Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

stroggo

Problem z komputerem - samoczynne wyłączenia i włączenia.

Polecane posty

Sprzęt:

Płyta główna: MSI H77MA-G43

Procesor: Core i5-3550 3,3 GHz

RAM: 8 GB RAM

Grafika: GeForce GTX 560 Ti (wersja od MSI, czyli MSI N560GTX-Ti)

HDD: Western Digital WDC WD15EADS-00W4B0 1,5 TB

System: Windows 7 Ultimate 64-bit SP1

Zasilacz: High Power 500W (model nieznany - kiedyś podpatrzyłem ale zapomniałem, postaram się jak najszybciej dopisać model zasilacza).

Problem 1 - jak w tytule, czyli wyłączanie i włączanie:

Zaczęło się niedawno, bo ok. 2 tygodnie temu. Pewnego razu podczas ostrej strzelaniny w Saints Row 3 komputer się wyłączył. Pomyślałem sobie tradycyjnie "[ciach]", a po 4 sekundach sprzęt znów się uruchomił. Grałem dalej, było spoko. Kilka dni później - znów, latam sobie samolotem i powtórka. Trzeci raz - zmieniam ustawienia sterowania samolotem. Zamiast przetestować ustawienia znów musiałem czekać aż komp z łaski swojej się uruchomi.

Dzisiaj kupiłem GTA IV, i tu niemiła niespodzianka. Podczas rozpoczynania jednej z początkowych misji, powtórzyło się to co z Saints Row 3. Pięść już mi się zwinęła z tej frustracji. Dobra, znów się włączył, gram dalej. Uciekam przed policją. I zamiast dobiec do kryjówki, co się stało? Tak, zgadliście - dzisiaj już drugi raz komp się wyłączył i włączył po 4 sekundach. Samoczynnych włączeń nie ma. Z ciekawości zajrzałem przed napisaniem tematu w ustawienia UEFI - temperatura procesora wydaje się normalna (62 stopnie). Wydaje mi się jednak, że płyta główna grzeje się prawie jak ruska grzałka (51 stopni).

[ciach] pomyślałem i właśnie opisuję problem na forum.

Teraz pytanie - co może powodować ten irytujący problem? Człowiek gra, a tu nagle pierdut! goodbye kolego, nie pograsz sobie.

Problem 2 - pomiary z Everesta a pomiary z UEFI:

Drugie co mnie nurtuje to różne odczyty mierników, szczególnie tych z napięć:

- w UEFI typowe wartości napięć dla linii +3,3V, +5V i +12V wynoszą odpowiednio: 3.29V, 4.99V i 12.17V, czyli normalnie.

- w Evereście już tak ładnie nie jest. Pomiary napięć dla linii +3,3V, +5V, +12V, -12V i -5V wynoszą odpowiednio: 0.06V, 3.20V, 8.39V, -5.17V i -3.15V. Czyli normalnie komputer by nie chodził, możliwe że czujnik podaje złe wartości.

Teraz pytanie - co z tym fantem zrobić? Może warto byłoby pozyskać multimetr i nim pomierzyć napięcia przynajmniej na liniach tych co w UEFI?

I żeby nie było - nie, komputer nie jest "gotowcem z Allegro" tylko składakiem.

Wulgaryzmy są na FA zakazane. - MD

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurde, 5 miesięcy i zasilacz już byłby "trupem"? Nie no, i to jeszcze pomagał składać informatyk?

Marka: High Power, moc: 500W.

Zapomniałbym dodać. Takie automatyczne wyłączenia nie występują jak gram w "świętych".

HWMonitor podaje identyczne napięcia jak Everest, z tym że +5V jest zbyt duże (maksimum 5.25V, tymczasem czujka wskazuje nawet 5.84V). +12V jest jeszcze mniejsze niż te wskazywane przez Everest (8.18V do 8.36V). Co ciekawe, +3.3V jest w normie. Ale żeby nie było, pokazuję screena z HWMonitor:

iI9g9.png

GTA IV było reinstalowane, sterowniki najnowsze. Teraz robię CPU Test z OCCT, ciekawe co się okaże.

