Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

kminek5

[Problem] Komputer się włącza i wyłącza

Polecane posty

Witajcie drodzy Forumowicze :)

Mam wielki problem i mam również nadzieję że możecie mi pomóc.

Od bardzo długiego czasu nic nie zmieniałem w komputerze (instalacja programów, zmiana komponentów... jedynie czyściłem). Pewnego poranka włączając komputer jedyne co zobaczyłem to czarny ekran, włączający się komputer który po kilku sekundach się wyłącza. Po tym jak się wyłączy, znów się włącza. Nie wiem dlaczego gdyż nic nie zmieniałem od bardzo długiego czasu i tak z dnia na dzień mam taki problem :P Teraz codziennie aby włączyć komputer troszkę to trwa zanim kiedyś się włączy.

Zna ktoś ten problem? Znacie jakiś program diagnozujący to? Jak mogę dostarczyć wam najważniejszych (najpotrzebniejszych) informacji? Jakich potrzebujecie?

Komputer był podkręcany pół roku temu a zasilacz doradzaliście mi nawet na forum więc jest na pewno dobry. Komputer nie został potrącony ani nic. Możliwe że poprzez instalację nie wiem czego mogło coś uszkodzić system (Win 7 64bit).

Podobno należy sprawdzić na jakiś licznik na płycie głównej podczas tego "zdarzenia" więc sprawdziłem i jedyne co tam było to liczba "55" póki się komputer nie wyłączył :-/

Nie mam żadnych komunikatów błędów. Szukając w internecie odpowiedzi napotkałem na różne rozwiązania lecz zanim zdążyłem je zastosować komputer zazwyczaj się już włączał poprawnie.

Pierwszy raz zdarza mi się że komputer nie działa poprawnie. Nie wiem co robić :(

Pozdrawiam i liczę na szybką odp. (o ile jeszcze odpalę komputer, trzeba będzie komunikać się przez Tableta)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niedawno miałem IDENTYCZNY problem. Wina leżała po stronie pamięci RAM albo płyty głównej. Niestety, nie zdiagnozowałem problemu - po prostu wyciągnąłem z szafy zapasową płytę i dokupiłem do niej pamięć RAM.

Tak więc, na początek: jeśli masz dwie (lub więcej) kości RAM, wyciągnij jedną i sprawdź, co się będzie działo. Jak nic nie pomoże, to próbuj wszelkich możliwych kombinacji - każda kość, w każdym slocie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zresetuj najpierw BIOS zworką CMOS na płycie lub wyjmując baterię (chociaż to dość niepewny sposób, musisz ją wyciągnąć na jak najdłuższy czas).

Sprawdź też pamięci, w miarę możliwości, memtestem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@47

Spróbuję później sprawdzić pamięci memtest'em i dam edita z wynikami :) Zależnie od wyników będę wyjmował te kości chociaż przyznam szczerze że zapotrzebowanie na RAM mam ostatnio bardzo wielkie (rendering objektów 3D lub filmów w jakości/rozdzielczości 4K)

@Omas

Zapomniałem dodać że gdy z tyłu obudowy mam jakiś przycisk CMOS CLR czy coś takiego właśnie i gdy go wcisnę go cały komputer się wyłącza, dopóki trzymam ten przycisk nic się nie dzieje, puszczam, komputer się włącza i dalej mam ten błąd z wyłączaniem i włączaniem :P W sensie, przyciskałem ten przycisk gdy miałem ten błąd z wyłączaniem i włączaniem :P Teraz rano odpalił akurat za pierwszym razem :P To jest właśnie ta dziwna sprawa. Raz się włączy a raz nie.

Sprawdzę pamięci później (w tej chwili nie mam czasu :/) i dam edit'a z wynikami :D

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podczas pozytywnego uruchomienia komputera nie zauważyłeś na pulpicie jakiś artefaktów/krzaczków/pasków? Nie muszą być mocno wyraźne. W trybie awaryjnym komputer działa dość długo i nie występuje wyłączanie?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam nawet możliwości włączenia w trybie awaryjnym :P Teraz przykładowo włączył się normalnie a artefaktów nie ma. Tak jakbym nigdy nie miał tego problemu z włączeniem kompa. Dlatego tak się dziwię. Nie ma znaków/śladów błędów. Czasami po prostu nie mogę włączyć komputera (od niedzieli tak się dzieje)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm... a sprawdzałeś na zintegrowanej grafice, czy ten problem też się pojawia? Wyjmij kartę i na razie niech komp pochodzi na integrze (oczywiście stery od obecnej grafiki musisz usunąć). Oczywiście jeśli komp odpali, to tak zrób ;).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba wszystkiego spróbować i po kolei sprawdzić gdzie tkwi problem wink_prosty.gif. Najpierw usuwasz sterowniki od GPU (Nvidia, lub AMD) najlepiej poprzez Panel Sterowania. Potem restart komputera i go wyłączasz (jak odpali blaszak). Kartę graficzną wyciągasz ze slotu. Ponownie uruchamiasz komputer no i zobaczymy, czy nadal będzie to samo. Piszesz, że komp czasem załapie start, więc nie musisz się martwić, że potem sterów od GPU nie wgrasz.

