udało mi się tego problemu wyeliminować, jedyne prawidłowości które zauważyłem to:

- większość problematycznych gier wymaga DX10 lub 11 (starsze pod DX9 zazwyczaj są ok)

- problem czasami znika przy zmianie rozdzielczości gry z natywnej monitora 1680x1050 na mniejszą (ale oczywiście paskudnie to wygląda, wiec na dłuższą metę nie działa)

- problem praktycznie zawsze znika po włączeniu trybu okienkowego w grze (o ile gra go posiada), nawet jeśli tryb ten jest z tą samą rozdzielczością 1680x1050

- problem czasami znika przy kilkukrotnym przechodzeniu na pulpit (alt+tab)

Po formacie komputera i instalacji nowego systemu (W8.1) problem nie tylko nie zmalał, ale wręcz się zwiększył i teraz praktycznie każda gra powoduje ten błąd (nawet te, które wcześniej działały), a zdarza się, że nawet po wyjściu z gry cały system jest dalej przesunięty (patrz załącznik).

Z tego co znalazłem tutaj: http://www.ttlg.com/...ad.php?t=139724 problem ma jakiś związek z częstotliwością odświeżania monitora oraz z DirectX właśnie, niestety drugi link z odpowiedzi nie działa, tak więc nie znam dokładnego rozwiązania problemu.

Czy ktoś spotkał się już z tym problemem i ma sugestie rozwiązania?

PS. Problem nie jest raczej związany z ustawieniami monitora typu automatyczne centrowanie, bo to też sprawdzałem.

post-19352-0-25503200-1395604176_thumb.j

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...