CPU Test z OCCT zakończony. Pokazuję wyniki:

http://imgur.com/a/KUaDL

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie włączałem trybów "turbo". Nawet nie wiem jak je uruchomić czy wyłączyć biggrin_prosty.gif.

Ciekawi mnie zaś kwestia napięć. +3.3V w porządku, +5V i +12V już nie. Postaram się pozyskać jakoś miernik by sprawdzić napięcia...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

progaramy nie pokazuej dobrze napiec te 8v to moze byc 12v minus 4volty wink_prosty.gif bo stale to mnie wiecej bylo w biosie trzeba w uefi te turbo wylaczyc moze to poprawi stabilnosc... chociaz w to watpie ale temperaturki mmasz dosyc duze nie masz zakurzonego radiatora?

@up high power niee jest jakims pseud zasilaczem

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Radiator nie jest zakurzony.

Co do "pseudo-zasilacza". Kurrrrrrr, a już myślałem że jak pomaga go złożyć mi informatyk (zawsze się wywiązywał dobrze z radzeniem sobie z problemami), to jest spoko, a tu proszę - sraka. Jedyne na co mógłbym go podmienić to na Tagana TG-580 U15 580W (w mym starym kompie jest). Nie wiem tylko czy by się nadawał do obecnego sprzętu. Obawiam się też że coś źle podłączę. Nowy zasilacz nie wchodzi w grę - kasy brak confused_prosty.gif.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy okazji się spytam - o jakiej mocy musiałbym mieć zasilacz, żeby komputer się nie wyłączał? Kupiłem maszynę bo myślałem o graniu, a nie o natychmiastowych modernizacjach confused_prosty.gif. Ale jak trzeba będzie wymienić, to wymienię.

Postaram się uzyskać miernik (pożyczę albo kupię).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę? Już w ciągu testu 15 minutowego procek zdążył się nagrzać do 84 stopni (na jednej stronie z testami wynikało, że maksimum to 83 stopnie) - chociaż przyznaję, słyszałem że te procesory wyłączają się przy 105 stopniach, ale nie wiem czy to nie bajka.

Najwyżej zmniejszę ustawienia graficzne w GTA IV (aktualnie mam najwyższe) i zobaczę czy komp też się wyłączy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmieniłem wszystkie ustawienia graficzne na "Medium" (prócz jakości tekstur, ta jest wysoka). Wcześniej komp się wyłączał po 20 minutach, teraz grałem ponad 1 godzinę i sprzęt się nie wyłączył. I tak jednak postaram się pozyskać miernik i pomierzyć napięcia.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@kraven2000 Może trafiłeś na wadliwy(e) egzemplarz(e)?

@stroggo Jeżeli chcesz stabilny i z dużym zapasem mocy to polecam Ci SilentiumPC Deus G1 600W. Możesz też trochę przyoszczędzić i kupić Deusa G1 500W, który jest również bardzo stabilny.

Ale nie zgodzę się że High Power jest kiepski, bo jeżeli byłby kiepski to Chieftec i inne firmy dla których HP produkuje zasilacze byłyby kiepskie. (Sirtec produkuje własne zasilacze ze swojej serii High Power, jak pewnie wiecie Sirtec produkuje PSU dla Chiefteca etc.)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Istnieje taka szansa, że tak trafiłem. Ale dwa pod rząd to sporo prawda? Inna rzecz, że niedawno mój 6 letni chieftec zdechł smile_prosty.gif

Ale to nie na temat. A co do autora tematu:

to, że masz ileś tam coolerów nie oznacza, że buda jest przewiewna. Musi być duża, kable muszą być poukładane i się nie walać, musi stać z dala od kaloryfera itd. Jak pisałem i jak pisali koledzy...masz coś z temperaturą. Odkurz sprzęt - dokładnie.

down: jakby co to nie miałem na myśli odkurzania za pomocą odkurzacza...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I dobra rada, użyj sprężarki i miękkiego pędzelka, najlepiej z końskiego włosia. Odkurzaczem i tak nic nie wyciągniesz, a napięcie z rury odkurzacza może uszkodzić twój sprzęt. Odkurzacza używaj np. do odkurzenia większych kłaków w obudowie znaczy na dole obudowy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...