Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

math51

Potrzebuje odpowiedzi na kilka pytań. :)

Polecane posty

Potrzebuję kilku rad dotyczących Linuxa, a mianowicie "Linux Ubuntu 12.04 LTS".

Pobrałem system, wypaliłem i teraz się instaluje.

Co powienienem zrobić po instalacji? Jeszcze nigdy w życiu nie używałem linuxa. :)

Żeby nie było zbyt ogólnie zarzucam kilka pytań:

1. Czy potrzebuje antywirusa?

2. Czy istnieje klient Facebooka na Ubuntu?

3. Jak skonfigurować Ubuntu do własnych potrzeb?

4. Czy można w coś pograć?

5. Jaką przeglądarkę web wybrać? Firefox? Chromium?

6. Jak z grami/filmami we Flashu?

7. Jak zmienić wygląd Ubuntu w MacOS X?

8. Istnieją aktualizacje automatyczne?

9. Czy jest szansa na odpalenie MS OFFICE 2007 na linuxie?

No to tak mniej więcej tyle. Czekam na odpowiedzi. ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

/Sądzę, że wytrzymasz z tym systemem około tygodnia, później będzie: Chrzanić to, wracam do Windowsa!

Zobaczymy. tongue_prosty.gif

Zresztą ja używam kompa tylko do internetu, gier flash (siostry spokoju nie dają biggrin_prosty.gif ) i pracą z programami (GIMP, GameEditor, jakieś pakiety biurowe... itp.), więc sądzę, że przeżyje jakoś dłużej niż tydzień. wink_prosty.gif

Właśnie napisałem tego posta z Ubuntu 12.04 LTS (przeglądarka firefox). brawa.gif

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W ubuntu masz libre office.

Ja właśnie piszę z 12.04LTS, najważniejszy tweak to zmiana swappiness na niską wartość ja mam na 1.

To check the swappiness value

cat /proc/sys/vm/swappiness

To change the swappiness value A temporary change (lost on reboot) with a swappiness value of 10 can be made with

sudo sysctl vm.swappiness=10

To make a change permanent, edit the configuration file with your favorite editor:

gksudo gedit /etc/sysctl.conf

Search for vm.swappiness and change its value as desired. If vm.swappiness does not exist, add it to the end of the file like so:

vm.swappiness=10

Save the file and reboot.

https://help.ubuntu....mmunity/SwapFaq

Jeszcze dasha czyli ten pasek z prawej ustawiłem żeby się chował i wyskakiwał jak dojadę kursorem na lewo.

A uzywam chromium bo zmieniłem w ff w about:config cache na 0 i się totalnie sckrashował :P

Do ff polecam addon "noscript"

Do chromium polecam "safescript"

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mint właśnie w wersji XFCE jest całkiem spoko. Jest szybki, a co więcej - jest stabilny. Z Minta to próbowałem jeszcze Cinnamona (czy jakoś tak): jest to odprysk GNOME'a 2.0, ale generalnie jest wolny (jak na Linuxa), a co więcej to bywa niestabilny przy dłuższej sesji.

Generalnie początkującym bym polecał Mint XFCE. Ubuntu od kiedy przeszedł na nowe UNITY to zrobił się strasznie niestabilny (przynajmniej u mnie). Jeśli Ubuntu, to w wersji 10.xx

Mimo wszystko musisz zapamiętać jedną rzecz: Linux to Linux. Różne dystrybucje mogą co najwyżej być bardziej przyjazne nowemu użytkownikowi, ale i tak niezależnie co wybierzesz to będziesz musiał się nauczyć wielu nowych rzeczy (drzewko folderów choćby). Jeśli myślisz poważnie o siedzeniu na Linuxie to nie obejdzie się bez podstawowej znajomości komend do terminala.

Co do grania: jest Wine (program robiący virtualnego Windowsa), ale po pierwsze: trzeba się nauczyć go konfigurować, po drugie: nierzadko przeznaczysz na to masę czasu, po trzecie: bardzo możliwe, że gra i tak nie będzie chodzić w 100% dobrze (brak cutscen, choćby). Aha, i ustawienie pada na Linuxie to masakra. Czasem działa, ale czasem znajdziesz taką grę, że nie dasz rady, chyba, że w samym kodzie sterowników będziesz grzebał i ustawiał (ja poległem przy Ninja Blade, a miałem pada bezprzewodowego do X360, M$).

Poza tym sterowniki - producenci nie zawsze wrzucają takowych do Linuxa, a nawet jeśli to bardzo możliwe, że nie znajdziesz ich w "repozytorium" (serwerze z paczkami do twego Linuxa). Czyli ściągasz źródło, kompilujesz... czyli terminal. Ja tak miałem ze swoją drukarką.

Gereralnie: Linux jest dobry, ale na laptopa dla studenta - jest szybki (zależy jakie distro!) i ma wszystkie niezbędne programy do pracy biurowej. Jako główny system nie sprawdza się wcale - zawsze natrafisz na jakiś mur. Nawet mój kumpel, który siedzi na Ubuntu od kilku lat (i jest programistą po PG), zawsze ma osobną partycję z Windowsem. Dla gier, choćby.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mint się nie różni zbyt dużo od ubuntu, zapewne bardziej ci poprostu podpasowało XFCE niż unity + gnome.

Możesz spróbować KDE, jest IMO najładniejsze i najprzyjemniejsze w obsłudze (zaraz po konsolce).

BTW: jak idzie pisanie swojego systemu operacyjnego ? :P

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...