Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Laskolnyk

Problem z piszczeniem słuchawek/głośników, a... myszka

Polecane posty

Cześć,

Mam techniczny problem powodujący mały dyskomfort. Mianowicie gdy podepnę słuchawki lub głośniki do komputera - słychać w nich piszczenie. Nie jest to wada samego sprzętu audio (słuchawki i głośniki-kolumny sprawne na innym komputerze czy wieży).

Piszczenie jest o dosyć wysokiej częstotliwości dźwięku.

W sieci znalazłem diagnozę, że najprawdopodobniej wiatraki wprawiają całość w drgania, stąd piski, ale...

I tu zaczyna się coś prawdziwie dla mnie niesamowitego, co odkryłem dziś, przed chwilą, co zadecydowało o założeniu tematu.

Mianowicie gdy otworzę Worda, wstawię doń jakąkolwiek tabelę, po czym kliknę i przytrzymam kursor na linii tabeli (tak, by np poszerzyć wiersz/kolumnę) - piszczenie ustaje. Autentycznie. Każda inna interakcja z myszką w Wordzie i poza nim nie daje takich efektów. Tylko i wyłącznie zmiana rozmiaru tabeli poprzez przytrzymanie lewym przyciskiem myszy linii tabeli. Wiem, że "brzmi" to jak wariactwo zupełnie niepowiązane z jakimś tam nieodkrytym jeszcze problemem, ale dokładnie tak jest. Sprawdziłem, "wyklikując" różne rytmy i podczas przytrzymania kliku piszczenie się kończy, zaczyna się w momencie puszczenia myszką linii tabeli.

Czy spotkaliście się kiedyś z takim dziwactwem? Wiecie jak namierzyć i wyeliminować przyczynę?

Dodam, że mysz przepiąłem taktycznie w inny port USB, ale... nie pomogło :P

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może to coś związanego z szumieniem w głośnikach przy przewijaniu stron internetowych? Wejdź w panel sterowania dźwiękiem i wyciszaj po kolei wszystkie opcje (takie jak AUX, CD), żeby przekonać się, czy w nich leży problem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piszczy nawet gdy nie przewijam stron internetowych, choć fakt faktem że teraz zauważyłem, że przy wczytywaniu (ładowaniu) strony - piszczenie również się kończy, a zaczyna gdy strona już się nie ładuje (jako że u mnie ładowanie trwa krótko, to trudno mi o więcej testów, ale po refreshu przez chwilę piszczenia nie ma).

Wyciszanie nic nie daje.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niezależnie od ustawień - piszczy.

Tak jakby to była kwestia sprzętowa (wtyczki? gniazda?). Software Windowsa nie ma tu nic do tego (piszczy chyba nawet przy używaniu BIOSa, z drugiej strony ta myszka i tabela w Wordzie...).

Jednak piszczenie pojawia się po załadowaniu Windowsa i zalogowaniu (narasta przy kolejnych uruchamianych aplikacjach, np Chrome).

Bez Chrome'a - piszczenie zamienia się w cichsze i "niższe" chrapliwe dźwięki, ale tak czy siak nie jest to cisza bezwzględna, jak to powinno być.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziwne. Normalnie działająca karta dźwiękowa, nawet zintegrowana, nie powinna sprawiać tego problemu. Jest on wręcz zarezerwowany dla przedniego panelu.

Sprawdź może jeszcze czy twoje słuchawki są ustawione na dźwięk 24-bit, 44100 Hz (jakość studyjna) i dla testu tymczasowo odłącz przedni panel.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na jakimś forum przeczytałem, że w takiej sytuacji pomaga ograniczenie pamięci ram do 2046 MB. xD Jestem ciekaw, czy faktycznie to zadziała, więc możesz sprawdzić. Tak czy inaczej, nie jest to idealne rozwiązanie, więc może rozważ zakup jakiejś karty dźwiękowej. Przynajmniej dźwięk będziesz miał nieporównywalnie lepszy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przynajmniej dźwięk będziesz miał nieporównywalnie lepszy.

Ano nieprawda mój drogi 47. Ten model płyty głównej jest wyposażony w zintegrowany układ Realtek ALC889A, a z doświadczenia wiem, że to cholernie dobra karta dźwiękowa, która może rywalizować nawet z droższymi rozwiązaniami zewnętrznymi. Tym bardziej dziwi mnie problem MBHuntera, ale nie zamierzam się tak łatwo poddawać.

Skoro już znamy układ odpowiedzialny za dźwięk, to wypadałoby sprawdzić, czy nie jest to problem software'owy. Pobierz najnowsze sterowniki dźwięku do tego modelu, zainstaluj, sprawdź czy będzie różnica.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc tak: ściągnąłem sterowniki, przeinstalowałem (raczej dam sobie rękę uciąć, że miałem te same).

Co ciekawe - przy braku sterowników CHYBA piszczenie ustało, po instalacji - wróciło.

Pobawiłem się przydzielaniem urządzeń do gniazd w programie Realtek HD Audio i wyszło mi, że głośniki/kolumny w każdej roli jaką im przypisałem - piszczą.

Słuchawki natomiast piszczą TYLKO gdy spełniają rolę słuchawek, ale gdy są głośnikiem przednim - piszczenie ustaje. Albo jest tak słabe, że go nie słyszę "gołym uchem", choć skłaniam się ku temu, że go po prostu nie ma...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawy problem. Jak dla mnie to Windows coś miesza przy przyporządkowaniu kanałów. Spróbuj skontaktować się z supportem Realtek. Powinni ci pomóc, choć znając życie trochę to potrwa.

Ewentualnie napisałeś, że przy braku sterowników piszczenie ustało. Sprawdź to dokładniej.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednak nadal piszczy, nawet gdy nie mam żadnych sterowników dźwięku. Wydaje mi się, że w takim wypadku automatycznie słuchawki przepinają się na ten tryb "głośnika przedniego", przez co piszczenie jest cichsze niż przy trybie "słuchawki", ale wciąż jest...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo możliwe, że znalazłem remedium, tylko nie wiem jak je zastosować :O

Podczas instalacji aktualizacji Windowsa zainstalowałem też coś takiego:


Microsoft driver update for Realtek RTL8168C(P)/8111C(P) Family PCI-E Gigabit Ethernet NIC (NDIS 6.20)

Data instalacji: ?2014-?02-?23 11:17

Stan instalacji: Powodzenie

Typ aktualizacji: Opcjonalna

This driver was provided by Microsoft for support of Realtek RTL8168C(P)/8111C(P) Family PCI-E Gigabit Ethernet NIC (NDIS 6.20)

Więcej informacji:
http://winqual.microsoft.com/support/?driverid=4014

Pomoc i obsługa techniczna:
http://support.microsoft.com/select/?target=hub

Z chęcią bym się tego dla próby pozbył, tylko nie widzę tej aktualizacji w Panelu sterowania w menu zainstalowanych aktualizacji... :O

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jeszcze spytam, co masz podpięte do karty dźwiękowej na płycie głównej? U mnie występował właśnie bardzo podobny problem - czyli piszczenie w słuchawkach podczas poruszania myszką - kiedy podpiąłem sobie radio/MP3 przez kabel "mini jack-mini jack" do wejścia liniowego z tyłu obudowy. Pozwalało to na puszczanie muzyki ze wspomnianego radia lub MP3 z lepszej jakości głośników, ale po jakimś czasie doszedłem, że to właśnie to powoduje piszczenie przy ruchach myszką.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...