Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

tomek9644

Poszukuję programu do sterowania wentylatorami!

Polecane posty

Witajcie

Otóż jak w temacie szukam programu, który pozwoli mi sterować obrotami wiatraków na obudowie.Dziś właśnie zakupiłem owy wentylator i działa dość cicho, więc chciałbym z niego wycisnąć jeszcze trochę aby wyciągał trochę więcej tego powietrza z obudowy.Najlepiej jak by jeszcze wytłumaczył obsługę programu który mi zaproponuję

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@enderczek: wentylami 3pin też można sterować, jak płyta główna to obsługuje.

@tomek9644: jeśli wentylator w chwili obecnej nie jest niczym sterowany, to dostaje 12V, tzn. kręci się z maksymalną szybkością i więcej nie wyciśniesz. Wentylatorów się nie "podkręca" ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak yojo2 wspomniał wentylatorów nie da się przyśpieszyć jeszcze bardziej niż przewidział to producent. A jeżeli po prostu chcesz program do regulacji obrotów wentylatorów to może to być Speedfan. Jednakże nie wszystkie płyty umożliwiają sterowanie poprzez zmiany napięć na płycie głównej.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@up- Oczywiście, że istnieje możliwość regulacji prędkości obrotów wentylatora na procesorze, np. za pomocą - wymienianego już - programu SpeedFan, ewentualnie "firmowego" lub zmieniając ustawienia w BIOSie. Jednak ustawienia domyślne zazwyczaj są odpowiednie i jeśli nie mamy problemów z chłodzeniem, raczej nie ma sensu ich zmieniać.

@autor- Jeżeli uważasz, że wentylator na CPU chodzi za głośno, w pierwszej kolejności sprawdź temperaturę, bo możliwe, iż procek ma za ciepło (albo - ponieważ fabryczne chłodzenie jest kiepskie, to po prostu przy obciążeniu musi pracować na maksa, aby właśnie procesorowi nie było za ciepło), a w takich przypadkach zmniejszanie prędkości to kiepski pomysł.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam program do pokazywania temperatur różnych podzespołów.Temperatura procesora przed zamontowaniem jednego wiatraka na obudowie osiągała w stresie +65 stopni teraz jak zamontowałem wentylator do max 57.Ogółem wiatrak na procesorze działa dość cicho, jak jakąś grę odpalę to nabiera szybkości i po jakis 10 min działą dość głośno.Widocznie tak musi być.Ewentualnie za jakiś czas zmienie boxowe chłodzenie na jakieś firmowe

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...