Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

yojc

[~150zł] AP używany jako klient

Polecane posty

Krótko mówiąc, szukam nowego routera do domowej sieci. Wymogi takie jak w temacie - modem ADSL (mój net to Netia 20Mbps po kablach Tepsy - jeśli to jakąś robi różnicę), LAN 1Gbps i WiFi w standardzie 802.11n 300Mbps. Bardzo mile widziane złącze USB.

Sieć domowa składa się z dwóch komputerów podłączonych kablem (LAN 1Gb), trzeciego komputera (802.11g) i laptopa (802.11n), oraz telewizora z WiFi (802.11n 300Mbps). Niewykluczone oczywiście, że będą podłączane dodatkowe urządzenia typu telefon (przez WiFi), itp., ale tamte będą podłączone na co dzień.

Obecny router to TP-Link TD-W8901G i głównym powodem jego zmiany jest to, że 802.11g jest niewystarczające do streamowania wideo przez DLNA do telewizora. Mniemam, że 802.11n 300Mbps już sobie powinien z tym bez problemu radzić nawet w Full HD? No i poza tym to trochę doskwiera brak gigabitowego LANu.

Budżet tak jak w temacie - ~300zł, ale im taniej tym lepiej. Pierwotnie planowałem przeznaczyć ~200zł, ale z tego co widzę za tę kwotę nic nie spełnia założeń. Jakieś propozycje?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Głównym problemem będzie LAN 1 Gbps. Wszystkie znajome mi router ADSL2+ z taką przepustowością to wydatek powyżej 300 zł. Najtańsza opcja jaką znam to TP-Link TD-W8970 (modem ADSL + xDSL w jednym urządzeniu). Jeśli za drogo, to jedyna inna opcja to kupienie osobno modemu ADSL i osobno routera DSL.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatecznie po dogłębniejszych testach okazało się, że... jednak da się puszczać filmy przez DLNA w Full HD przez 802.11g. Wcześniej nie działało dlatego, że miałem komputer podpięty złym kablem (a ja się od dłuższego czasu głowiłem, czemu sieć muli :P). Po wymianie na inny śmiga gładko. Korzystając z okazji chciałbym zapytać - co to za kabel?

dsc0613f9.jpg

W każdym razie - skoro jednak działa przez 802.11g, to póki co bym zaczekał z wymianą routera. Firmowego adapteru WiFi do telewizora jeszcze nie dokupiłem (korzystałem z pozyczonego access pointa); jego cena wynosi ok. 150zł. Stwierdziłem, że może sensowniej wyjdzie kupić po prostu AP - zawsze to bardziej uniwersalne urządzenie. Będzie służył za klienta WiFi, do którego przez LAN podłączę telewizor (by był w tej samej sieci co komputery podłączone do routera TP-Link TD-W8901G). Wymagania to WiFi 802.11n (mile widziane 300Mbps), no i oczywiście LAN (mile widziany - acz niekonieczny tym razem - gigabitowy). Również mile widziane 2xLAN i złącze USB, choć to raczej nierealne w AP. Ponownie chcę wydać jak najmniej, najlepiej nie więcej niż kosztuje firmowy adapter WiFi do TV, 100-150zł. Choć pewnie to znając życie za mało :P

No i takie pytanko, czy TD-W8901G może służyć za klienta sieci WiFi? Nigdzie nie widziałem takiej opcji, ale wolę się upewnić. Bo wtedy by wchodziła w grę chyba najsensowniejsza opcja, czyli kupno nowego routera, i użycie starego jako APC.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W8901G nie ma opcji pracy w APC. Co do kabla, jaki ma układ kabli (kolory po kolei w dwóch końcach)? Końcówka RJ-45 a kabel wygląda na CAT5e tylko w innym oplocie.

Za trochę ponad 150 zł masz bardzo dobre rozwiązanie tj. AirLive AP60-EU (802.11n 150 Mbps ale ma 4 porty LAN [jeden jako WAN/LAN]). Jeśli to za dużo to TP-Link WA830RE, tutaj już 300 Mbps to WiFi ale tylko jeden port LAN/WAN.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolory w końcówkach to (patrząc od strony styków) kolejno szary, pomarańczowy, czarny, czerwony, zielony, żółty, niebieski, brązowy. Dzięki za propozycje, przyjrzę się.

A jeszcze jakieś propozycje by się znalazły? Jak wypada w tym porównaniu NETGEAR WN2000RPT?

//edit: albo taki Asus RT-N12VC, jak np. tutaj: http://allegro.pl/asus-rt-n12-router-wifi-n300-dsl-upc-aster-vectra-i3212144239.html - cena wydaje się być podejrzanie atrakcyjna.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kabel ma jakieś nietypowe kolory. Nie mam pojęcia co to za rodzaj. Co do wymienionych przez ciebie urządzeń. Jako AP wybrałbym z tej dwójki Netgeara. Jako AP jest bardzo dobry, jednak ma wbudowane anteny, więc przy dużych odległościach mogą być problemy z zasięgiem. ASUS'a można również brać pod warunkiem wrzucenia na niego Tomato.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że mój ostatni post w tym temacie - chciałem tylko upewnić, czy ASUS RT-N12VC może pracować jednocześnie jako APC i repeater. Tzn. Sygnał z WiFi szedłby z routera (prawdopodobnie zdecyduję się na zakup TP-Linka TD-W8970, bo potaniał) i trafiał do ASUSa, który by go przekazywał dalej przez WiFi, a ponadto przez port LAN byłby do niego podłączony np. telewizor. Działałoby to w ten sposób?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli ma repeater a nie universal repeater to nie ma opcji by działał. W ogóle odradzam korzystanie z funkcji typu repeater gdyż z doświadczenia, często to zawodzi lub w ogóle nie działa. Do rozwiązania tego typu problemu najlepiej nadałby się Ovislink G.DUO.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm... no to teraz mam zagwozdkę. A coś tańszego, co by dało radę pracować w takim trybie (by mógł przekazywać WiFi dalej i jednocześnie można się było podłączyć do sieci przez LAN)?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najtańsze ze sprawdzonych ze mnie urządzeń, które jest w stanie pracować w żądanych przez ciebie warunkach to Ovislink WL-5460AP v2. Problem w tym, że jest to Access Point, ale jeśli chciałbyś podłączyć jedno urządzenie przez LAN jak najbardziej by się sprawdził.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatecznie jednak pozostałem przy ASUSie RT-N12 ze względu na atrakcyjną cenę. Problem jednak wynikł taki, że zamawiałem wersję vC, a dostałem vD (D1)... pytanie, czy ta wersja też się sprawdzi jako APC? Bo nie jestem pewien, czy jest sens rozpakowywać - może od razu zwrócić...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat nie tak dawno pojawiła się wersja D, jako model na rok 2013. Czy w podstawowym sofcie ma AP Client? Nie mam pojęcia. Na razie brak informacji czy wspiera tak jak poprzednie rewizje np. DD-WRT po wgraniu którego, na pewno miałbyś AP Client. Myślę, że nie ma sensu wymieniać.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No OK, skoro tak to jutro zobaczymy jak się sprawuje w praktyce w połączeniu z TD-W8970 ;) W każdym razie problem z zakupem rozwiązany, więc póki co zamykam.

//edit: wszystko śmiga pięknie, dzięki jeszcze raz za pomoc :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.


  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...