Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

uppercut

Dziwny problem z kompem...

Polecane posty

Witam,

Chciałbym uzyskać informacje co może być powodem następującego problemu: po włączeniu komputera (komp nowy, zainstalowany oryginalny Win 7 64bit) od czasu do czasu pojawia się następujące komunikaty "Reboot and Select proper Boot device or Insert Boot Media in selected Boot device and press a key" oraz "A disk read error occured Press Ctrl+Alt+Del". Restart z klawiatury nic nie daje, bo pojawia się ten pierwszy komunikat. Czasami nawet nie pomaga twardy restart.. akurat dzisiaj pomogło wyłączenie i włączenie przycisku odpalania kompa, ale też nie za pierwszym razem. Generalnie komputer bardzo dobrze działa, ale w ciągu miesiąca użytkowania sprzętu takie sytuacje jak wyżej opisana zdarzyły mi się z 5 razy. Będę wdzięczny za info o co chodzi i co mam zrobić, żeby takie komunikaty się nie pojawiały...

Pozdr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co masz zrobić:

1. Podociskać kable od dysku i uruchomić ponownie kompa. Jeżeli problem występuje nadal...

2. To u kumpla ściągnij MHDD i podaj SMART dysku komendą SMART ATT....

3. A np. antros22 go odczyta.

Ściągnąłem ten program z dobrychprogramów, ale tam jest info "UWAGA!Jeśli nie masz doświadczenia z tego typu programami, nie używaj MHDD, ponieważ wśród wielu dostępnych komend są takie, które mogą na stałe uszkodzić dysk!" i trochę mnie to wystraszyło jako że do komputerowych speców z całą pewnością się nie zaliczam.

Dzisiaj wspomniany problem pojawił się ponownie, dopiero po ok 30 minutach udało mi się dostać do windowsa. Jak? Robiłem wciąż restarty lub włączałem i wyłączałem kompa. Po tym jak straciłem cierpliwość i wyłączyłem kompa na 5 min i następnie włączyłem nie pokazały się już te komunikaty, tylko zobaczyłem zbawienny komunikat uruchamiana systemu windows. Nie rozumiem tej zależności, że raz restart czy wyłączenie kompa pomaga a innym razem nie.

Porobiłem pare zdjęć tego, co można zobaczyć w menu. Czy ktoś widzi jakieś nieprawidłowości?

BXG4g.jpg

akhcu.jpg

hVd4.jpg

TEUbI.jpg

kDL9F.jpg

WCBn3.jpg

gAD3W.jpg

74vKZ.jpg

No i te komunikaty...

urSEp.jpg

eHJSp.jpg

Czytałem na jakimś forum, że problem z tym komunikatem może być spowodowany tym, że domyślnie w biosie jako pierwsze urządzenie startowe ustawiona jest stacja dyskietek (której nie ma), zamiast dysku twardego i że dysk, który posiadam (Seagate Barracuda 500GB SATA3 (ST500DM002)) ma jakiś wadliwy firmware. Czy to jest możliwe i jak to sprawdzić?

Ten problem jest bardzo uciążliwy a cała sytuacja mocno niejasna. Gdyby windows w ogóle mi się nie włączał wiedziałbym przyznajmniej, że coś się schrzaniło po całości, ale u mnie czasami komputer normalnie się włącza (ale coraz rzadziej) a czasem pojawiają się wyżej opisane komplikacje (coraz częściej).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Disk Read Error, Dysk widoczny w biosie, Kolejnośc ma niewielkie znaczenie bo nawet jeśli ustawisz ze masz stacje dyskietek lub DVD jako pierwsze urządzenie startujące to BIOS i tak będzie szukał innego urządzenia z danymi rozruchowymi. W BIOS wyłącz stacje dyskietek. Wg mnie to mechaniczne uszkodzenie dysku lub (mało prawdopodobne) kabla SATA. Włącz jeszcze w BIOS HARD DISK S.M.A.R.T.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez SMART trudno będzie. Przecież nie będziesz używał komend na ślepo, więc nie bój się MHDD. Sprawdź, czy jak problem występuje to dysk jest wykrywany w BIOS. Sprawdź wtyczkę zasilania przy dysku - może nie łączy.

