Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

MichuXD12

Rozwiązany: Grzanie Procka

Polecane posty

Witam, czy regularne grzanie się procesora do temperatury maxymalnej i 1-2 stopni wyższej, może doprowadzić do uszkodzenia procesora? Chodzi o AMD-FX8120, gdzie max temperatura podawana jest jako 62 stopnie, a u mnie to jest tak 61-63, podczas grania. Z powodu, że gram dość regularnie, a z komputera powoli zaczęło pachnieć nader niepokojąco (chociaż może to tylko ciepłe powietrze), zacząłem się zastanawiać, cze jest to niebezpieczne. Obudowa to Zalman Z5, a w środku dwa stockowe wiatraczki, komputer jest regularnie czyszczony z kurzu. Czy grzanie się procesora może prowadzić do jego uszkodzenia, czy jest to niebezpieczne dla innych podzespołów?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Program zbyt dobrze nie pokazuje temperatur, niezbyt łatwo się połapać. W każdym razie - chyba - wygląda na to, że temperatura powierzchni procesora (ogólna) jest wysoka. Sprawdź jeszcze jak to wygląda w programie CoreTemp, ewentualnie zrób test procesora w OCCT i zobacz jakie są osiągane temperatury oraz, czy przypadkiem test nie zostanie przerwany w wyniku przegrzania.

Generalnie jednak uważam, że producenci trochę przesadzają, ustalając maksymalną temperaturę na około 60 stopni. Przy fabrycznym chłodzeniu takowa jest niestety normą.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam taki procesor jak Ty, mój 8120 również się grzał i temperatury w stresie dochodziły do 65 stopni. Producent niby podaje maksymalną temp równą 61 stopni, przy nieco wyższej będzie działał ale skraca się jego żywotność. U mnie chodził tak przez rok i nic mu nie było, później zamontowałem 14cm wiatrak u góry obudowy tak żeby wtłaczał zimne powietrze do środka, cooler cpu skierowalem wentylatorem do góry w strone wiatraka i temp w stresie spadła do 55 stopni maks. Tak więc 61-63 to jeszcze nie tragedia, ale cooler lepszy na procek mógłbyś kupić i poprawić chłodzenie w obudowie

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O "żywotność" procka zbytnio bym się nie martwił, bardziej mnie obchodzą praktyczne problemy. ;] Przy mocnym obciążeniu mogą się pojawiać spowolnienia (względnie, gdyby nastąpiło rzeczywiste przegrzanie, gorsze rzeczy) a to już kłopot. Dlatego sugerowałem przetestowanie go w OCCT, jeśli tam nie wystąpią żadne anomalie, w zasadzie nie ma się czym martwić. Choć oczywiście zmiana coolera na procesorze czy też ogólne poprawienie chłodzenia w obudowie na pewno - przynajmniej - poprawi Twoje samopoczucie. ;)

W każdym razie ogólnie zgadzam się z tym, co napisał mrgonzo.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.


  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...