Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

remigiusz764

Rozwiązany: Procesor AM3 na płytę główną z podstawką AM2.

Polecane posty

Witam.

Dzisiaj zakupiłem dla mojego znajomego procesor AMD Phenom II X4 945 (AM3, C3, 95W), posiada on płytę główną Gigabyte GA-M56S-S3 z podstawką AM2+ i dzięki tabelce wspieranych procesorów oraz informacjom producenta, upewniłem się, że uda mi się go tam zamontować oraz po aktualizacji BIOS-u powinien już sprawnie działać.

Jednak jedno nie daje mi spokoju. W moim komputerze zamontowana jest płyta główna ASUS M2V-MX SE, teoretycznie całkiem podobna do wyżej wymienionej, jednak gniazdo proceora to AM2 i o ile uda mi się zamontować procesor, to nigdzie nie mogę się doszukać informacji, czy procesor pod gniazdo AM3 (także AM2+), zostanie wykryty i będzie działał. Na stronie producenta nie ma także żadnych wzmianek o takich procesorach.

Jedyne, co znalazłem to aktualizacje BIOS-u dla mojej płyty głównej, które wprowadzają obsługę nowych procesorów. Jedna z nich, oznaczona numerem 0504, a której na pewno nie posiadam, bo kupiłem komputer przed jej powstaniem, posiada opis:

"M2V-MX SE BIOS 0504 Support new CPUs. Please refer to our website at: http://support.asus....cpusupport.aspx"

Niestety, po przekierowaniu na podany link, niczego nie mogę się doszukać.

Jest jeszcze najnowsza aktualizacja z numerem 0601, która ma poprawiać wydajność z niektórymi procesorami. Natomiast doszukałem się strony z płytami głównymi od firmy ASUS, które będą obsługiwały procesory 6-rdzeniowe, czyli seria M4. Tam jedna z płyt o oznaczeniu M4N68T-M LE posiada wersję BIOS-u zanumerowaną 0601, tak samo, jak najnowsza wersja dostępna dla mojej płyty.

Czy daje to jednak jakiekolwiek szanse na obsługę procesora AM3? Owszem, mógłbym spróbować zamontować go w mojej płycie, ale czy nie narażę go tym sposobem na uszkodzenie (na dodatek mam "niebezpieczny" zasilacz i nie wiem, czy po podskoczeniu obciążenia o 30W, poradzi sobie)? Jakie jest Wasze zdanie na ten temat?

Oczywiście z góry przepraszam za tak obszerny tekst, który z pewnością nie będzie łatwy do czytania i dziękuję za odpowiedzi. Proszę o poradę, ponieważ jest to dla mnie ważne. Gdyby na moją płytę główną mógł podejść procesor AM3, to chyba bym się na to skusił i przy kolejnym upgrade'owaniu razem zakupiłbym płytę z podstawką AM3 i miejscem na RAM DDR3 nie przejmując się już procesorem. Jednak jeśli to niemożliwe, pozostaje mi nowa płyta.

Specyfikacja techniczna mojego komputera:

-Płyta główna: ASUS M2V-MX SE

-Procesor: AMD Athlon 64 X2 5000+ 2,60GHz (Brisbane)

-RAM: 2x1GB DDR2 A-Data 800MHz

-Karta graficzna: PALIT GeForce 8600GT>upgrade do ASUS GeForce GTX 550Ti 1GB GDDR5 (minimalne zwiększenie wydajności, ponieważ inne pozespoły wymiękają, to był raczej słaby układ)

-HDD: 1) SAMSUNG 400GB 2) WD Caviar Green 800GB

-Zasilacz: HEDY EU 400W

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy daje to jednak jakiekolwiek szanse na obsługę procesora AM3?

Nie widzę najmniejszych szans na obsługę procesorów pod AM3. Ta płyta nie obsługuje nawet pierwszych Phenomów przeznaczonych na gniazdo AM2.

M2V-MX SE BIOS 0504 Support new CPUs

Owszem wprowadza. Obsługę Semprona 2100+, Athlonów x2 5600+ (DO), 64 X2 4400+ (DU) i 64 LE-1660+.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedź. Póki co, zastanawiam się nad nową płytą główną z procesorem. Jednakże lubię eksperymentować, więc gdyby kiedyś napatoczył się jakiś procesor AMD pod AM3, ale kompatybilny z AM2, to zamontuję go właśnie na płycie ASUS M2V-MX SE i sprawdzę, co się będzie działo. Temat już chyba do zamknięcia. Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.


  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...