Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

NewJoker

OpenOffice Calc - tworzenie wykresu z danych zawartych w pliku txt

Polecane posty

Witam,

Na zajęciach z chemii fizycznej mieliśmy obserwację reakcji oscylacyjnych. Przebieg reakcji obserwowaliśmy na komputerze w programie METEX SCOPEVIEW podłączonym do miernika uniwersalnego METEX. Program na bieżąco tworzył i wyświetlał wykres liniowy pokazujący zmiany stężeń roztworów. Po zakończeniu danego pomiaru zapisywał powstały wykres jako zwykły plik txt.

To jest ten plik:

3ML.TXT

Są jeszcze 2 takie dokumenty dla osobnych pomiarów (inne roztwory).

Teraz muszę napisać sprawozdanie, a do tego potrzebny mi jest wykres, który oglądaliśmy na zajęciach. Niestety nie umiem tak zaimportować tego pliku txt do OpenOffice'a Calc, żeby powstał identyczny wykres.

Jak to zrobić ?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najłatwiej będzie pozbyć się nadmiarowych rzeczy z pliku. Następnie za pomocą OpenOffice (szczerze mówiąc, to polecam przesiadkę na LibreOffice) należy otworzyć plik tekstowy i jako separator dać tabulator. Wszystko powinno być ładnie sparsowane.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Usunąłem wszystko aż do tej pierwszej linii:

00.90 V DC 05:15:59pm 140

a potem wszytko po ostatniej :

00.96 V DC 05:31:59pm 110

Potem otworzyłem za pomocą OpenOffice Calc i wybrałem tabulator. Następnie zaznaczyłem wszystkie komórki z tymi danymi wykresu i kliknąłem wstaw --> wykres --> punktowy (tylko linie) i dalej wszystko tak jak było domyślnie ustawione.

Wyszło mi coś takiego:

post-61533-0-97261400-1384701601_thumb.j

Nie może być tych przerw (wszystko musi być ciągłą linią), a na dole brakuje skali (czas). No i skala po lewej jest za mało dokładna (powinien być szerszy zakres, np. co 1 jednostkę, a nie co 500) żeby coś z tego obliczać.

Da się to jakoś zrobić ?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten wykres ma pokazywać zmiany potencjału elektrody platynowej (oś y, wolty) w czasie (oś x, sekundy). Z tego mamy potem wyznaczyć zależność tego potencjału od czasu trwania reakcji oraz amplitudę oscylacji i czas inicjacji reakcji.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim razie umieść na osi X czas, a na osi Y napięcia (prawy przycisk myszy na wykres > Zakres danych i tam otwórz zakładkę Seria danych). Jeśli napięcia są w pierwszej kolumnie (nie jestem pewien, to V za wartością sugerowałoby, że tak), to zamień kropki na przecinki.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Udało mi się zrobić wykres bez tych przerw, linią ciągłą. Wyszło tak:

post-61533-0-91935600-1384723762_thumb.p

Niestety nadal nie wiem co zrobić z tymi jednostkami. Otworzyłem Zakresy danych i zakładkę Seria danych, tak jak radziłeś, ale nie wiem co mam tam wpisać/ustawić. Jest jakaś Kolumna F w części seria danych i Nazwa oraz Wartości Y w części zakresy danych. Ale nie wiem jaki zakres i kategorie dla tych elementów ustawić (i jak to zrobić). Mam zaznaczyć coś z tych linijek poniżej ? Tworząc sam wykres wybieram wszystko ( np. 00.90 V DC 05:16:39pm 1400 )

...

...

00.90 V DC 05:16:34pm 140

00.90 V DC 05:16:35pm 140

00.90 V DC 05:16:36pm 140

00.90 V DC 05:16:37pm 140

00.90 V DC 05:16:38pm 140

00.90 V DC 05:16:39pm 140

00.90 V DC 05:16:40pm 140

00.93 V DC 05:16:41pm 125

00.97 V DC 05:16:42pm 105

...

...

Dodam, że nigdy wcześniej nie korzystałem z programu OpenOffice Calc, więc jestem kompletnym nowicjuszem pod wzgl. jego obsługi.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...