Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Tyszek91

Stary pc.. problem

Polecane posty

Witam!

Mój stary pc (nazywam go serwerownią;) ma około 6-8 lat. Nie pamiętam.

Dane:

Windows XP HE SP3

ASUS A7V8X-X (6PCI, 1AGP, 3 DDR DIMM)

AMD Athlon XP 2500+ 1,82 Ghz (128 MB)

512 RAM

80 GB, 7200 RPM (2 partycje)

oczywistości nie wymieniam.

"czysty", jak to mówie "zadbany" (nie zaśmiecony), nie dawno po formacie, na 99% bez viruów etc.

Jaki problem? No dość nie stabilnie pracuje. Podam pare przykładów dotyczących np. Firefoxa: odpalam konto na Facebooku i już moge spodziewać się "zacinania", przykład drugi: gdy słucham muzyki przez YouTube i przeglądam inną stronę, i scrollem myszy jadę w dół to przy zatrzymaniu muzyka (YT) na chwilkę się przycina i tak w kółko. Hmmm nie wiem... gdy ma za dużo do zrobienia np. zrzucanie czegoś z pendrive przy jednoczesnym otwieraniu przeglądarki, innego programu lubi się "przyciąć". W innych sytuacjach też się zdarza. Nie wiem czy to wina jego żywotności, czy może być coś zwalone z pamięcią, dyskiem.. bardziej mi się wydaje to drugie. Kiedyś też miałem problem z dyskiem i nie pamiętam czy był wymieniany, naprawiany.

Prosze kogoś obeznanego o radę. Logi z jakiegoś programu/ skanera? Jak co mogą zainwestować w niego trochę, bo używam go jak mały magazyn, pobieralnię, odpalam sobie na nim czasami stare gry z dzieciństwa.

z góry dziękuję i pozdrawiam,

Tyszek91

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podaj markę zasilacza.

Wrzuć screena z temperaturami np. HWMonitor- oczywiście jak komp da rade.

Podaj smart dysku- podobnie jak wyżej jak da radę.

Komp już swoje lata ma, także może przyczyną jest uszkodzenie któregoś komponenta.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim zwróciłbym uwagę na niestabilny sektor oraz błędy CRC. Dalsza diagnostyka dysku - wskazana (jeśli chciałbyś, ewentualnie, pozbyć się tego sektora, należałoby dysk wyzerować, co wiąże się z utratą danych). No i wymień tasiemkę.

BTW, zasilacz może być winnym pogorszenia się stanu dysku, jak też ogólnej niestabilności kompa.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zedytowałem powyższy post. Zasilacz jendak ma ponad 3 lata, był wtedy wymieniany. To co dalej robić?

Dalsza diagnostyka? ;P

Powinienem sformatować dodatkowo? Znowu? Chyba 1-2 msc temu to robiłem. PC był b. mało używany.

Wymienić zasilacz?

Jak kupić odpowiednią tasiemkę do danego dysku? Do takich starych modeli jeszcze kupię nową? Czy to wszystko takie same? Ewentualnie poproszę link z Allegro. (jeżeli to możliwe na tym forum) Nie znam się zbyt na tym ;P

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niska wydajność w stosunku do wymagań jakie stawiają dzisiejsze strony internetowe, szwankujące zasilanie procesora (płyta główna już ma swoje lata), szwankujący dysk...

Tak, domyślam się/ wiem. Co proponujecie?

Jak pisałem mogę troche zainwestować w niego..

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co można zrobić z dyskiem, to już Ci pobieżnie napisałem. Tu masz dokładny opis całej procedury. Jak Ci się chce, to zawsze możesz się troszkę pobawić (przy okazji zyskasz nieco wiedzy i nowych doświadczeń), ale, czy generalnie to pomoże, tego nie gwarantuję. :)

P.S. W zasadzie na niepewnym zasilaczu i innych podzespołach, takowych "rzeczy" nie powinno się robić, ale, jeśli Ci specjalnie nie zależy (potencjalne straty w końcu niewielkie)...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba nie będę się teraz w to bawił. Nie mam zbyt czasu, a nie jest to tak nagła sprawa. No trudno. Kumpel ma mi pożyczyć swój stary zasilacz, to go podmienię i poobserwuję jak pracuje. Dysk niestety zostanie w taim stanie na ten moment. Kiedyś pewnie się odezwę o te zerowanie dysku, bo tak spojrzałem jednym okiem na to, to trochę to dla mnie skomplikowane, ale jak piszesz dla choćby zabawy sobie zobaczę. ;)

no nic dzięki.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...