Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

someone1989

Problem z dyskiem twardym .

Polecane posty

Mam problem z dyskiem . Mam 2 dyski na jednym miałem viste i na nim ogólnie pracowałem . Dołożyłem drugi pusty dysk i na nim zainstalowałem xp profesional . Po instalacji cały czas uruchamia się właśnie ten dysk . W biosie ustawione jest na uruchamianie z dysku na którym jest vista natepnie naped cd pozniej floppy . Nie ma wyboru dysku z xp . W ustawieniach sata są dwa dyski 1 jest z vista 2 z xp który dałem disable . Po restarcie dalej uruchamia się z xp . Odłaczyłem normalnie dysk z xp zostawiając tylko z vistą to podaczas uruchomienia wyskakuje błąd "Nie można uruchomić systemu windows z powodu sprzętowego błędu konfiguracji dysku . Nie można dokonać odczytu ze wskazanego dysku startowego . Sprawdż ścieżkę oraz dysk . Sprawdż w dokumentacji systemu Windows oraz w instrukcji obsługi sprzętu dodatkowe informacje na temat konfiguracji dysku"

Jak skonfigurować to tak bym miał tak jak się ma linuxa i windowsa że z listy się wybiera który system ma się uruchomić ?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podłącz obydwa dyski i uruchom instalator Visty z płyty/pendrive. Gdy dojdziesz do momentu, gdzie trzeba wybrać czy Instalacje lub Naprawę, wybierz naprawę. Powinien wyświetlić się komunikat z problemami z opcjami startowymi w pytaniem, czy naprawić. Potwierdzasz. Na tym dysku, który jest pierwszy fizycznie (nie wiem, który to u Ciebie będzie) będzie zapisany rozruch i to jego ustawisz w BIOS jako ten, z którego ma ładować system - to z niego uruchomi Ci się okienko wyboru.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu jest właśnie problem . Mam obydwa dyski podłączone . Próbowałem w easybcd dodać wpiskę o viscie . Nie pomogło po ponownym uruchomieniu znikła . Uruchomienie z płyty to dziwna sprawa . Xp uruchamia się i mam opcje naprawy czy instalacji , konsoli napraw itd . Z płytą visty jest inaczej . Najpier jest że ładuje pliki visty a następnie przechodzi do uruchamiania systemu jest ten pasek ładowania po czym pojawia się tło takie jak przy wyborze konta użytkownika z tym że puste i nic się nie dzieje .

Nie wiem który jest pierwszy tzn ten na którym była vista czyli 1 system jest ustawiony w biosie jako 1 . Jak go odłacze uruchomi się xp . Jak odłacze ten z xp to się vista nie uruchamia tylko wyskakuje błąd . Tak samo jak tylko jest podłączony z vista i chce uruchomic płyte visty to po ładowaniu plików przeskakuje dalej do uruchomienia tyle że nic się dalej nie dzieje . Nie wiem może uszkodziłem w jakiś sposób zainstalowaną viste instalując xp ?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To napewno bo przy uruchomieniu na dysku z vista bład jest typu uszkodzony/nie prawidłowy czy jakoś tak plik ntldr czy jakoś tak . To jest chyba właśnie od rozruchu .

Dysk wd 500 Gb ma viste i jest młodszym dyskiem ale dłużej używanym ma jakoś 2 lata

a00b2e53dae114a7m.jpg

Dysk wd 160 Gb ma xp i jest starszy jakies chyba 3 lata ma .

70d6099128ec43c8m.jpg

Obydwa maja dobrą kondycje i nie skarże się na nie dobrze mi chodziły do póki czegoś nie namieszałem .

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dyski są ok. Czyli mamy dodatkowo nieznaną interpretację, który dysk jest obecnie pierwszy w BIOS. Na forum nie pomogę. Próba naprawienia rozruchu nie znając kolejności fizycznej dysków, jaką widzi instalator systemu Windows (a ta u Ciebie wygląda na zmienną), doprowadzi do dalszych szkód dlatego do porad się wstrzymam. W takim wypadku najbezpieczniej, na następny raz, podczas instalacji systemu na danym dysku odłączyć wszelkie pozostałe a to który system ma się uruchomić, wybierać z menu wyborów dysków do bootowania.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak próba zmienienia pliku boot.ini spowodowała to iż musiałem naprawiać xp już 2 krotnie więc się poddałem takimi próbami . Chciałem tak zrobić jak mówiłeś ale dysk 160 był pusty i w ogóle nie szło zainstalować systemu nie wiem czemu . Dopiero po podłaczeniu tego z vista udało się uruchomić instalacje xp wybierając odpowiedni dysk . Niestety zapomniałem że się trochę różni się uruchomianie xp i wcześniejszych od visty i 7 i sobie narobiłem dodatkowej roboty .

Myśle że zrobię tak iż dysk z xp podziele na partycje i zainstaluje na drugiej partycji viste . Nie wiem tylko czy nie bedzie się to gryść z tą zainstalowana wczesniej na dysku . No i kwestia jak to zrobić bo obecnie mam ustawione w biosie start z płytki a i tak nie idzie zainstalować visty :/ najpierw się ładuje chwile póżniej przeskakuje zamiast do instalacji to do ładowania systemy ( o dziwo którego nie ma na dysku z xp ) i wyświetla póżniej tło takie jak przy wyborze kont użytkownika . Nie wiem dla mnie to jest jakaś czarna magia teraz . Nie wiem czy jeżeli odepne dysk z vista , wsadze płytke z xp , dam instalacje , podziele dysk na party i zainstaluje xp to czy póżniej mi się uda zainstalować viste czy dalej będą takie akcje dziwne się robić .

Swoją drogą jak to sprawdzić który dysk obecnie jest pierwszy w Biosie ? Bo jeżeli to jest w kategori boot i ustawienia dysków to 1 jest 500 drugi 160 .

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeglądałem bios pokolei wszystko i wszedzie mam tak że mam dysk 500 jako 1 .

Może wiesz co jest przyczyna tego że vista nie chce się instalować ? Czy jak sformatuje ten dysk 160 na nowo postawie xp to mi załapie póżniej vista żeby zainstalować czy też będzie tak samo jak teraz bo coś robię żle ? Chodzi mi o odłączenie dysku 500 gb a na tym 160 zrobic na nowo instalke xp z podziałęm na partycje . Dziwne jest dla mnie z tą vistą czemu się tak dzieje że nie chce się uruchomić instalacja jej . Dodam że płyta nie jest wadliwa czy coś bo to oryginalna płyta .

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbuje to ogarnąc tak jak pisałem odłącze dysk z vista a ten z xp od nowa potraktuje instalka xp i jak się uda viste to sprawa się zamknie jak nie to napiszę do Ciebie na pw i coś pokombinujemy ale to jutro . Drugi komp odpada bo nie mam drugiego monitora za to mam laptopy ( mają kamerki ) jak i kamerke pod usb .

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...