Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Misieckis

dysk 3 tb a zwykly bios

Polecane posty

witam

mam windows 7 64bit i BIOS z funkcja AHCII

kupilem dysk 3 tb i myslalem, ze nie bedzie problemu z nim, a tu sie okazuje, ze zeby wykorzystac jego pelna pojemnosc trzeba pokombinowac. Po podlaczeniu system widzial go, z tym, ze tylko 2 tb i to mozna bylo sformatowac (w windowsowym narzedziu) tylko, i sformatowalem ale reszty juz nie dalo sie sformatowac, te pozostale 700 gb. Sciaglem narzedzie seagate i tam byla opcja rozszerzonej pojemnosci, wiec ja uzylem. Widzial program DiscWizzard juz sformatowane 2 tb w mbr i pokazywal mozliwosc zrobienia dodatkowej partycji 700 gb pozostalej. Ok, kliklem i fajnie, w narzedziu windowsowym pojawila sie ta pzostala czesc ale juz nie jako pozostaly element z 2 tb, czyli druga jego czesc tylko zupelnie nowy dysk, no i ten dalo sie sformatowac, wszystko lala pieknie, mam te 3 terabajty ale co sie stanie jak wgram nowego windowsa, oprogramowania do tej rozszerzonej pojemnosci nie bedzie, bo to dzieki temu DiscWizzard, ewentualnie mozna wgrac ponownie ale czy bedzie widzial dalej te dodatkowa partycje utworzonej w rozszerzonej pojemnosci? Postanowilem to sprawdzic. Jak bym mial ciagle ten program to ok ale po zmianie windowsa on zniknie i co wtedy?Oidinstalowalem go i wywalilem tez stery odpowiedzialne za rozszerzona pojemnosc, reset kompa i ok, widzi te 2 tb nawet z danymi, wiec ok ale znika ta druga 700 gb i jest ponownie nieprzydzielona i niesformatowana, czyli dane znikaja, wiec na co mi dysk 3 tb jak wystraczy 2 tb, bo reszty i tak nie wykorzystam. Ale ok, byla tam inna opcja w disc wizzard, dysk wyczyscilem i puscilem opcje dodaj nowy dysk i tam juz widzi cale te 3 tb do sformatowania, windows widzial tez ale tylko 2 tb do sformatowania, i pieknie dalem pierwsza na 2 tb w GPT i druga tak samo czyli te 700 gb w GPT. Dysk widzi caly i jest ok, nawet po tym formacie juz windows owe narzedzie widzi nawet jako calosc czyli jeden dysk 3 tb i na nim 2 partycje, a nie jak wczesniej 2 oddzielne dyski, (jakby ta druga partycja mniejsza byla na wirtualnym ale mniejsza o to). No i znow nie wiedzialem czy tak sformatowany dysk w GPT bedzie mi chodzil po zmianie windowsa, Wiec wywalam narzedzie diskwizzard i nawet odinstalowuje z kompa ten dysk i po resecie dysk widzi taki sam, szuka oprogramowanie i hula. Z tym, ze moze temu, ze disk wizzard zostawil po sobie jakies stery i windows je automatycznie znalazl i dysk dziala, nawet widzi dane. No to znalazlem stery, ktore wgrywa ten program, ponoc 2 tylko do system32/drivers i sa najnowsze bo z momentu gdy wgrywalem ten program. Wywalam te stery, odinstalowuje dysk i po resecie windows pokazuje, ze nie blad przy doborze sterow. Dysku nie widzi wogole, wiec kopiuje te stery recznie z powrotem do drivers, reset i dysk widzi. Po samym odinstalowaniu dysku windows dalej ma te stery i wgrywa je przy uruchomieniu ale jak ich nie ma to dysku juz nie widzi. Wiec przypuszczam, ze wystarczy po wgraniu nowego windowsa albo zainstalowac program DiskWizzars ktory wgrywa te stery albo recznie, bo akurat wiem ktore, tylko ze nie jestem pewien czy to jest takie latwe, bo wgrywajac nowego windowsa takiego samego, bedzie mial obsluge GPT i bios chyba tez ma, wiec powinno wystarczyc wgranie tych sterow. No i stad moje pytanie, czy tak sformatowany dysk na GPT zobaczy nowy windows, skoro go teraz widzi? Co jest wymagane, zeby mogl zobaczyc dysk 3 tb z GPT, windows 7? dysk jest tylko do danych jako magazyn, wiecej do niczego, chce go podpiac i zeby mi go widzial po ewentualnym przeinstalowaniu windowsa 7. Wiem, ze te dane nie znikna z niego ale chcial bym miec pewnosc, ze po przeinstalowaniu windowsa tez go zobaczy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no nie wiem czy potrafi uruchomic system, bo na tym mi nie zalezy, nie bede stawial na nim na pewno windowsa. Dzis sprawdzilem czy na nowym windowsie zobaczy ten dysk 3 tb. Dysk 160 gb odpialem, na ktorym jest windows 7 i mi teraz widzi ten dysk 3 tb, i podpialem tylko 1tb + ten 3 tb. Na 1 tb(sformatowalem go zeby nie bylo zadnych smieci ) postawilem system i po uruchomieniu widzi dysk 3 tb normalnie, windows 7 sam laduje sterowniki i jest git. No to czy tak samo bedzie jak sformatuje 160 gb i na nim system postawie to czy tez bedzie widzial 3 tb? Wg mnie tak choc nie jestem pewien, reszta sprzetu bedzie taka sama, windows tez ten sam, wiec jedyne co moze spowodowac, ze nie zobaczy tego 3 tb, to dysk 160 gb ale to raczej niemozliwe czy mozliwe?

