Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Zdenio

Problem z dyskiem (Cannot read disk)

Polecane posty

NOTE: Jednak nie Cannot read disk, tylko A disk read error occured - pomyłka.

Nawet spory problem, bo komputera potrzebuję do pracy... Dysk wcześniej nie sprawiał problemów. Wczoraj zainstalowałem grafikę GTX780Ti i zasilacz Corsair VS650.

Poza tym, procek i5 2500, płyta Asrock P67 Pro3. Dysk to Samsung HD502HJ 500 GB.

Wczoraj wszystko działało OK po upgradzie, dopiero dziś rano pojawiły się problemy. Zaczęło się od zacinania pracy całego systemu - co kilka minut na kilkadziesiąt sekund. Jeden restart pomógł, potem sytuacja się powtórzyła. Po restarcie miałem już komunikat "a disk read error occured" i żeby zresetować.

Próbowałem zmieniać kable, dociskać itp. Raz wydawało się, że to pomogło, ale później znowu komp się zaciął, musiałem resetować i znów "a disk read error occured". W BIOSie czasem widzi dysk, czasem nie. Co jakiś czas nawet udaje się włączyć normalnie i mogę działać na kompie przez paręnaście minut, ale prędzej czy później znów się wiesza.

Nie wiem co robić, szczerze mówiąc. Czy to możliwe, że dysk nagle odmówił posłuszeństwa? Może to przez zmianę zasilacza? Bo raczej nie przez grafikę... Może płyta główna ma problemy z obsługą nowej karty i dlatego ma też teraz problemy z ogarnięciem dysku? Zaznaczę, że nie aktualizowałem BIOSu przed zmianą karty, bo mnie nastraszył znajomy, że nie warto, bo sobie zepsuję kartę.

Nie mam zapasowego dysku, który mógłbym na próbę podczepić. Musiałbym kupić nowy.

Z góry dziękuję za pomoc i wszelkie możliwe scenariusze związane z tym co może powodować ten problem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisałem, że nie mogę włączyć komputera... tongue_prosty.gif

Ale. UPDATE 1: Włożyłem starą kartę graficzną. Nie pomogło (komputer się włączył, ale po ponownym uruchomieniu znów błąd).

UPDATE 2: Włożyłem jeszcze stary zasilacz (Corsair 500)... I na razie, od 15 minut wszystko działa. Poczekam trochę, uruchomię ponownie. Jeżeli okaże się, że wszystko działa dobrze, to by oznaczało, że problem powodował nowy zasilacz i jego relacja z kartą, tak?

Zaraz zrobię badania dysku i tu wsadzę, ale obstawiam, że jest sprawny.

UPDATE 3: Screen z CrystalDisk

4egl.jpg

UPDATE 4: Wszystko działa normalnie. Nie działało, gdy w PC była stara karta + nowy zasilacz. Działa, gdy jest i stara karta i stary zasilacz. Więc, czy dobrze rozumuję stawiając, że w zasilaczu tkwi problem?

Jak myślicie? Czy to płyta główna jest za słaba na ten zasilacz i coś się z nią dzieje? Czy po prostu zasilacz wadliwy?

GTX 780Ti raczej nie ryzykować i nie wsadzać przy zasilaczu 500W, prawda?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może być zasilacz, ale nie musi. Sprawdź co się stanie na starej karcie i nowym zasilaczu.

Porządny zasilacz 500W powinien uciągnąć GTX 780Ti (o ile ma odpowiednie wtyczki i nie jest to jakaś bardzo stara konstrukcja z czasów, gdy jeszcze najbardziej obciążaną linią było +5V).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sevard, tak jak pisałem wyżej - stara karta i nowy zasilacz nie zdają egzaminu, też pojawia się ten błąd "A disk error occured". Dlatego właśnie myślę, że to wina zasilacza (nowego). Tylko pojęcia nie mam jak zasilacz może wywoływać błąd dysku.

Zasilacz, ten stary, to Corsair CX 500, nie wiem, czy należy do porządnych.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podłączyłem GTX780Ti przy starym zasilaczu.

Na razie działa bezproblemowo. Co tylko bardziej przekonuje do stwierdzenia, że nowy zasilacz był winny. Mam tylko nadzieję, że ten Corsair 500 da radę nawet przy wymagających grach i mi komp nie wybuchnie :P

Dzięki za odpowiedzi, ale tematu jeszcze proszę nie zamykać. A nóż coś się wydarzy jeszcze...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej, pozwoliłem sobie odkopać temat, bo dotyczy tego samego problemu.

Od 12 marca zero problemów. Wczoraj gram sobie w The Elder Scrolls Online, w pewnym momencie pojawił się blue screen z informacją "kernel data inpage error". W każdym razie, zresetowałem PC. Działał przez 20 minut, później się zaciął. Po kolejnym resecie zobaczyłem:

A disk read error occured.

Otworzyłem kompa, wyjąłem 780Ti, włożyłem starą kartę i na razie wszystko działa bez problemów. Już nie wiem co o tym myśleć, dlaczego tak nagle się pojawił błąd po miesiącu działania? Dodam też, że to nie było tak, że włączyłem The Elder Scrolls Online i od razu error - to nastąpiło po jakichś trzech dniach gry.

Zastanawiam się nad odesłaniem tego 780Ti na gwarancji do sklepu, bo jedyne logiczne wytłumaczenie jest takie, że to przez tę kartę są te problemy dziwne.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...