Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

sevinius

SSD Intel HyperX 3K - eksploatacja

Polecane posty

Witam,

Niedawno zamówiłem nowego laptopa (Dell Inspiron 17R SE) wyposażonego w dysk SSD. Laptop ma się pojawić w moim domu lada dzień, a mnie nurtuje pewna kwestia:

Ile mniej więcej może wynosić żywotność takiego (w tym przypadku Intel HyperX 3K) dysku SSD?

Mogę dodać, że mam zamiar zainstalować na nim Windowsa 7 Ultimate, kilka najpotrzebniejszych programów i jedną - dwie gry miesięcznie. Z laptopa będę korzystał codziennie (przeglądanie internetu, gaming, słuchanie muzyki, raz czy dwa razy w tygodniu pobieram jakiś film z wypożyczalni (ok. 4GB) albo album muzyczny (poniżej GB).

Przeczesałem już rożne fora i zauważyłem że zdania są podzielone. Jedni twierdzą że takie dyski szybko padają bo mają określona liczbę zapisów/odczytów, która szybko spada podczas intensywnego użytkowania (tzn innego niż pod system). Inni twierdzą, że dyski SSD wytrzymują spokojnie od kilku do kilkunastu lat nawet przy "przetaczaniu" przez nie kilkudziesięciu GB danych dziennie (zapis/odczyt).

Chciałbym poznać wasze dane bo to mój pierwszy SSD i nie wiem jak one się sprawują.

PS. Wiem, że mogę zainstalować drugi dysk w laptopie, ale wiąże się to z wyrzuceniem napędu optycznego, a tego bym nie chciał, więc opcja ta odpada.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Heh... tak Kingston :) na początku miałem mieć od Intela.

10 lat - 20GB dziennie - dałoby się zrobić :) A tak na serio to jeśli dysk przeżyłby więcej niż 5 lat to byłbym zadowolony, tyle że wiele osób pisze o tym że te dyski to rok - dwa nie więcej; nie wiadomo komu wierzyć, a póki co mało osób ma SSD bo one dopiero wchodzą i chyba nigdzie nie spotkałem kogoś kto mógłby z ręką na sercu napisać ile naprawdę taki dysk mu wytrzymał (póki co same domysły).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie za bardzo się znam na ssd ale przydałoby się aby funkcja trim była włączona inaczej może szybko zaliczyć zgona, nie wiem czy w windzie się da wyłączyć swapa czyli plik wymiany ale by się przydało to przedłuży żywotność ssd w linuxie na ubuntu mam odpowiednie ustawienie do wyłączania pliku wymiany a i tak na stronie ubuntu pisało żeby zostawić choć trochę go włączonego dlaczego, nie wiem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście funkcja TRIM jest dostępna w Windows 7 (bodajże pojawiła się już w Windows Vista), natomiast swap'a nie mam zamiaru wyłączać bo to już wg mnie przesada - kupiłem laptopa z dyskiem SSD aby cieszyć się szybkością systemu i aplikacji a níe po to aby dostosowywać wszystko pod maksymalną oszczędność dysku. Mam zamiar pracować na nim jak na zwykłym HDD, i jestem ciekaw ile wytrzyma przy takim wykorzystywaniu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...