Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Shadow16

Zmiana dostawcy, sprzętu, rozbudowa sieci.

Polecane posty

Czołem. Niedługo będę zmieniał dostawcę z lokalnej radiówki na Neo z kabla (uff, nareszcie jest

opcja) i mam zamiar przy okazji zmienić trochę rozmieszczenie sprzętu na moim podwórku.

Może najpierw pokażę o co chodzi:

siec-1.jpg

Pierwszy obrazek przedstawia obecną sytuację. Antena, która odbiera radiówkę jest podłączona do dwóch urządzeń (BlackBox Econo) z czego jedno działa jako AP, który z kolei jest podłączony do anteny panelowej i rozsyła sieć na drugi dom, a właściwie jego część.

Na drugim obrazku jest tak, jak chciałbym żeby to wyglądało. Internet biegnie sobie kablem do urządzenia podłączonego do anteny panelowej, i robi dokładnie taką samą sieć bezprzewodową jaka była wcześniej. Stare urządzenia wykorzystuje do rozszerzenia sieci w drugim domu.

Obecnie z sieci korzysta laptop i telefon w mniejszym domu. W drugim internet łapie PS3 (przy ścianie), 2-3 laptopy i kilka telefonów. O ile teraz, gdy są mrozy z, zasięgiem jest całkiem przyzwoicie, tak zazwyczaj z laptopem trzeba siedzieć dosyć blisko ściany, co raczej nie jest zbyt wygodne. No i te tanie BlackBoxy to jest niezły shit, który zakładał mi gość od radiówki jakieś 5 lat temu. Zrywają połączenie przy trochę słabym zasięgu i nie są zbyt stabilne.

Zakładam Neostradę 10 Mb/s, na nowe urządzenie chciałbym wydać do 150zł.

Pierwszy raz mam styczność z jakimkolwiek łączem "z kabla", no i nigdy tak naprawdę nie budowałem sieci, więc mam kilka pytań:

1. Czy jeden router z modemem ADSL wystarczy? Jak poprawnie skonfigurować takie urządzenie?

2. Myślałem nad tym TP-Linkiem: http://tinyurl.com/b7kbw5l Jeśli ktoś kto się zna mógłby mi zasugerować coś odpowiedniejszego, byłbym bardzo wdzięczny.

3. Kwestia 'zielonej' sieci w drugim domu. Chcę wykorzystać te stare BlackBoxy (i może drugą antenę panelową do lepszego odbioru 'granatowej sieci'), ale też za bardzo nie wiem, jak z konfiguracją takiej opcji i czy to w ogóle jest możliwe.

Z góry dzięki za pomoc smile_prosty.gif

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potrzebujesz przesłać sygnał do drugiego domu anteną, tak więc potrzebujesz albo routera i access pointa albo routera z podwójnym radio. Ten TP-Link jest w porządku, ale zrobisz tylko sieć w domu pierwszym. Do tego TP-Linka kupujesz jakiegoś access pointa, do którego musisz dokupić zewnętrzną antenę. W drugim domu stawiasz antenę na zewnątrz podłączoną do access pointa (wystarczy tutaj twój stary sprzęt).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie do końca rozumiem. Tym jednym urządzeniem nie dam rady zrobić Access Pointa Wi-Fi? Myślałem, że wystarczy odkręcić małą antenkę i dokręcić kabel od panelowej .Teraz z pierwszego domu wysyłam tylko właśnie z tej anteny panelowej (wszystko jest na strychu) i zasięg spokojnie starcza na cały pierwszy dom i część drugiego, gdzie postawiłbym stary sprzęt.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Antena ma jakieś 25cm średnicy i Wygląda mniej więcej tak:

http://tinyurl.com/a7t74c6

Nie wiem jaki ma zysk (pierwszy raz zetknąłem się z tym pojęciem smile_prosty.gif ). Wiem tylko, że założył mi ją gość od radiówki. Bezproblemowo rozsyła sieć w pierwszym domu (mniej więcej tak jak zaznaczyłem zasięg przerywaną, czerwoną linią) i łapie w drugim. Mam drugą, identyczną, którą kiedyś podłączałem do karty sieciowej w PCie, który stał w drugim domu, przy PS3.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Założyłem neo i mam taką sieć jak poprzednio (czerwoną na pierwszym, granatową na drugim obrazku). Teraz staram się skonfigurować stare BlackBoxy, żeby zrobić kolejną sieć (zieloną), ale z racji mojej szczątkowej wiedzy w temacie, potrzebuję trochę pomocy.

