Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Roran

Rozwiązany: Zacinający się system

Polecane posty

Witam, postanowiłem zasięgnąć opinii forumowiczów, ponieważ skończyły mi się pomysły na rozwiązanie mojego problemu. Zacznę może od krótkiego opisu całej sytuacji. Mój system stoi około 4 miesiące, przez ten czas starałem się zbytnio go nie zaśmiecać. Wszystko działało świetnie do przedwczoraj. Wówczas to pojawiły się dziwne zacięcia całego systemu. Dźwięk charakterystycznie zwalnia podczas odpalania czegokolwiek czy choćby otwierania mojego komputera, filmy (czy to z dysku czy na yt) zwalniają i przyśpieszają, mają również problemy z dźwiękiem. System ma momenty namyślania się, czy to po odpaleniu Opery, czy prostym przeglądaniu dysku.

Moim pierwszym pomysłem rozwiązania problemu było znalezienie programu, który tak obciąża procesor. Po ściągnięciu Process Explorera zauważyłem, że dość dużą wartość osiąga Interrupts, które wynosiło 30-40%. Jeden rdzeń mojego Core 2 Duo praktycznie non stop pracował na 100%. Szukając problemu takiego stanu rzeczy zauważyłem, że na dysku mam bardzo dużo pofragmentowanych plików. Przeprowadziłem defragmentację wszystkich dysków i ciągłe wykorzystanie jednego rdzenia skończyło się, wciąż jednak wartość Interrupts rośnie przy uruchamianiu np. Firefoxa czy Chrome.

problem3s.jpg

Oczywiście spowalniając przy tym cały system. Szukając rozwiązania w internecie, zainstalowałem program DPC Latency Checker by sprawdzić opóźnienia. Moim oczom ukazał się nieciekawy widok.

problem2s.jpg

Zgodnie z poradami przeinstalowałem sterowniki karty graficznej, dźwiękowej, sieciowej, próbowałem także wyłączać poszczególne urządzenia by odkryć które z nich stanowi problem. Nie dało to wiele. Starałem się zwrócić uwagę, kiedy opóźnienia maleją. I dzieje się to np. gdy pisze ten post. Jednak po zminimalizowaniu Opery wartości znów rosną.

problem1q.jpg

Sam jestem już bezsilny, liczę na Waszą pomoc, bo jedynym rozwiązaniem jakie przychodzi mi do głowy jest format. A tego wolałbym uniknąć. Jakieś pomysły?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwszy dysk, kupiony w tym roku WD 500GB, na nim stoi system i instalowane są wszystkie programy:

dysk1b.jpg

dysk1w.jpg

Drugi dysk, kilkuletni już Samsung 320GB, używany głównie do przechowywania zdjęć, dokumentów, itd.

dysk2.jpg

dysk2b.jpg

Ciekawa sprawa - Error Scan przeprowadziłem w tryby Quick Scan, gdyż prędkość skanowania w przypadku WD wynosiła zawrotne 4MB/s. Stary Samsung miał około 75MB/s.

Co do wirusów - niedawno skanowałem system avastem i nie znalazłem nic podejrzanego.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeskanuj dla pewności jeszcze MBAMem.

Odnośnie dysków: "Smarty" wyglądają dobrze. Skoro pierwszy dysk jest taki wolny, mam pewne podejrzenia. Jednakowoż, najpierw wykonaj Benchmark (HD Tune) i daj screena. Tylko przed jego uruchomieniem, wyłącz wszystko co możliwe, żeby ograniczyć zafałszowanie wyniku (i nic w tym czasie nie rób na kompie, np. nie poruszaj myszką).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda na to, że problem został rozwiązany :) dysk faktycznie przestawił się w tryb PIO. Po usunięciu sterowników wyniki wyglądają następująco:

dysk1d.jpg

Dziękuję wszystkim za pomoc, a w szczególności antrosowi22, który odkrył przyczynę problemu :) uratowałeś mi tyłek.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.


  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...