Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Crisser

Zalman CNPS14X dziwne dźwięki

Polecane posty

Posiadam chłodzenie CPU Zalman CNPS14X. Problem w tym że od pewnego czasu zaczął mnie strasznie denerwować swoim hałasem. Podczas gry mam słuchawki na uszach więc da się wytrzymać ale wydaje takie dziwne charczenie jakby się cały trząsł ,albo o coś zachaczał i sam szum powietrza też jest wg mnie dość głośny jak na cooler za ponad 2stówki. Szczególnie że w recenzjach wypada bardzo dobrze jesli chodzi o głośność. Sprawdzałem i nic niepokojącego nie widze. Także żeby przy nim wytzrymać musze zmniejszać obroty speedfanem o ok 350rpm. Wtedy jest w porządku.

Zacząłem sie tym bliżej interesować i zauwazyłem że jest źle zamontowany. A przynajmniej nie tak jakby podpowiadała logika. Wcześniej kompletnie nie zwróciłem na to uwagi. Dokładniej: wiatrak jest skierowany w dół zamiast na tył obudowy. Teraz pytanie: czy takie ustawienie może wzbudzać w wiatraku jakąś niestabilność albo cokolwiek przez co wydaje takie dziwne dźwięki?

Na samo chłodzenie domyślam się że ma to jakiś wpływ. Co prawda tragedii nie ma ale temperatury są troche wyższe niż w recenzjach: w spoczynku 35-38 *C w CoreTemp , wg biosu 40-43 (procesor jeszcze nie podkręcany).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najbardziej przypomina to terkotanie ,jakby bardzo szybkie uderzenia plastiku o plastik ale nierównomierne. Postaram się wrzucić nagranie.

Jeszcze jedno pytanie: gdybym chciał go ustawić tak jak stać powinien ,wyczyscic procesor i nałożyć nową pastę czy może zostać ta sama?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pastę powinno się wymienić.

BTW, terkotanie może świadczyć o luzach, wytarciu... W zasadzie dopóki wentylator się kręci, to nic takiego (oprócz, oczywiście, uciążliwego hałasu; być może można temu - przynajmniej na jakiś czas - zaradzić poprzez smarowanie), ale z własnej praktyki wiem, że prędzej czy później taki wentylator pada.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...