Oto co na razie udało mi się "osiągnąć":

Podłączyłem jednego z BB kablem do laptopa (wyłączonym wifi). Wyłączyłem w nim serwer DHCP, przestawiłem tryb na bridge, wpisałem SSID hosta (wszystko przez wizzard) i w końcu udało mi

się poprzez niego podłączyć do neta w laptopie. Od razu straciłem niestety dostęp do jego konfiguracji (ustawienia się nie ładowały z 192.168.0.1 jak poprzednio), mogłem wejść w ust. matczynego TP-Linka który ma dostęp do neta (192.168.1.1) i internet działał, więc zabrałem się za drugiego BlackBoxa. Jako, że wcześniej działał już jako AP, podpiąłem go do drugiego (kabel do portu LAN w bridge'u i do WAN w AP).

Sieci nie było, więc podpiąłem AP do portu w laptopie i próbowałem dostać się do jego ustawień (wcześniej był 192.168.2.1), ale tak samo jak w bridge'u ustawienia się nie ładowały. Na chwilę udało mi się wejść w ustawienia bridge'a (192.168.0.1) i włączyłem opcję Repeater, ale nic to nie dało.

Rozłączyłem obydwa BlackBoxy i okazało się, że matczyna sieć padła. Dałem sobie spokój i poszedłem spać. Rano połączenie wróciło, ale wszystko ładowało się bardzo wolno, nawet ustawienia routera. Matczyny TP-Link uparł się z jakiegoś powodu, że to on będzie teraz działał w trybie bridge i wracał do niego po zmianie konfiguracji na poprawną (PPoE/PPoA) i restartach. Pomógł restart do ust. fabrycznychi konfiguracja od nowa.

No i teraz mam problem z BlackBoxami. Tak jak nie mogłem się dostać do ich konfiguracji (192.168.0.1; 192.168.2.1), tak dalej nie mogę. Sieć niezidentyfikowana, a sprawdzić adresu domyślnej bramy nie mogę, bo nigdzie go nie ma (ani w statusie połączenia ani w ipconfig /all). Resetowałem router metodą 30/30/30 (przycisk restart trzymam 90s. raz na włączonym zasilaniu, potem na wyłączonym i potem jeszcze raz na włączonym). Po tym zabiegu dostaję sieć bezprzewodową o domyślnym SSID z którą się laptop nawet łączy, w przeciwieńtwie do Ethernetu, ale nadal sieć niezidentyfikowana, zero adresu, zero ustawień.

Ktoś ma może jakiś pomysł jak się dobrać do tych routerów? Dzięki z góry, bo już mi czacha dymi smile_prosty.gif.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednego BlackBoxa podłącz kablem do TP-Linka. WAN ustaw jako DHCP, zmień LAN na 10.0.1.1, tryb AP Router. Drugiego BlackBoxa spróbuj ustawić jako AP Client, WAN taki jak adres pierwszego BlackBoxa.

Podłącz komputer do TP-Linka, spinguj bramę i sprawdź czy działa. Następnie gdy podłączysz BlacBoxa do TP-Linka pinguj BlackBoxa (oczywiście komputer podpięty pod BB). Po połączeniu dwóch BB podłącz się do tego drugiego kablem i również go spinguj. Napisz, do których urządzeń pingi przeszły bez problemu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie do końca wiem jak to zrobić. Podłączyłem blackboxa do TP-Linka (pod LAN w TPL, pod lan w BB, potem jeszcze pod WAN w BB). Ale spieprzyło mi to konfigurację w TPL (znowu w tryb bridge wszedł) i prawie godzinę mi zajęło postawienie go na nogi. Pomaga tylko reset do fabrycznych ust. -> ponowna konfiguracja. Do blackboxów nie mam w ogóle dostępu, więc nie wiem jak zmienić ich ustawienia.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TP-Link musi działać jako normalny AP-Router, od niego z portu LAN do portu WAN w BB prowadzisz kabel, reszta tak jak już napisałem. W ogóle nie możesz zalogować się do BB? Żadnego panela czy też po ssh/telnet?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

BB podłączam do laptopa i nijak się do żadnego panelu z ustawieniami nie mogę dostać. Router jest podpięty po prostu pod port ethernet laptopa. W statusie połączenia/ipconfig nie ma adresu bramy domyślnej (+sieć niezidentyfikowana, nieznana sieć, etc), więc nie wiem z jakiego adresu dostać się do ustawień i czy w ogóle jest połączenie z routerem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Próbowałem dostać się do routera narzędziem, które używali ludzie z tego forum (CCCtool), ale zawsze dostaję connection fail.

Włączyłem telenet i serwer TFTP w funkcjach win 7 i ustawiłem static IP na karcie sieciowej 192.168.1.10 (lub 192.168.1.2). Nie wiem czy robię wszystko jak trzeba, ale w każdym razie nie działa.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...