Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

lech14

Blue Screen'y - powód

Polecane posty

Witam!

Od kilku miesięcy mam nowego kompa zostawiłem tylko 1 stary dysk na którym mam kilka rzeczy, ale wszystko poinstalowane na nowym.

W każdym razie od pewnego czasu zaczął mi się szybciej grzać procesor a wentylator cały czas chodzi na obrotach ponad 2000, na początku chodzi na takich co ten od płyty - jakieś 1200.

I zaczęły się też od czasu do czasu pojawiać blue screeny, z przegrania chyba, ale myślę też, że może to być ze względu na cały czas aktywny ten jednak 6letni dysk obok nowego.

Co myślicie?

PS: Procka mam na oryginalnej paście termo, może muszę kupić jakąś porządną i nałożyć zamiast tej co była od razu?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

więc tak:

Konfiguracja:

  • Intel i5 2380P
  • Gigabyte AMD Radeon HD 7770
  • Seagate Barracuda 500GB, SATAIII, ST500DM002
  • Good Ram 4GB 1333MHz
  • ASRock H61M-S
  • OCZ ZS 550W
  • Seagate 160GB, SATAII, ST316081

Odczyt temperatur:

rlkwpl.png

To jest przy normalnej pracy typu sama przeglądarka, komunikator.

j65q1v.png

A tu po dosłownie chwili gry w AC: Brotherhood.

SMART:

334i3c2.png

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od strony sprzętowej nie widzę tu nic niepokojącego (ale oczy jednego człowieka nie dają 100% pewności) - temperatury w porządku (choć bardziej do pomiarów pod obciążeniem przydałby się włączony razem z grą HWMonitor), na starym dysku nie widać niczego bardzo złego.

W kwestii tego wentylatorka - od biosu 1.50 pojawiła się możliwość ustawienia jego prędkości.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale właśnie on automatycznie ustawia prędkość. Więc jeśli w pewnym momencie zaczął chodzić nagle 1000 prawie więcej to pewnie przez to, że musi bo inaczej by się procek nagrzał? Czy źle kombinuję?

I jeszcze: Czyli to, że dysk jest starszy, inny standard SATA, itp to nie koliduje z drugim dyskiem?

Zrobię z tym MWMonitor wieczorem, teraz mam tyle czasu co odpisać tu tongue_prosty.gif

4uh21c.png

Więc miałem HWMonitor włączony od włączenia komputera kilkanaście minut, potem trochę pograłem, zrobiłem tego screena i jak wklejałem go na stronę to blue screen..

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Procesor ma troszkę za ciepło. Na początek zacząłbym od wyczyszczenia chłodzenia (oraz reszty kompa) z kurzu. Byłbyś w stanie wrzucić zdjęcie wnętrza komputera?

I jeszcze: Czyli to, że dysk jest starszy, inny standard SATA, itp to nie koliduje z drugim dyskiem?

Nie powinno.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, dam radę. W sumie kompa czyściłem jakieś półtora miesiąca temu, ale chłodzenia jakoś dokładnie chyba nie.

Ale pytanie: zapewne aby dokładnie wyczyścić chłodzenie procka muszę je ściągnąć, czyli potem ponownie zakładając muszę znowu posmarować pastą termo? Bo jak tak to muszę kupić..

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okej, dzisiaj nie dam rady tego zrobić. Następny raport w poniedziałek. Mam nadzieję, że to pomoże. Póki co dzięki i do "usłyszenia" wink_prosty.gif

Jeszcze pomyślałem, że coś może mieć związek: Od jakiegoś czasu jak włączam przeglądarkę to strony typu google, facebook, o2 nie wchodzą, pojawia się błąd, że operacja przerwana, dopiero muszę n razy restartować przeglądarkę aby wskakiwały znowu. Zaczęło się to w podobnym okresie co blue screeny, a czy są od przegrzania to nie wiem, bo nawet jak nic nie robię to się zdarzają..

Ale i tak jutro wyczyszczę kompa i zmienię pastę.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym wznowić temat.

Wtedy te bluescreeny cudownie bez żadnej mojej interwencji ustały i z czasem o tym zapomniałem(ale cały czas się najgrzewał).

Niestety, teraz wróciły, dalej się nagrzewa i przy dłuższej grze czy nawet dłuższej pracy zwykłej pojawia się niebieski ekran.

Wymieniłem pastę termo, komputer jest czysty ze świeżo przeinstalowanym systemem. Już nie wiem co robić.

Macie jakieś pomysły?

Czy po prostu go dać do naprawy i wybulić?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc tak:

Ten i ten ostatni(pierwszy datą) mają te same symbole w polach "Address[...]" podkreślonych na czerwono, 2 środkowe też mają to samo.

6oba.png

5rlv.png

A tu temperatury, po grze w fife, niestety nie mam aktualnie nic bardziej obciążającego.

aqvy.png

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie w kwestii temperatury procesora wszystkie podstawowe czynności już zrobiłeś... Zakładając, że czujnik nie nawala i rzeczywiście procesor ma za ciepło, ja bym jeszcze raz zdemontował chłodzenie i nałożył pastę. Być może coś nieprawidłowo zrobiłeś (niepoprawny montaż / za dużo pasty).

BTW, nie do końca wierzę, że tego BSODa wywołują u Ciebie zbyt wysokie temperatury, acz w takich sprawach wszystko jest możliwe.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale tak było jeszcze przed tym jak zmieniłem pastę.. czyli to nie przez to. (pierwszy raz to nie ja ją nakładałem, tylko ktoś z doświadczeniem, więc jestem pewny, że nie o to chodzi, skoro zmiana i tak nic nie dała, robiłem to z dobrym poradnikiem.)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale tak było jeszcze przed tym jak zmieniłem pastę.. czyli to nie przez to. (pierwszy raz to nie ja ją nakładałem, tylko ktoś z doświadczeniem, więc jestem pewny, że nie o to chodzi, skoro zmiana i tak nic nie dała, robiłem to z dobrym poradnikiem.)

Cyborgami nie jesteśmy, nawet największemu specjaliście może przydarzyć się błąd. Dlatego musowo trzeba to sprawdzić, jeśli rzeczywiście nie w tym rzecz, a ta temperatura nie jest jakimś "fejkiem", to nic innego nie pozostaje, jak wymiana chłodzenia.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli możliwe, że to po prostu wina chłodzenia? No cóż, okej, w poniedziałek jeszcze raz porządnie wyczyszczę i wymienię pastę.

Jak nie podziała.. to może poproszę o polecenie jakiegoś nowego chłodzenia, ale mam nadzieję, że do tego nie dojdzie. Pozostaje jeszcze kwestia bluescreenów.. ale póki co - procesor.

A możecie polecić jakiś dobry poradnik do wymiany pasty? Taki dla laika? Ja korzystałem ostatnio z tego: http://www.cooling.pl/poprawne-nakladanie-past-termoprzewodzacych,artykul,7.html

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nakładasz pastę tak, aby była możliwe jak najcieńsza warstwa, ale zarówna tak, aby cały procesor się nią pokrył, tzn. żeby nie było prześwitów. Nadmiar pasty pogorszy przepływ ciepła. Zawsze lepiej nałożyć mniej pasty i dołożyć jak będzie mniej, niż za dużo i ma wypływać bokiem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...