EDIT

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamięci już sprawdziłeś? Bo to będzie prędzej ich wina

Poszukałem na youtube jak się to robi ale w moim BIOSie nawet nie było tej opcji (ani podobnej) jaka była na filmiku. U mnie BIOS jest kolorowy xD na filmiku jest normalny (niebieski) ... chyba że to nie był BIOS ale widziałem tam jeszcze opcje do podkręcania procesora więc... biggrin_prosty.gif Płyta główna ASRock Z77 Extreme 4 tongue_prosty.gif

Skoro takie masz podejście to i tak nic nie zrobisz. Oddaj to komuś kto się zna.

Po prostu wolę coś software'owo zrobić :P Fizycznie chciałbym nie naruszać komputera.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@up: musisz zmienić kolejność bootowania - tak, żeby USB było pierwsze, przed dyskami twardymi. Pisałeś, że masz kolorowy BIOS. Prawdopodobnie masz UEFI zamiast BIOSU. NIe wiem, jak tam zmienia się kolejność bootowania, wygooglaj sobie. ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet nie musiałem googlować :D Po prostu nie rozumiałem co dokładnie mam zrobić ale zapamiętałem tam taką opcję że można było zmieniać kolejność ;) Niestety (lol), nie pokazało żadnych błędów. Zrobiłem ok. 3 Pass'y i każdy był całkowicie poprawny (0 errors). Co do BIOSu to mam właśnie ten UEFI :P

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkoda, że nie chcesz "fizycznie" ruszać kompa, bo wtedy miałbyś większe pole do popisu. Na przykład wspomniane już wcześniej wyjęcie grafiki i sprawdzenie na zintegrowanej.

Dlatego najlepiej by było, jakbyś zaprosił do siebie kogoś, kto umie odkręcić podzespoły z komputera. :)

Na chwilę obecną przychodzi mi jeszcze do głowy test programem OCCT. Przeprowadza on testy na procka, zasilacz i grafikę. Każdemu z testów daj godzinkę i zobacz, co się będzie działo. Po zakończeniu testu, stworzą się wykresy, które możesz wrzucić na forum.

Tak czy siak, na moje oko, wina leży po stronie ramu albo płyty głównej. Nie jestem jednak ekspertem, więc kto wie... Po prostu miałem identyczne objawy i winowajcą okazała się jedna z tych rzeczy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@update

Przez te kilka dni mój komputer włączał się normalnie. Wczoraj nagrywałem troszkę Battlefield 3 oraz 4. Zamiast 100FPS miałem tylko 50 ze spadkami do 29 (nie wiem dlaczego :( ). Jakby tego było mało to przed chwilą miałem Bluescreena. Za chwilę wy'google'uję gdzie dokładnie jest ten przycisk "reset" na mojej płycie głównej. Zapewne mój komputer został przeze mnie źle podkręcony (pierwszy raz to robiłem). Taki bluescreen pewnie troszkę "nam" powie co się dzieje z moim komputerem.

Jak sprawdzić dlaczego wyskoczył bluescreen (lub co to był za komunikat... kod błędu czy coś)?

Jeszcze nie zresetowałem płyty głównej, zrobić to? :O

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze nie resetowałeś ustawień biosa? Przecież kazaliśmy ci to zrobić na samym początku bo pewnie by pomogło.. Zresetuj bios na płycie głównej, żadna w tym filozofia, jeżeli coś podkręcałeś i zrobiłeś to źle to dlatego mogą być problemy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak mam to dokładnie zrobić? Przycisnąłem ten "CLR CMOS" jakiś czas temu i dalej mam te same ustawienia BIOS'u tongue_prosty.gif

@up

"pisaliśmy" ... fajnie... tyle że ten reset nie zresetował ustawień :O

Co do OC... pół roku temu to zrobiłem i do tej pory komputer działał bez problemu.... "do tej pory" :P To możliwe że po 6 miesiącach złe OC daje się we znaki?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.


  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...