Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

bartek9401

problem z komputerem - dziwne objawy, uszkodzony rejestr?

Polecane posty

Witam. Od paru dni zacząłem doświadczać dziwnych problemów z komputerem, które jednak nie występują czesto, w skrócie wygląda to tak że komputer działa dobrze przez kilka dni, nagle ma jakies odpały po czym znów jest spokój... Ale zacznijmy od początku.

Pare dni temu podczas uruchomiania systemu, zamiast ekranu powitalnego przywitał mnie jakże groźny komunikat: "Nie można uruchomić systemu, ponieważ następujący plik nie został znaleziony lub jest uszkodzony:

\WINDOWS\SYSTEM32\CONFIG\SYSTEM

Mozesz podjąć próbę naprawy pliku .... "

Jednak pomógł zwykły restart komputera i po chwili wszystko bylo w normie. Wydawało się, że wszystko jest dobrze aż do proby odpalenia gry(world of warcraft). Podczas ekranu ładowania zaczeło mi crashować grę z komunikatami o uszkodzeniu przeróżnych plików(nie był to ciągle ten sam plik, za każdym razem coś innego powodowało błąd) więc znowu restart komputera, włączam grę i jakimś cudem przez następne 2 godziny wszystko działa normalnie. Tym razem jednak pojawił sie problem z Mozilla, wywalało błąd od razu po uruchomieniu.(chwile potem zaczął szwankować ESET, problem z inicjalizacja skanera antywirusowego czy coś w tym stylu). Wydawać by sie mogło, że to stuprocentowy wirus czy inny robal ale: skan Malwarebytes anit-malware nic nie wykrył, ESET również nic nie wykrył poza kilkoma "potencjalnie nieporządanymi oprogramowaniami" później zaopatrzyłem sie nawet w combofixa, zrobiłem skan chkdskiem ale i tak żadne z tych narzędzi problemu nie rozwiązało. Mogę więc powiedzieć że w 99% dysk jest czysty, a mimo to cuda dzieją sie nadal. Po tym wszystkim komputer odstawiłem, uruchomiłem następnego ranka i wszystko było dobrze przez kolejne kilka dni więc byłem pewien że problem rozwiązany. Niestety, dzisiaj miała miejsce analogiczna sytuacja, komunikat o uszkodzeniu pliku, błędy podczas gry, doszły do tego błędy z sterownikiem graficznym( komputer uruchamiał się w niskiej rozdzielczości, styl okien zmieniał się na klasyczny, a w menadżerze urządzeń miałem wykrzyknik przy karcie graficznej). Dlaczego stawiam na uszkodzony rejestr? Po pierwsze, gdzieś czytałem że w 99% problemy z plikiem CONFIG\SYSTEM to właśnie uszkodzony rejestr, a po drugie wydaje mi się że problemy zaczęły pojawiac się za każdym razem po instalacji czegoś( za pierwszym razem cuda zaczęly się dziać po tym jak zainstalowalem dishonored oraz wczoraj wieczorem zainstalowalem thiefa 3 a problemy pojawiły się dzisiaj rano. Chociaż nie mam pewności czy nie jest to po prostu zbieg okoliczności;)

Załączam SMART dysku aby wykluczyć(a może dodać?) go z grona podejrzanych.

Aa no i system, Windows XP SP3

post-52555-0-26584900-1360507009_thumb.j

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za dobrze to nie wygląda...

295 błędów odczytu, przynajmniej 2 bady (niestabilne sektory) i - chyba w tym przypadku kluczowa - ogromna ilość błędów CRC, więc nie ma się czemu dziwić, że są problemy.

Wymień kabel od dysku / sprawdź podłączenia (dociśnij): zasilacz - płyta - dysk. Poza tym, jeśli nie jest to uszkodzenie samego dysku, tak czy owak bez formatu się nie obejdzie. Generalnie powinno się sprawdzić stan powierzchni (skan w programie MHDD) i spróbować pozbyć się tych niestabilnych sektorów (zerowanie/remap).

Jeżeli jednak jest on na gwarancji (z przepracowanych godzin jednoznacznie to nie wynika, choć biorąc na logikę - raczej nie jest), nie miałyby sensu żadne "zabawy", tylko reklamacja.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dysk na gwarancji nie jest od dłuższego czasu więc nie ma mowy o reklamacji. Czy do sprawdzenia dysku pod kątem bad sectorów mogę użyć skanera z HD TUNE? Najbardziej dziwi mnie to, że błędy występują nieregularnie, od 2 dni nie było żadnych problemów i wszystko wygląda normalnie, jednak nie ma pewności ile to potrwa.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz inny problem, nie wykrywa mi dysku w MHDD. Jedyne co moge wybrać to napęd dvd... Ma to jakis związek z ustawieniem dysku master/slave? Z tego co wiem to kazdy dysk SATA zawsze jest jako Master więc chyba nie w tym problem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz słuszność, ustawienie "Master" nie może być problemem. Obawiam się, że to może mieć związek z błędami CRC, istnieje prawdopodobieństwo, że w ogóle dysk przestanie być w końcu wykrywany, spróbuj jeszcze podłączyć go do innego portu. Poza tym możliwe, że chodzi o co innego, zerknij na to.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...