no i co do urychomienia 3 tb GTP to nawet nie moglem go wybrac w instlatorze windows jako partycji systemowej, przeszkoda GPT i tyle, wiec nawet systemu na nim nie postawie, a zeby psotawic to juz trzeba chyba UEFI czy co cas tam, chyba...

czyli rozumiem, ze od systemu zalezy czy zobaczy dysk GPT, a system mam Windows 7 64 bit, ktory to obsluguje, wiec to chyba wystarcza, zeby mi go widzial nawet po zmianie windowsa na dysku starym 160 gb(bo dysk, na ktorym jest system nie ma nic do obslugi GPT???). a teraz na starym dysku 160 gb widzi 3 tb z GPT, wiec jest chyba wszystko ok i sie nie zmieni to po zmianie windowsa? na nowym windowsie juz probowalem i tez go widzi bez problemu z tym ze windows byl na 1 tb ale na jakim dysku bedzie system chyba nie ma znaczenia, chociaz sam juz nie wiem....

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od systemu zależy czy ten dysk obsłuży - minimum Vista SP 1 i problemów nie będzie, bez żadnego dodatkowego oprogramowania. Od BIOS z kolei zależy, czy uruchomi system bootowany z takiego dysku (nawet jeśli BIOS go nie obsłuży, to system operacyjny już tak, bo współczesny OS ma swoje procedury obsługi dysków i nie korzysta z BIOS). Skoro nowszy system widzi Ci ten dysk, to nie ma znaczenia na jakim nośniku będzie ten system, ważne po prostu, żeby to był ten system.

P. S. Ten dysk prawdopodobnie da się używać na starszych komputerach i systemach, są do tego programy i być może zworki na nim samym, ale w temat się nie wgłębiałem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie bo sie obawialem, bo przed zainicjowaniem, zanim go sformatowalem i tworzylem partycje w windowsowym narzedziu, moglem stworzyc partycje do 2 tb, a reszty juz nie, czyli wtedy widzial te 3 tb system ale tworzylem w mbr i widocznie mogl zrobic tylko do 2 tb a reszty juz nie, gdybym tworzyl w gpt to byc moze widzial by jako calosc dysku podzielone na 2 partycje 2 tb i reszte. Tworzylem w mbr i temu nie moglem chyba stworzyc wiecej te ponad 2 tb. Musialem wtedy uzyc narzedzia DiskWizzard do rozszerzonej pojemnosci ale wtedy po utracie sterow znikala mi partycja dodatkowa i musialem tworzyc ja od nowa w Disk Wizzard czyli dane mi na tym by przepadaly, a nie pomyslalem, ze system mi obsluguje GPT i wystarczylo tak utworzyc partycje i wtedy by widzial dysk normalnie bez jakichs czarow z rozszerzona pojemnoscia. Myslalem, ze mi nie widzi 3 tb przed sformatowaniem i temu chcialem sprawdzic czy mi go zobaczy nowy windows ale widzial wlasnie tylko tworzylem w mbr reszty juz nie mogl dorobic. Zrobilem partycje w DiskWizzard w GPT ale to chyba nie ma znaczenia, po prostu dysk taki jest, cale 3 tb w GPT i to juz nie moze sie zmienic, nie wazne w jakim programie go tworzylem. No tak, dysk juz taki jest i skoro go nowy system widzi to to potwierdza tym bardziej ze mowisz ze to tylko od systemu zalezy czyli dysk jest dobrze sformatowany z partycjami GPT. Ok dzieki, dysk juz jest na stale przerobiony i nic z niego nie zniknie i jak bede mial ten sam system to go zobaczy. Dysk juz taki jest skoro go nowy system widzi to juz nic z niego nie zniknie. Balem sie ze to dzieki sterom DiskWizzard go widzi tylko i ze tez cos kombinuje z dyskiem ale widzial mi na nowym systemie bez tych sterownikow, wiec tak zostal zrobiony w GPT po prostu i nic tego nie zmieni, a to juz nie wazne czy w DiskWizzard czy windowsowym narzedziu, bo nie wiem czy sie dalo, choc widzial te 3 tb ale czy by sie dalo utworzyc partycje GPT, to nie jestem pewien ale DiskWizzard zrobil wiec to nie ma znaczenia. Zreszta widzi go bez sterow DiskWizzard na nowym windowsie to dysk juz na stale taki jest....dzieki

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...