Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

SyntheticAvenger

Rozwiązany: Użycie procesora na poziomie 100%

Polecane posty

Witam, mam ostatnio problem z moim starym komputerem. Od kilku dni zaczął strasznie zamulać, momentami nie da się na nim pracować. Zrobiłem mu kilka testów programami, znalezionymi w sieci i podejrzewam, że wina leży w procesorze, bo jego użycie nie spada poniżej 100%, niezależnie od tego, czy się na nim pracuje, czy ogląda pulpit.

Zanim jednak zdecyduję się cokolwiek w nim wymieniać, chciałbym mieć 100% pewności. Nie wiem, polecacie może jakieś programy do przetestowania wydajności, czy coś takiego. Dodam, że komputer jest już dość stary (6 lat) i używają go wyłącznie rodzice, ale dobrze by było, żeby jeszcze trochę pochodził.

A tutaj daję trochę informacji o sprzęcie:

CPU: Intel Celeron D 3.2 GHz

RAM: 2 GB DDRII

GPU: Radeon HD 5450

Płyta: AsRock 4CoreDual-VSTA

W razie gdyby było coś jeszcze potrzebne, to dopiszę. :)

Z góry dziękuję za pomoc, pozdrawiam.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może jakieś programy działające w tle spowalniają pracę komputera? Sprawdź w Menedżerze zadań w zakładce Procesy, czy któryś z nich nie zużywa zbyt dużo pamięci.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie sądzę, bo niedawno formatowałem cały dysk i w sumie na razie nie nagromadziło się tam zbyt wiele programów, ale spojrzę, bo w sumie nie wiem czemu tego jeszcze nie zrobiłem. tongue_prosty.gif

[EDIT] No i mamy winowajcę.. Jeden z procesów svchost.exe (jest ich kilka) zużywa prawie 100% procesora i około 30 MB pamięci. Wyczytałem na pewnym forum, że to ma jakiś związek z aktualizacjami automatycznymi i powinno pomóc ich wyłączenie, tylko że ja już mam je wyłączone. Jakieś pomysły co z tym można zrobić?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra, system przeinstalowany i zdaje się, że póki co wszystko wróciło do normy, ale mam jeszcze jeden problem, którego nie udało mi się rozwiązać (mam nadzieję, że mogę podpiąć go pod ten temat). Otóż od pewnego czasu zaczęła się resetować w tym samym komputerze data, godzina i w ogóle wszystkie ustawienia BIOS do wartości domyślnych oraz przy starcie pojawiał się komunikat "CMOS checksum bad" (czy jakoś tak). Uznałem, że trzeba wymienić baterię na płycie głównej, więc to zrobiłem, tylko że to wcale nie pomogło. Wie ktoś, co jeszcze może być przyczyną i czy można jakoś to naprawić? smile_prosty.gif

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest tylko przypuszczenie, nic pewnego, ale przydałoby się sprawdzić kompa na innym zasilaczu. Poza tym chyba jednak bardziej skłaniałbym się ku opcji usterki płyty (szwankujący zasilacz mógł się do niej przyczynić), sprawdź, czy kondensatory nie wylały / nie są napuchniętę.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, płyta wygląda w porządku, nic się nie rozlało, nie przypaliło - jak ją wyczyściłem z kurzu, to prawie jak nowa. :) Niestety nie mam możliwości sprawdzenia komputera na innym zasilaczu. A co z tymi zworkami? Chodzi o te dwa bolce oznaczone CLRCMOS_1 (piszę z pamięci, bo na razie złożyłem komputer, ale chyba tak to jest oznaczone)?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, ta zworka, przestaw ja na inne piny i wlacz komputer i sprawdź, czy nadal zmienia się godzina i data. Jeśli nadal to powróć to poprzedniej pozycji. Sprawdziłbym tez ten zasilacz, bo może on byc wszystkiemu winien, i to on może powodowac uszkodzenia płyty głównej, czy innych komponentów.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm.. Tylko, że tam nic nie jest podpięte i jeśli dobrze pamiętam, to nigdy nie było, a pinów jest tam całe dwie sztuki. Ale mam też inną informację - tata dzisiaj mówił, że data i godzina się zachowały, jak dzisiaj włączał komputer i nic się nie zresetowało. Baterię wymieniałem wczoraj, potem włączyłem komputer, ustawiłem datę / godzinę, no i go wyłączyłem. Potem wyłączyłem listwę, żeby nie miał zasilania i uruchomiłem sprzęt od nowa - i wtedy znów się wszyściutko zresetowało. Co prawda potem jeszcze raz wyjąłem i włożyłem tę baterię, bo uznałem, że może coś tam się nie stykało, czy coś, tylko że już nie sprawdzałem co dalej, bo musiałem zająć się czymś innym i tak zeszło jakoś. No nic, zobaczymy co się jeszcze będzie działo w ciągu paru następnych dni - może to faktycznie była wina baterii.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i faktycznie wygląda na to, że już wszystko w porządku. Najwyraźniej musiałem w pośpiechu coś źle zrobić i dlatego ustawienia dalej się resetowały, albo bateria potrzebowała trochę czasu.. Nieważne zresztą, ważne że wszystko jest już okej. :)

Dzięki wielkie wszystkim za pomoc, temat można zamknąć. Pozdrawiam. :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.


  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...