Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Abuk96

Linux - jaka dystrybucja

Polecane posty

Nie jestem do końca pewien czy podpinać się z tematem o linuxie pod programy ale co tam chyba bardziej odpowiedniego działu nie znajdę, w razie czego proszę o przeniesie smile_prosty.gif.

Generalnie pytanie może wydawać się proste - chciałbym zamontować na laptopie (ciut wiekowym) linuksia póki co bez drugiego systemu bo akurat do tej Toshiby miałem w pakiecie ferelną Vistę a sam laptop już od pół roku kurzy się w szafie więc stwierdziłem że może by warto czegoś nowego się nauczyćsmile_prosty.gif.

Z linux'em miałem przyjemność pracować może 15 minut nie na swoim komputerze a po znajomości. Wiem co nieco jak powstał i jaka przyświeca mu idea:). Więc skorzystałem z testu na

zegeniestudios.net

który poleca się zazwyczaj żeby dopasować dystrybucję linuksa pod konkretnego użytkownika.

Moje wyniki to odpowiednio: Mandriva/Ubuntu/Opensuse/Kubuntu/Mint/Fedora

i jeżeli o ubuntu/mint/opensuse wiem że są najbardziej (podobno) noob friendly tak o reszcie wiem tyle co nic. Gdyby ktoś mógł mnie naprowadzić na jakąś konkretną wersję linuxa byłbym bardzo wdzięczny.

Jestem świadom że były podobne tematy ale później planuję przesadzić linuxa na nowszego laptopa na którym chciałbym również cieszyć się przyjemnością z grania w nowsze gry. W związku z czym prawdopodobnie będzie win7/linux a teraz chciałbym się nauczyć korzystać z pingwina na poziomie wyższym niż włącz/wyłącz:)

Pracowałem z Debianem.

@edit

jakby jakiś uprzejmy admin mógł dopisać do tematu " - jaka dystrybucja" byłbym wdzięczny bo się zgapiłem i nie dopisałem a tak sam "linux" niewiele mówi.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jakby jakiś uprzejmy admin mógł dopisać do tematu " - jaka dystrybucja"

ok.gif

Co do tematu: ja nie lubię ubuntu ani pochodnych, a dla początkujących polecam openSUSE, link: link.

W zależności od tego jaki masz sprzęt, możesz wybrać środowisko graficzne.

Zasadniczo najładniejsze jest KDE, gnom3 też jest ok, natomiast jeśli masz słabszy komputer to polecam gnome2, xfce i w końcu lxde.

Linux do użytkowania jest łatwym systemem, szybko powinieneś ogarnąć, a jeśli nie, to możesz zakładać temat w tym dziale lub pisać w temacie "Linux" w dziale dyskusyjnym.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Komp to raczej "kombajn" więc nie będzie problemu. Pytanie zasadnicze jeżeli nie miałem styczności z linuxem to lepiej zacząć od graficznego czy tekstowego ? Wiem że tekstowy jest dużo trudniejszy ale to tak jak z uczeniem się pascala i C++ (no może nie do końca ale chyba wiadomo o co mi chodzi ;P )

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponuję używać "na codzień" graficznego, natomiast konsoli używaj do programowania, kompilowania, pisania skryptów, konfigurowania systemu.

Przynajmniej ja tak robię, nie "wyklikuje" ustawień, tylko przez konsolkę wszystko ustawiam, tak robiłem od początku i wierzę, że dzięki temu nauczyłem się systemu dużo szybciej. Po prostu musiałem się nauczyć żeby być efektywnym ;)

Nie oszukujmy się, przeglądanie internetu w linksie (tekstowa przeglądarka internetowa) nie jest ani przyjemne, ani efektywne.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...