Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

t3tris

Dysk zewnętrzny - problemy ze startem

Polecane posty

Lat temu bodajże 3 stałem się posiadaczem dysku zewnętrznego LG HDX5 o pojemności 500 GB. Służył dzielnie jako dysk backupowy przez cały ten czas, spotkała go jednak ostatnio pewna tragedia - spadł mi z ok. 1 metra na ziemię. 2 razy. Od tamtej pory miał ogromne problemy ze startem, zazwyczaj jednak w końcu komputer go zauważał. Od paru dni jednak przy podłączeniu słyszę dźwięk kręcącego się talerza, windowsowy odgłos znalezienia sprzętu, po czym dysk wydaje "kliknięcie", talerz słyszalnie zwalnia i znów przyspiesza, a windows wydaje dźwięk odłączonego sprzętu. Dzieje się to z częstotliwością około 3 sekund.

Moje pytanie jest następujące: czy dysk nadaje się na cokolwiek innego niż śmietnik, oraz, jeżeli odpowiedź na poprzednie pytanie brzmi "nie", to jak wydobyć z niego dane?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No cóż, trzeba było skopiować dane, gdy tylko pojawiły się problemy (tak wiem, łatwo teraz tak mówić), obawiam się, że nawet odzysk danych, w warunkach domowych, będzie niemożliwy. Sprawdź pod linuksem (jakaś płyta ratunkowa... zresztą zajrzyj tutaj), czy dysk się również rozłącza (niestety, przypuszczam, że tak) albo, jeśli się da, podłącz go bezpośrednio pod płytę.

Być może Helmud miałby jeszcze jakiś pomysł, ale - jak zapewne wiesz - dostał miesięcznego bana. Ewentualnie udaj się z tym na elektrodę, może tam coś wymyślą.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dane mam skopiowane i na desktopa i do chmury (jak pisałem - to jest dysk backupowy), chciałem jedynie sprawdzić, czy nie mam tam przypadkiem czegoś przeoczonego.

Rozwiązanie z dd sprawdzę jutro, ale w sumie nie robię sobie wielkich nadziei - po mojemu to chyba zepsułem go mechanicznie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim razie - skoro dane nie są problemem - "pobaw się" z nim jeszcze, a potem się pożegnaj, bo raczej nie sądzę, żeby dało się go wyleczyć. Względnie, gdyby zaskoczył, podaj jego S.M.A.R.T. ale wątpię, aby w grę wchodziły uszkodzenia logiczne, a fizycznych już się nie naprawi.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale mogła też paść, w optymistycznym założeniu, elektronika w obudowie. Wyjmij dysk ze środka i zamontuj go bezpośrednio do płyty - wtedy zobacz, czy zostanie wykryty/wczytają się dane/odczytasz SMART/cokolwiek.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@up

Owszem, istnieje taka możliwość (aczkolwiek IMO nikła - objawy & okoliczności), ale - gdyby okazało się, że tak jest rzeczywiście - to i tak nic na to nie poradzę, dlatego również radziłem podłączyć dysk bezpośrednio pod płytę i ewentualnie udać się na elektrodę.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...