Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

ezio5467

Bootowanie z USB

Polecane posty

W opcjach bootowania w BIOSie peny czasem figurują jako "removable device", jeśli nie ma ani tego, ani "USB", znaczy, że nie zbootujesz. Jaki to komputer, jak płyta, jaka wersja BIOS? Jeśli pytasz o to jak zrobić taki bootowalny pen, to dłuższa historia. Sprecyzuj o co Ci dokładnie chodzi.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

UltraIso z tego co pamietam, służy, owszem, do tworzenia bootowalnych obrazów, ale takich do nagrania na płytę. Nie wystarczy takiego obrazu po prostu skopiować na pena... Do tego potrzebujesz odpowiedniego kreatora bootowalnego pendrive, np. YUMI - prosty, intuicyjny, wszystko idzie bardzo sprawnie.

Zostaje jeszcze kwestia zbootowania tego pendrive'a. Musisz najpierw w BIOSie ustawić pendrive (USB, USB-HDD, removable device) jako pierwszy na bootliście.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze pamiętam wink_prosty.gif Tutaj mamy link od producenta: UltraIso by EZB Systems. Ani słowa o tworzeniu bootowalnych pendrive. Samo skopiowanie obrazu na pena przecież nie wystarczy!

Co do drugiej kwestii zapewne masz rację. Tu się nie będę spierać, bo nie mam za wiele do czynienia z płytami MSI. Bardziej chodziło mi, by pokazać, że bootowanie z pendrive to bardziej złożony proces i wymaga pewnego przygotowania. Ezio pisze dość chaotycznie, jak pewnie zauważyłeś i nie jestem do końca pewna gdzie on szukał tego USB, w programie, w BIOSie, czy w szybkim menu...

Edit: Ezio, podaj jaka to wersja BIOSu.

Po wejściu do BIOS wchodzisz do "Advanced BIOS Features". Powinieneś mieć opcję Boot Sequence i tam ustawiasz USB jako pierwsze.

A jeśli tam nie ma takiej opcji, ani w menu szybkiego bootowania nie ma takiej opcji, to znaczy, że masz bardzo starą płytę z bardzo starym BIOSem i nie zbootujesz z pena.

Czy pendrive jest odpowiednio przygotowany?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na dole w głównym oknie BIOSu powinno być BIOS Version: i dalej literki i cyferki wink_prosty.gif Zresztą teraz to juz nieistotne... To samo pojawia się zaraz po włączeniu komputera u góry ekranu.

Musiałbyś dowiedzieć się jaki dokładnie model płyty masz, następnie na stronie producenta poszukać informacji odnośnie najnowszego firmware dostępnego dla tej płyty i ewentualnie zaktualizować go. Jednakże nie radziłabym Ci tego robić samemu. Można się za to zabrać tylko i wyłącznie, jeśli jest się pewnym, że potrafi się to zrobić, nieumiejętne przeprowadzenie procedury może spowodować poważne uszkodzenia.

Łatwiej Ci będzie pożyczyć nagrywarkę od kogoś, podmienić (odkręcasz obudowę, odpinasz starą nagrywarkę, podpinasz nową i tyle) i wgrać system z płyty...

@Melon: No dobra, hehe. ;) Swoja drogą, zabawny producent, nie podaje wszystkich możliwości swojego programu ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To, że płyta główna nie obsługuje bootowania z USB (nawet po aktualizacji BIOS'u), nie oznacza, że nie można tego zrobić.

http://www.plop.at/en/bootmanager/index.html

"USB boot without BIOS support"

Na tej stronie znajduje się ciekawy program (sam z niego skorzystałem i udało się zainstalować system z Pendriva, chociaż także nie mam takiej opcji w BIOS'ie). Mianowicie; Plop Boot Manager to program "emulujący" takową opcję. Wgrywa się do BIOS'u (zaraz pewnie wszyscy napiszą, że to uszkodzi BIOS...), i dodaje w menu wyboru systemu (jeśli nie masz takowego; ustaw go) opcję bootowania. Wszystko jest proste i szybkie. W menu wybieramy naszego Pendriva i instalka systemu startuje. Sprawdzałem, działa, nic nie koliduje z plikami systemowymi (jedyny problem jest taki, że aby zainstalować ten program, musimy mieć jakiś system na HDD).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...