Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

NewJoker

Podkręcanie wentylatora

Polecane posty

Witam,

Mam problemy z przegrzewającym się komputerem. Podejrzewam zasilacz (ale nie będę już inwestować w jego wymianę), objawy występują podczas grania: swąd spalenizny i wyłączanie się kompa. W związku z tym, że czyszczenie wnętrza odkurzaczem pomaga, ale nie do końca, to szukam innych rozwiązań. Przyszło mi do głowy przyspieszenie wiatraka za pomocą programu RivaTuner. Mam jednak 2 wątpliwości:

1. Czy to jest całkowicie bezpieczne dla wentylatora i podzespołów ?

Dodam, że większy hałas mi nie przeszkadza. Obawiam się tylko uszkodzenia wentylatora po jakimś czasie i co za tym idzie zniszczenia karty graficznej/procesora itd.

2. Jaką prędkość (ile %) najlepiej ustawić, żeby nie zniszczyć wiatraka, a jednocześnie jak najskuteczniej obniżyć temperaturę w komputerze ?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwiększenie obrotów wentylatora karty graficznej w przypadku, gdy zasilacz szwankuje/przegrzewa się raczej wiele Ci nie da (zakładając oczywiście, że to prawda), to samo dotyczy przypadku, gdy przegrzewa się procesor (to ewentualnie jego wentylator można by przyspieszyć).

Proponuję najpierw upewnić się co charakteru problemu, sprawdzić temperatury podzespołów (jak chcesz, daj screena z programu HWMonitor z temperaturami pod obciążeniem; pograj w coś ze dwadzieścia minut, a program niech działa w tle), względnie podmienić zasilacz i jednak - gdyby okazało się, że to jego wina - kupić nowy (jeśliby zasilacz się rzeczywiście fajczył, to nie pozostałoby nic innego).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem pewien, czy to wina tylko zasilacza, bo jakiś czas temu, kiedy komputer co chwilę się wyłączał podczas grania, odkurzyłem tą kratkę za wentylatorem procesora (była cała szczelnie zatkana warstwą kurzu) i przez długi czas miałem całkowity spokój (ani jednego wyłączenia się komputera przez parę miesięcy nawet pod dużym obciążeniem). Potem problem wrócił, ale już zdecydowanie rzadziej się to zdarzało. Kolejne odkurzanie (tym razem wentylatora karty graficznej) znów na jakiś czas pomogło. Teraz zdarza się, że czuć trochę spaleniznę, ale raczej się nie wyłącza. Niestety zamiast tego spadła wydajność podczas grania (zacinają się gry, które zawsze dobrze działały), ale może nie ma to związku z tym przegrzewaniem się kompa. W każdym razie, skoro odkurzenie wentylatora procka bardzo pomogło, to może podkręcenie też coś da ? Więc jest to bezpieczne, czy nie ?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chcesz sprawdzić temperatur, Twoja sprawa. Najlepiej znowu wyczyść kompa i wymień pastę termoprzewodzącą na procku (względnie i na karcie graficznej).

Co do pytania - nie widzę w tym nic niebezpiecznego (no, może żywotność wentylatorka troszkę się skróci =)).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W związku z tym, że czyszczenie wnętrza odkurzaczem pomaga, ale nie do końca

Kolejne odkurzanie (tym razem wentylatora karty graficznej) znów na jakiś czas pomogło. Teraz zdarza się, że czuć trochę spaleniznę, ale raczej się nie wyłącza.

Tak swoją drogą, ostrożnie z tym. Nie jeden spalił lub uszkodził komputer przez odkurzanie odkurzaczem. Powinno się używać do tego sprężonego powietrza. Wentylatory chociaż zabezpieczałeś żeby się nie kręciły?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jeszcze wracając do tego podkręcania wentylatora, to na ile % najlepiej ustawić ?
A ile chcesz, kwestia gustu i tego jakie masz właśnie temperatury. =]

BTW, jeżeli chcesz zwiększać obroty wentylatora na karcie, wygodniejszym programem będzie MSI Afterburner, który był tworzony na bazie Rivy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odkurzam ostrożnie (nie dotykam części komputera końcówką i przytrzymuje wiatraczki), robiłem już to kilka razy i zawsze pomagało. Używam też patyczków do uszu czyszcząc trudno dostępne miejsca. Jedynie zasilacza nie dam rady wyczyścić w ten sposób, a chyba jest tam niezła kolekcja kurzu. Da się sprężonym powietrzem przeczyścić zasilacz wewnątrz bez rozkręcania tej puszki ?

Dodaje temperatury zmierzone programem HWMonitor po 20 min. grania w Dead Island: Riptide na niskich ustawieniach:

post-61533-0-43605300-1376924786_thumb.j

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet jeśli te 82 stopnie są "prawdziwe" i zakładając, że to temperatura płyty, nie byłaby to jeszcze tragedia.

Odnośnie do pytania: a masz jakieś dodatkowe wentylatory (poza tym niekoniecznie program musi je prawidłowo wykrywać)?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zakładałem żadnych dodatkowych wentylatorów. Mam tylko te, które były już fabrycznie zamontowane, czyli 2 wentylatory zasilacza (1 w tylnej części obudowy, 1 wewnątrz obudowy - na spodzie puszki zasilacza), mały wiatraczek karty graficznej i wentylator procesora. Razem 4, a HWMonitor pokazuje obroty jednego. No chyba, że ten program nie uwzględnia pozostałych wiatraczków.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli jeśli komputer znowu zacznie się przegrzewać, to pozostaje mi tylko kolejne czyszczenie wnętrza, bo to pomaga. Odkurzaczem usunąłem kurz chyba ze wszystkich dostępnych dla niego miejsc, więc w przyszłości będę musiał użyć sprężonego powietrza. Jak mogę nim przedmuchać zasilacz ? Przez któryś z jego wentylatorów ?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mogę tylko odkręcić część zewnętrznej obudowy zasilacza (razem z gniazdem na wtyczkę) osłaniającą jego zewnętrzny wentylator. Z wnętrza obudowy komputera nie ma dostępu do zasilacza, bo trzeba by powyjmować podzespoły, żeby odkręcić kratkę wiatraczka. Nie wiem tylko, czy grzebanie przy zasilaczu jest bezpieczne i czy dam radę poskładać to z powrotem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...