Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Eart

Jak zabezpieczyć partcje lub folder?

Polecane posty

Chciałbym żeby przy próbie wejścia na jeden z dysków np. "D" Windows albo inny program pytał się o hasło. Nie szukam programów które zrobią go niewidocznym i tylko przez dany program będę mógł wejść ale żeby dysk był widziany i po prostu chroniony hasłem, jeśli nie partycje to może folder, ważne żebym miał gdzie upchać dane i ochronić je przed bratem psem rodzicami itp. ;) Z góry dziękuję :P

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym zrobił coś innego - skoro chcesz zabezpieczyć dane po prostu przed dostępem osób niezbyt związanych z komputerami to założyłbym partycję w systemie plików którego natywnie Windows nie obsłuży, np EXT2/3, a następnie wrzucił sobie program 'ext2fs'. Co nam to da?

Mamy partycję o której inni użytkownicy nie wiedzą.

Mamy do niej łatwy dostęp [program ext2fs powoduje że po uruchomieniu staje się ona dostępna tak jak normalna partycja windowsa aż do kolejnego uruchomienia komputera]

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ewentualnie jesli mamy do czynienia z windowsem, to po prostu dla reszty rodziny zalozyc drugie konto systemowe i zabrac uprawnienia jakich nie chcielibysmy zeby mieli i po sprawie, a poza tym jeszcze daje to jako taka swobode uzytkownikom ( nie ma wojny o tapete i ikonki na pulpicie;))

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Lord Hrabula

Żeby to było na 100% skuteczne to powinien tylko sobie zostawić uprawnienia admina (co z tego, że zabroni odczytu jakiegoś katalogu innemu userowi, jeśli ten sobie je spowrotem może nadać). Dla pełnego odjazdu może sobie jeszcze szyfrowanie wrzucić (tylko na NTFS). Zresztą więcej o tym tutaj.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się z FJ1 i polecam TrueCrypt, jest to darmowa, a zarazem BARDZO dobry program do szyfrowania, który zarazem gwarantuje że Twój dysk będzie idealne zabezpieczony. Sam używam TrueCrypta i jestem bardzo zadowolony.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ImpulseM - wiesz, w normalnym świecie gdzie ludzie dbają o bezpieczeństwo jest tak że z komputera korzysta się na koncie użytkownika, a tylko na czas instalacji oprogramowania człowiek loguje się na konto administratora systemu. Także coś takiego światłym ludziom przeszkadzać nie powinno. Zresztą, niektóre systemy operacyjne na każdym kroku ostrzegają że korzystanie z konta administratora jest niebezpieczne dla systemu [patrz co bardziej user-friendly dystrybucje linuksa], bo taka jest prawda. np jak jesteś zalogowany na koncie użytkownika to wirus którego ściągniesz i odpalisz może namieszać tobie, a nie wszystkim użytkownikom i wszystkim danym na kompie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, że właśnie podejście, o którym piszesz, jest prawidłowe (np. w firmie w której pracuje ta własnie jest, jak i z resztą w każdej innej być powinno). Chodzi mi o to, że w przypadku zwykłych, domowych uzytkowników ten sposób działania często nie przechodzi, bo ludziom się nie chce przelogowywać w kółko jak chcą sobie coś zainstalować, zmienić itd. (inna sprawa, że producenci softu to czasami wielkie lenie i ich programy nie lubią gdy brak im uprawnień). I uwierz mi, czasami ciężko jest kogoś zmusić do takiego (poprawnego) działania.

Także coś takiego światłym ludziom przeszkadzać nie powinno.

światłym - czyli rozumiejącym, że to dla większego bezpieczeństwa ich kompa. Ale nadal spotykam ludków, którzy wyłączają aktywną ochronę antywirusową ("bo kompa spowalnia") lub firewalla ("bo jakies komunikaty co chwilę wyrzuca") i nie dają sobie wytłumaczyć, że bez tego ich system długo czysty nie pożyje.

Jak to się odnosi do przypadku Eart'a: jeżeli ma w rodzinie kogoś kto oprócz niego zna się w miarę na kompie, to prawie na pewno będzie marudzić dlaczego on (ona?) nie ma uprawnień admina skoro Eart ma.

ps

Żeby nie było, że moralizuję: sam jadę w domku (jak i w robocie) na uprawnieniach admina (nie licząc kubunciaka), i to właśnie z lenistwa, ale przynajmniej jestem świadomy czym to może grozić.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w domu korzystam z kont zwykłego użytkownika, nowsze systemy od MS od 2000 począwszy mają tą zaletę że można korzystając z konta ZU uruchomić pojedyńczy proces z uprawnieniami administratora - np instalator gry czy programu. I dochodzę w tym miejscu do tego że niezależnie czy jestem na debianie czy XPeku to korzystanie wygląda identycznie - konto zwykłego usera, a gdy chcę coś zainstalować to 'uruchom jako admin' hasło i gotowe.

Tutaj też mając porządnego Antywira i Firewalla można ustawić by nie wyrzucały ZU żadnych komunikatów tylko stosowały domyślną np kwarantannę, a wszystkie logi kierowały do konkretnego użytkownika lub admina. Też wygodna praktyka bo nikomu nic nie wyskoczy, a taki system może sobie pracować przez parę lat bez reinstalki.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I prawidłowo. Takie podejście od dawna stosuję instalując coś ludkom w firmie (nie licząc nowego sprzętu, gdzie raz chcąc zainstalować bluetooth na lapku musiałem chyba 8 razy wpisywać hasło admina dla kolejnych bluetooth audio, bluetooth lan...). Tylko, że gdy robię coś z kompami znajomych i mówię o takiej możliwości (bo wiem, że jadąc na adminie sobie coś rozwalą) to z reguły słyszę odpowiedzi: że mu się nie będzie chciało, po co komplikować, (i teraz najlepsze) a po co hasło w ogóle i że chciałby tak jak zawsze automatycznie logowało (czyli konto bez hasła) :(

Co do mnie, to jak już pisałem, mi się po prostu nie chce zabierać sobie uprawnień w domku, ale jakoś system od dwóch lat nie był reinstalowany i międzyczasie żadnej infekcji ani większego problemu nie doświadczył.

ps

Windows taki idealny nie jest. Czasami trzeba nadać ZU uprawnienia admina by zmienić coś w systemie (np. schemat zasilania) dla niego, bo "uruchom jako..." wszystko ustawi dla usera, którego użyło się nazwy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...