Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

zizou666

Rozwiązany: Ubuntu + Windows 7 + Windows 8

Polecane posty

Siema. Ostatnio zachciało mi się przetestować Windowsa 8. Miałem zainstalowanego na laptopie Win 7 + Ubuntu 10.04. Dla Windowsa miałem 1 partycję, dla Ubuntu 2 (zwykłą i swapa). Tak więc przy instalacji Windowsa 8 i przy partycjonowaniu chciałem usunąć moją Windowsową partycję. Podzielić ją na odpowiednio: 2 partycje dla Win 7 i 1 dla Win 8 zostawiając Ubuntu tak jak jest. Okazało się jednak że nie mogę tak zrobić. Mogę wybrać tylko jedną partycję podstawową i podzielić już więcej nie mogę (komunikat, że na dysku jest max ilość partycji typu podstawowego).

Dokładnie moje partycje przedstawiają się teraz tak:

- partycja pqservice o pojemnosci kilkanaście GB

- partycja zastrzeżona przez system (100 MB)

- partycja podstawowa

- 1 partycja dla Ubuntu (ext4)

- 2 partycja dla Ubuntu (SWAP)

Nie mogę tej partycji podstawowej podzielić powiedzmy na 3 partycje. Czy jest wogóle możliwość żebym zrobił na 1 dysku z tej 1 partycji, nie usuwając Ubuntu tak jak chce czyli: 2 partycje dla Win 7 i jedna dla Win 8?

Z góry dzięki za pomoc.

EDIT: A może muszę zrobić tak, że: usuwam sobie podstawową, wydzielam z niej powiedzmy 100 GB, instaluje na tym Win 8 a resztę zostawiam nieprzydzieloną. Później już w systemie Win 8 tworze z tego nieprzydzielonego miejsca 2 partycje rozszerzone (zakładam że tak się da i jest w win 8 takie narzędzie). i Na tych partycjach rozszerzonych instaluje Win 7. Jest to jakieś rozwiązanie? Da się tak?

EDIT2: Dla łatwiejszego rozeznania sytuacji załączam zdjęcie z gparted, jak widać są 2 partycje podstawowe, pusta przestrzeń i rozszerzona z ubuntu. Obawiam się, że w takiej sytuacji muszę usunąć ubuntu i od nowa podzielić dysk na partycje :( Chyba że jest jakieś inne wyjście.

zdjcie0036y.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok już sobie poradziłem. Podam rozwiązanie, może komuś się przyda. No więc zrobiłem sobie ostatnią partycję podstawową jaką mogłem (100GB) i zainstalowałem tam Windows 8. Potem programem GParted dodałem pozostałą część niezaalokowaną do partycji rozszerzonej i utworzyłem dodatkowy dysk logiczny NTFS, który będzie mi służył dla danych w Windowsie. Stwierdziłem że nie będe instalować Win 7 bo Win 8 bardzo mi się podoba i narazie wszystko na nim działa smile_prosty.gif Jeszcze tylko pozostało przywrócenie GRUB2, jako że Windows go nadpisuje. Wykorzystałem program SuperGrub 2, dostałem się do Ubuntu i tam z terminala zainstalowałem Gruba od nowa. Teraz można już normalnie wybierać dowolny system przy starcie lapka. To by było na tyle. Temat do zamknięcia.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.


  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...