Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

BlindKitty

Rozwiązany: Sprzęt do prywatnej chmury (NAS/router z HDD?)

Polecane posty

Witam serdecznie wszystkich. :)

Pytałem kiedyś na tym forum o radę na temat komputera, i muszę przyznać, że jestem z otrzymanych odpowiedzi wielce zadowolony (komputer kupiłem, śmiga bezboleśnie i szczerze mówiąc - jest nawet szybszy niż się spodziewałem ;) ). Dlatego pomyślałem że swoim obecnym dylematem też napiszę tutaj.

Chciałbym mianowicie kupić sobie sprzęt, na którym postawiłbym prywatną chmurkę. Myślałem (przede wszystkim ze względu na cenę) nad WB My Book Live - http://www.euro.com.pl/dyski-sieciowe/western-digital-my-book-live-wdbacg0010hch-1tb.bhtml - o tym właśnie, ale oprogramowanie WD nie wspiera Linuxa.

I tutaj dochodzimy do kluczowego problemu. Mam kilka komputerów - w sieci domowej dwa z Windowsem (jeden z 64-bit ósemką, drugi z 7-ką, też 64-bit) oraz jeden z Linuxem (Lubuntu, najnowszy build, 32-bit; to jest netbook od Packard-Bella), ponadto potrzebowałbym dostępu do mojej chmury przez Internet z komputera z Linuxem (Ubuntu, najnowszy build), który jest w pracy, ukryty w podsieci zapewne. Zależałoby mi na tym, żeby mógł sobie edytować plik prosto z dysku sieciowego, bez ściągania go ręcznie na dysk lokalny i wrzucania z powrotem (bo jeśli o tym zapomnę w pracy, to cały dzień jestem bez tego pliku - w robocie jestem dwa razy w tygodniu, bo resztę czasu pracuję w domu, więc jest to spory problem). Ale jeśli nie jest to możliwe przy jednoczesnym zmieszczeniu się w jakiejś rozsądnej cenie (miałem nadzieję upchnąć się w tych 400 zł które kosztuje MBL, ale powiedzmy że mogę co nieco dorzucić do tego w zamian za wygodę), to trudno.

Ponadto słyszałem, że My Book Live ma całkiem odblokowany system operacyjny - jeśli tak, to w sumie możliwe byłoby podłączenie się pod niego zdalnie protokołem ssh z komputera z Linuxem i praca w ten sposób, tylko nie wiem czy dałoby się to zrobić z pracy (pod-sieć, więc nie wiem jak to jest z numerami IP w różnych pod-sieciach). Generalnie nie boję się grzebania w systemie/Linuxowych skryptów/innych utrudnień (czasem zajmują mi sporo czasu, ale w końcu z nimi wygrywam ;) ); zależy mi jednak na tym żeby nie kupić czegoś, czego nie będę mógł używać, stąd chęć dopytania się zaawansowanych użytkowników. :)

Przepraszam że tak długo i z góry dziękuję za jakąkolwiek pomoc. :)

Pozdrawiam, BK

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wystarczy NAS, na którym będziesz mógł postawić dystrybucję Linuksa. Dalej instalujesz ownCloud jako serwer chmury wystawiasz go w DMZ i jest widoczny w sieci. Innym rozwiązaniem jest router wspierający np. OpenWRT, do niego dowolny dysk na USB, stawiasz Sambe i po sprawie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wielkie za odpowiedź - ownCloud to dokładnie to czego potrzebowałem. :) Teraz będę polecał to każdemu kogo spotkam. A najbardziej mnie fascynuje, jakim sposobem nie znalazłem nic o ownCloud, bo przed napisaniem na forum spędziłem ze dwie noce szukając dokładnie takiego pomysłu. I na dodatek z ownCloud na razie mogę się pobawić w opcję pośrednią (wycięcie kawałka swojego dysku twardego na mały 'obłoczek') zanim zainwestuję w NAS-a (problemem są bowiem jak zwykle pieniądze). Tak czy inaczej - bardzo dziękuję za wskazanie mi właściwego kierunku poszukiwań. :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.


  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...