Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Torgran

Komputer nie wykrywa kabla Ethernet

Polecane posty

Cześć,

chyba dosyć tradycyjny problem, jednak za cholerę nie mogę się z nim uporać.

Na komputerze bez problemu działałem. Przyszła burza (prawie 3 tygodnie temu) powodując m.in. spalenie routera. Jednocześnie zbiegły się z tym problemy z włączeniem komputera, w którym zresetowałem BIOS. Router został więc wymieniony na Liveboxa, a mi udało się włączyć PCta. Niestety, nie wykrywa na nim kabla sieciowego...

Po podpięciu tego samego kabla do laptopa, na którym obecnie pracuję, internet śmiga doskonale, więc wykluczyłbym problem z nim.

Na komputerze (Win7, ASRock B75-Pro3) zauważyłem w urządzeniach, że mam wykrzyknik właśnie przy czymś związanym z Ethernetem. Zajrzałem na specyfikację płyty na stronie ASRocka, z której wynikało, że mam Realteka RTL8111e. Ściągnąłem najnowsze sterowniki, zainstalowałem - dalej nie widzi kabla, dalej mam wykrzykniki.

Włożyłem więc płytę dołączoną do płyty głównej - coś się poinstalowało (w tym LAN drivers), wykrzykniki zniknęły a kabla jak nie widział, tak nie widzi.

Teraz nie do końca wiem co powinienem zrobić. W opisie karty sieciowej widać napis "To urządzenie działa poprawnie". Gdzieś przeczytałem, żeby sprawdzić czy po wpisaniu "ping 127.0.0.1" wyskakuje mi błąd - nie. Na koniec dorzucę zapis z "ipconfig /all". Z tych 3 rzeczy wnioskuję, że karta sieciowa działa poprawnie.

W BIOSie Onboard LAN jest włączony.

Żeby było ciekawiej, problem również pojawił się na innym komputerze (WinXP). Tam również nie widzi (innego) kabla sieciowego, zarówno tego, który był tam używany, jak i zupełnie innego, sprawnego na 10000%. Tata sprawdził też na swoim laptopie jak się sprawy mają:

1sza próba - działa, 2ga próba - nie działa, 3cia próba - działa, każda następna - nie działa.

Może powinienem się jeszcze bardziej pobawić sterownikami? Gdy wchodzę, w coś, co mój komputer identyfikuje jako karta sieciowa (Realtek PCIe GBE Family Controller) -> Właściwości -> Szczegóły -> Usługa wyskakuje mi RTL8167, co chyba trochę się nie zgadza z RTL8111e... Może kabel działa tylko przy odpowiednim "skręcie"? tongue_prosty.gif (To trochę głupie, ale przecież już tak bywało z słuchawkami). Może to wina Liveboxa? Może coś innego jest zepsute?

Wpis z ipconfig:


Microsoft Windows [Wersja 6.1.7601]
Copyright (c) 2009 Microsoft Corporation. Wszelkie prawa zastrzeżone.
C:\Users\Grzesiek>ipconfig /all
Konfiguracja IP systemu Windows
Nazwa hosta . . . . . . . . . . . : GRZESW7
Sufiks podstawowej domeny DNS . . :
Typ węzła . . . . . . . . . . . . : Hybrydowy
Routing IP włączony . . . . . . . : Nie
Serwer WINS Proxy włączony. . . . : Nie
Karta Ethernet Połączenie lokalne:
Stan nośnika . . . . . . . . . . .: Nośnik odłączony
Sufiks DNS konkretnego połączenia :
Opis. . . . . . . . . . . . . . . : Realtek PCIe GBE Family Controller
Adres fizyczny. . . . . . . . . . : BC-5F-F4-5E-B3-9C
DHCP włączone . . . . . . . . . . : Tak
Autokonfiguracja włączona . . . . : Tak
Karta Ethernet Tunngle:
Stan nośnika . . . . . . . . . . .: Nośnik odłączony
Sufiks DNS konkretnego połączenia :
Opis. . . . . . . . . . . . . . . : TAP-Win32 Adapter V9 (Tunngle)
Adres fizyczny. . . . . . . . . . : 00-FF-0A-F1-34-48
DHCP włączone . . . . . . . . . . : Tak
Autokonfiguracja włączona . . . . : Tak
Karta tunelowa isatap.{711E2A9D-F3A7-4AE8-9CC2-72AB2F03CB5A}:
Stan nośnika . . . . . . . . . . .: Nośnik odłączony
Sufiks DNS konkretnego połączenia :
Opis. . . . . . . . . . . . . . . : Karta Microsoft ISATAP
Adres fizyczny. . . . . . . . . . : 00-00-00-00-00-00-00-E0
DHCP włączone . . . . . . . . . . : Nie
Autokonfiguracja włączona . . . . : Tak
Karta tunelowa Teredo Tunneling Pseudo-Interface:
Stan nośnika . . . . . . . . . . .: Nośnik odłączony
Sufiks DNS konkretnego połączenia :
Opis. . . . . . . . . . . . . . . : Teredo Tunneling Pseudo-Interface
Adres fizyczny. . . . . . . . . . : 00-00-00-00-00-00-00-E0
DHCP włączone . . . . . . . . . . : Nie
Autokonfiguracja włączona . . . . : Tak
Karta tunelowa isatap.{0AF13448-ADB1-4831-A4E3-53E281FEC15B}:
Stan nośnika . . . . . . . . . . .: Nośnik odłączony
Sufiks DNS konkretnego połączenia :
Opis. . . . . . . . . . . . . . . : Karta Microsoft ISATAP #2
Adres fizyczny. . . . . . . . . . : 00-00-00-00-00-00-00-E0
DHCP włączone . . . . . . . . . . : Nie
Autokonfiguracja włączona . . . . : Tak

