Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

niemamwyjscia

Zawirusowany (?) laptop

Polecane posty

Dzień dobry, pozdrawiam wszystkich forumowiczów.

Piszę z lapotpa mojej siostry, którego nie mogę doprowadzić do porządku.

Laptop działał bardzo wolno i często zawieszał się "na amen". W poniedziałek sformatowałem dysk C i przeinstalowałem Windowsa XP. Od razu zainstalowałem Avasta, Spybota i Malwarebytes Anti-Malware - nie znalazły żadnych problemów. Laptop działał sprawnie, do czasu jego restartu. Od tamtej pory znowu zaczął niemiłosiernie zamulać i często się zawieszać. Przeskanowałem system za pomocą Dr Web Live CD, który zawsze ratował mi tyłek w takich sytuacjach - "niestety" Dr Web nie znalazł żadnych problemów. Mam wrażenie że po każdym restarcie komputera jest coraz gorzej.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Windows XP Home Edition, SP3

Asus F5R,

Intel Celeron M520 1.60 GHz

ATI Radeon Xpress 1100

1024 MB RAM\

CCleaner zrobił swoje, w załączniku daję też log z Combofixa który może się przydać.

ComboFix.txt

@Devius : Również o tym pomyślałem, chociaż nie mogę być tego pewien bo mi osobiście nie padł jeszcze żaden twardziel ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

HD Tune: Hitachi HTS541612J9S Health

ID Current Worst ThresholdData Status

(01) Raw Read Error Rate 100 100 62 0 Ok

(02) Throughput Performance 100 100 40 0 Ok

(03) Spin Up Time 227 227 33 1 Ok

(04) Start/Stop Count 99 99 0 2754 Ok

(05) Reallocated Sector Count 100 100 5 0 Ok

(07) Seek Error Rate 100 100 67 0 Ok

(08) Seek Time Performance 100 100 40 0 Ok

(09) Power On Hours Count 92 92 0 3538 Ok

(0A) Spin Retry Count 100 100 60 0 Ok

(0C) Power Cycle Count 99 99 0 2750 Ok

(BF) G-sense Error Rate 99 99 0 2 Ok

(C0) Power Off Retract Count 100 100 0 65 Ok

(C1) Load Cycle Count 100 100 0 7813 Ok

(C2) Temperature 103 103 0 327733 Ok

(C4) Reallocated Event Count 100 100 0 0 Ok

(C5) Current Pending Sector 100 100 0 0 Ok

(C6) Offline Uncorrectable 100 100 0 0 Ok

(C7) Ultra DMA CRC Error Count 200 253 0 1 Ok

(DF) Load/Unload Retry Count 100 100 0 0 Ok

Power On Time : 3538

Health Status : Ok

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Daj screena z programu HWMonitor z temperaturami pod obciążeniem (pograj w coś z piętnaście minut, program niech działa w tle).

BTW, co było włączone, gdy sprawdzałeś temperatury? Sprawdź zaraz po włączeniu lapka, czy procesor ma wysokie użycie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim bardzo obciążasz tę maszynę. Avast sam w sobie jest bardzo zasobożerny i na 1GB ram pracuje słabo i odbija się to mocno na systemie. Dodajesz do tego spybota i AM.

Usuń te 3 programy. Daj log z hijackthis, oraz liste zainstalowanych aplikacji.

Do tego kiedy system zacznie mulić wejdź w menedżera zadań i sprawdź co zużywa ram i procesor.

Podaj też wersje sterowników jakie masz zainstalowane.

Póki co testowanie ramu i dysku twardego można opuścić. Problem z dyskiem jeśli byłby poważny to jest duże prawdopodobieństwo, że wyszłoby to przy instalacji. Ram zaś powinien dawać bs'y.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uruchomienie jakiejkolwiek gry graniczyłoby z cudem, skoro na włączenie Firefoxa muszę czekać 2 minuty.

Komputer zamula praktycznie ciągle... Teraz zauważyłem że menedżer pokazuje 4 procesy svchost, jeden z nich prawie zawsze ciągle zużywa 99% CPU.

Zapomniałem dodać że laptop zawiesza się czasami w chwilę po uruchomieniu, jeszcze przed jakimkolwiek bootem.

OK, usunąłem te trzy programy.

W załączniku daję log z Hijackthis.

Sterowniki karty graficznej to Omega 3.8.360

hijackthis2.txt

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc na dobry początek zajmijmy się svchostem. http://technet.micro...s/bb896653.aspx Pobierasz to i analizujesz dane. Otwierasz ten program i klikasz parokrotnie na danym procesie, nastepnie zakładki:

*services

*Image

Dajesz screeny tego co tam jest.

Po sprawdzeniu możesz zabić proces i zobaczyć jak zareaguje na to system. Bardzo możliwe, że problem leży ze strony samego Windowsa, i wystarczy wyłączyć automatyczne aktualizacje. Więc zrób to i zobacz po restarcie co w tedy.

Log jest czysty.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tym razem wykryto aż 7 procesów svchost.

Tutaj album z wszystkimi screenami, po kolei : http://imgur.com/a/ENYmz - 3 screen przedstawia "największy" proces, zużywający do 100% CPU. czwarty plik to screen z podległego mu procesu wuauclt . Dalej są screeny kolejnych procesów svchost, a ostatni screen przedstawia wszystkie procesy (powinienem go dać raczej na początek). Zaraz spróbuję pozabijać te procesy.

/Edit

Tak jak można było się domyślić na chłopski rozum, zamknięcie największego procesu znacznie przyspiesza lapka. Zmknięcie dwóch pierwszych svchostów skutkowało tym : http://imgur.com/thKxmfw, ale to chyba normalne.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze kwestia zabezpieczeń. 1 antywirus + 1 firewall + 1 skaner na żądanie.

Osobiście pod xp i taka konfiguracje polecam jako antywirusa 360 Internet Security, firewall - Zone Alarm, skaner Emsisoft emegrency kit.

Choć osobiście wybrałbym linuxa z gui.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...