Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

BarTer89

Rozwiązany: Problem z laptopem Acer V3-571G

Polecane posty

Siemka, ma zagwozdkę.

Posiadam netbooka Acer V3-571G i5, 6GB ram, GeForce GT 640M 2GB, Win7. Kupiłem go niecały rok temu, ze względu na kartę graficzna oczywiście i okazyjną cenę jaką dawała pewna sieć sklepów przez bardzo krótki czas, ale mniejsza. Ogólnie przez cały okres użytkowania nie było z nim problemów. Ale teraz kilka się zaczęło:

Laptop zaczął grzać się niesamowicie, znacznie bardziej niż na początku. Jestem przekonany że to po prostu zabrudzenie wentylatorów, i/lub styranie pasty termoprzewodzącej. Skutkuje to oczywiście dużym spadkiem wydajności w grach, co jest uciążliwe. W związku z tym mam kilka zapytań.

  1. Jaka jest optymalna temperatura podzespołów w warunkach normalnego użytkowania, tj. pisania, oglądania filmów, czy przeglądania stron. Z mojego riserczu wynika, że aktualnie ledwo mieszczę się w widełkach, ale czy ktoś jest w sanie podać stronę, gdzie jest to pokazane bardziej profesjonalnie?
  2. Czy istniej program badający temperatury podzespołów, który monitoruje te temperatury i zapisuje je do wykresu, który ewentualnie mógłbym gdzieś sobie przeanalizować. Z programów, które użytkowałem, oczywiście istnieje możliwość sprawdzenia temperatury, ale nie mam tego jak potem sprawdzić, by ewentualnie porównać. Lub za głupi jestem żeby potem znaleźć te pliki lub wykresy.
  3. Serwis Acera napisał mi, że przeczyszczenie podzespołów nie anuluje gwarancji, ale nie wiem czy mnie przypadkiem w wałka nie robią ponieważ: czy na przykład wymiana pasty termoprzewodzącej to jeszcze czyszczenie, nawet gdy już tej wymiany wymaga?
  4. Lapka i tak do czyszczenia oddam i wymiany tej pasty, ale muszę sobie jakoś porównać przed i po. Z tego powodu potrzebuje jakiegoś programu co mi to ładnie jakoś by monitorował i zapisywał.

Ktoś coś wie na te tematy i da rade pomóc?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Cóż to takiego optymalna temperatura w warunkach normalnego użytkowania... ważne, aby nie nastąpiło przegrzanie i throttling. Informację o maksymalnej dopuszczalnej temperaturze rdzeni procesora masz tu, jednak już przy około 90 stopniach mogą występować obniżki taktowań. Co do karty to strony Ci nie podam, bo pewnych informacji nie znalazłem. Natomiast zapewne maksymalną temperaturą będzie coś koło stu stopni.

2. Możesz użyć OCCT i potestować procesor czy kartę, potem będziesz miał dokładne wykresy. Poza tym do monitorowania temperatury karty graficznej możesz użyć GPU-Z, ten program ma opcję zapisu do logu. Niektóre inne programy też pewnie mają takową, ale nigdy mnie to nie interesowało, więc nie chcę wprowadzić Cię przypadkiem w błąd. Mnie wystarcza obserwacja temperatur minimalnych, obecnych i maksymalnych w programach typu HWMonitor, nawet gdybyś o nich miał później zapomnieć, możesz przecież robić screeny lub po prostu - po staroświecku - je zapisywać.

3. O to właśnie trzeba się dopytać...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.


  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...