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak naprawdę mam nadzieję, że wymiana kabla to totalna ostateczność i wolałbym już próbować namówić tatę do wymiany Liveboxa na jakiś router. Dlaczego? Po pierwsze, kabel działa, gdy jest podłączony do laptopa. Po drugie, Livebox/router stoi w pokoju obok, na szafie. Kabel z niego leci przez ścianę, a później pod listwą, która leci za różnymi dużymi meblami :]

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda na uszkodzoną kartę sieciową. To, że system ją wykrywa i wskazuje na poprawną pracę nic nie świadczy. Uszkodzenie może być sprzętowe. Po podłączeniu kabla przy karcie sieciowej świeci jedna dioda światłem ciągłym na zielono a druga "miga" na pomarańczowo?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, dioda w ogóle się nie zapala. Jako dodatkową informację podam, że podczas tej burzy kabel sieciowy był podpięty - może coś przepalił?

A może być to też nie do końca dobrze podpięty zasilacz? Do płyty głównej podpiąłem 2 kable, jeden 24-pinowy i drugi taki żółto-czarny, 8-pinowy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nie pali się zielona dioda to uszkodzona jest karta sieciowa. Gdyby zasilanie było źle podpięte pod płytę PC albo by się nie włączył albo pracował niestabilnie. Prawdopodobnie karta sieciowa się spaliła. Jeśli kabel jest sprawny na 100% to nie ma wyjścia i trzeba kupić nową kartę.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten TP-Link TG-3468 wygląda obiecująco, jednak mam pewne pytania.

Po pierwsze, wicomp.pl oraz vobis.pl (zależy mi na dostawie za darmo) nie podają, aby ta karta obsługiwała Windows 7 (choć na morele.net ta informacja się pojawia...). Czy mimo to, jako użytkownik Windowsa 7, mogę się nie przejmować?

Po drugie, kwestia montażu na płycie głównej sprawy się mają tak -> PCIe z GPU, wolne PCI, wolne PCIe, PCI z kartą dźwiękową, to małe PCIe (gdzie miałbym wpiąć tę kartę sieciową), zasilacz. Ta karta powinna się zmieścić tam, choć byłbym bardziej zadowolny z nieco innego układu tam w środku. Czy mógłbym tego TP-Linka wpiąć na to "długie" PCIe? Albo przesunąć kartę dźwiękową bliżej GPU (tutaj komplikacja byłaby taka, że wiatraki śmigałyby niemal dokładnie po dźwiękówce...)?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej zawsze sprawdzać kwestie zgodności na stronie producenta: http://www.tp-link.c...el=TG-3468#spec (W7 w wersji zarówno 32 jak i 64 bitowej jest obsługiwany). Chipset jest Realtek'a więc spokojnie pójdzie też pod Windowsem 8.

Nie możesz TP-Linka wpinać na inne złącza ("długie") PCI. Musi to być PCI-E x1. Jeśli nie masz wolnego innego slotu x1 to możesz wziąć tego Edimax'a na PCI.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...