Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Drax

Radeon HD7850 od Sapphira - dziwny hałas z wentylatora?

Polecane posty

Niedawno miałem jakiś problem z kartą graficzną ? Radeonem HD 5850 Xtreme od Sapphira i oddałem ją na gwarancję.

Otóż wentylator zaczynał robić dziwny hałas tuż po włączeniu komputera, coraz głośniej. Okazało się, że w serwisie zaczęła się jeszcze przegrzewać itd.

W każdym razie ? wymienili mi ją. Dopłaciłem i wziąłem nowego Radeona HD 7850, też od Sapphira.

Teraz wszystko było ok przez jakiś czas, albo po prostu nie zwróciłem uwagi. Ale ostatnio zauważyłem znowu coś dziwnego.

Jak nie mam włączonej żadnej gry, tylko robię inne rzeczy to wszystko jest ok. Lekki szum, norma dla kart graficznych. Problem pojawia się, gdy włączę coś, co obciąża karte ? np. Crysisa 3. Znowu słychać dziwny hałas, podobny do tego z HD5850, prawdopodobnie od wentylatorów, coś w tym stylu:

Odnoszę jeszcze wrażenie, że im dłużej gram, tym hałas jest głośniejszy. Wydaje mi się, że chyba za głośny, jak na normalny dźwięk pracy GPU. Jakby któryś wentylator o coś haczył. Sprawdzałem jednak dokładnie i nic nie przeszkadza obrotowi wentylatora.

Co to może być znowu? Zasilacz? Kolejna wadliwa karta? Czy może to normalne? Po prostu wentylatory chodzą szybciej i bardziej hałasują? Powinienem znowu oddać komputer na gwarancję?

Normalnie, nie zastanawiałbym się nad tym. Przeprowadziłem się jednak do Poznania, a serwis mam w Ostrowie Wlkp. więc transport komputera byłby trochę kłopotliwy. Dlatego chciałbym się jakiś wskazówek, czy powinienem coś z tym robić, czy nie.

Reszta mojego osprzętu to:

Gigabyte Technology Co., Ltd.

AMD Phenom? II X4 955 Processor (4 CPUs), ~3.2GHz

4096MB RAM

Zasilacz (jestem noobem, więc napiszę wszystkie parametry ? nie wiem które są ważne):

OCz 600W

MODEL: OCZ600MXSP

AC INPUT: 100 -240V 10A

FREQUENCY: 50-60Hz

MAX LOAD: 600W

Z góry dzięki za pomoc!

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sądzę, że to normalne. Przy bardziej wymagających grach karta po prostu przyspiesza obroty wentylatora, co wiąże się z głośniejszą pracą. Jak piszesz - Podczas zwykłej pracy jest ok, więc nie ma co się przejmować. Na pocieszenie powiem ci, że u mnie jest podobnie. W tym przypadku granie w Crysis 2, czy CoD MW 3. Nie ma co się przejmować ;).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podczas grania lub korzystania z obciążających kartę programów prędkość wentylatora automatycznie zwiększa się. Możesz ustawić stałą prędkość wentylatora w sterownikach karty graficznej np. 30 % podczas spokojnej pracy a podczas obciążenia 40-50% w zupełności wystarczy, aby temperatura utrzymywała się na poziomie 80 C.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie. Co innego - gdyby pojawiały się problemy z graniem - zawieszki, artefakty itp. - to wtedy wina leżałaby po stronie złego chłodzenia karty. Jeśli takich rzeczy nie ma, to nie ma się co przejmować.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@yojo2 - wydaje mi się, że ten hałas nasila się proporcjonalnie do długości grania. Im dłużej gram, tym jest głośniej.

No więc, tutaj po okolo 20 minutach z Dead Space 3 (chodzi ciszej niż w Crysisie):

http://imageshack.us/photo/my-images/13/82351471.jpg/

A tutaj okolo 30 min z Crysisem 3:

http://imageshack.us/photo/my-images/829/33593216.jpg/

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temperatura w miarę niska, zatem hałasu być nie powinno. Nie wygląda, aby w tym momencie karta mogła zacząć się przegrzewać, więc - jak tu już wspominano - można spokojnie "skręcić" obroty wentylatora. A jeśli to łożyska... no cóż, w tej chwili może nie ma niebezpieczeństwa, lecz z własnej praktyki wiem, iż prędzej czy później takie chłodzenie raczej padnie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hm... Czyli jednak lepiej oddać do serwisu?

A przy "skręcaniu" obrotów wentylatora pojawia się kolejny problem. Nie mogę odpalić AMD Vision Engine Control Center. Klikam na ikonkę, przez chwilę coś się ładuje i nic. W ogóle mam wrażenie, że sterowniki AMD, a konkretnie ich starsze wersje, po upgradzie zostawiają niezły śmietnik w komputerze i zwalniają jego prace.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pobawiłem się troce tym MSI Afterburnerem i zauważyłem, że hałas ten występuje tylko w okolicach 58-60% prędkości wentylatora.

Wiadomo, im szybciej, tym bardziej szumi, ale przy 58-60% jest taki dźwięk jakby regularnie o coś haczył, szurał. Ani przy mniejszej prędkości, ani przy większej tak nie jest.

Nadal się nie przejmować?

I jeszcze pytanie... Bo nie do końca łapie - w jaki sposób ustawić w tym Afterburnerze by normalnie wentylator chodził na 30% a przy obciążeniu na 50% np?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...