Helmud, sorry za może głupie pytanie, ale ten program jest dostępny w paru miejscach w formacie iso - czy mam ten program zgrać na płytę i odpalić w momencie włączania kompa czy to się włącza z pozycji windowsa? Po rozpakowaniu programu nie chce mi sie on włączyć ani zainstalować dlatego nieśmiało pytam.

daniel81uk - zmieniłem Hard Disk S.M.A.R.T. na Enabled, ale to nic nie dało.

Teraz problem z tym komunikatem występuje za każdym razem, ale jakimś cudem po którymś z kolei wyłączeniu i włączeniu kompa udaje mi się dostać do windowsa. Zdarza się jednak, że komp się zawiesza z pozycji windowsa, wygląda to tak jakby w trakie korzystania tracił kontakt z dyskiem. A co do dysku jeszcze pytanie - czy przypadkiem brak wykrywania dysku nie jest widoczny w siódmym screenie? "SATA 2/SATA3 not detected"

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie MHDD (opis) i S.M.A.R.T. - nie masz co próbować odpalać tego programu z poziomu Windowsa - trzeba utworzyć bootowalną płytę (ewentualnie pendrive'a).

Poza tym, skoro możesz uruchomić Windę, to nie musisz korzystać z tego programu, żeby móc sprawdzić S.M.A.R.T. Wystarczy np. HD Tune (zakładka Health). :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Antros za radę. Właśnie staram się to zrobić, ale tego wieczora komp stacjonarny nie jest skłonny do współpracy i nie mogę dostać się do windowsa... jak tylko mi się powiedzie to wkleje screena. Zauważyłem też, że przy włączaniu kompa jest taki odgłos jakby coś się bardzo szybko rozpędzało i nagle gasło,potem jest to biosowe piknięcie i pokazuje sie wspomniany wcześniej komunikat "Reboot and select proper boot device or insert boot media in selected boot device and press a key"...

edit. w tak zwanym międzyczasie, chyba dla urozmaicenia, pojawiły mi się na kompie nowe komunikaty.To było rano, po przeklikaniu wszystkiego i kilku resetach udało się włączyć windowsa, który potem sie zawiesił.

cWeJt.jpg

aubC.jpg

vPVSW.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg. mnie uszkodzony dysk (wada fabryczna?) lub uszkodzone gniazda na płycie głównej. Podłączałeś dysk do innych gniazdek czy cały czas w tym samym? ISO wypal na płytkę np. przy pomocy PowerISO. Nie plik sam w sobie tylko otworzyć iso w programie smile_prosty.gifJeśli masz jeden dysk to na screenie widać że jest wykrytwany przez BIOS (SATA 2_0 )

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WItam ponownie, wracam do tematu, bo po niespełna tygodniu udało mi się dostać do windowsa. Oczywiście wykorzystałem ten fakt, żeby zainstalować HD Tune i poniżej zamieszczam efekt skanowania.

Gk6X4.png

aWJxX.png

iwCOr.png

rS0dF.png

Dodatkowo teraz włączyłem skanowanie w zakładce Error Skan i jak na razie wszystkie kwadraciki są zielone, nic nie jest 'Damaged'.

Czy po tych screenach ktoś jest w stanie powiedzieć o co chodzi...?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I owszem. Masz mnóstwo błędów Command Timeout (problemy z zasilaniem) i CRC (problemy z komunikacją płyta główna <-> dysk, czyli też może chodzić poniekąd o zasilanie). Nie ma się, więc czemu dziwić, iż masz takie kłopoty z tym dyskiem. Na początek zmień kabel.

EDIT: Zapomniałem, zadać podstawowego pytania, a mianowicie, jaki masz zasilacz?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I owszem. Masz mnóstwo błędów Command Timeout (problemy z zasilaniem) i CRC (problemy z komunikacją płyta główna <-> dysk, czyli też może chodzić poniekąd o zasilanie). Nie ma się, więc czemu dziwić, iż masz takie kłopoty z tym dyskiem. Na początek zmień kabel.

EDIT: Zapomniałem, zadać podstawowego pytania, a mianowicie, jaki masz zasilacz?

Zasilacz to Chieftec 500 W OEM, jest nowy, jak cały komputer. Chodzi Ci o kabel zasilający, czyli ten gniazdko-komputer?

Wszystko było składane w sklepie internetowym,zakładam zatem, że jest dobrze podłączone...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, o kabel transmisyjny od dysku.

Skoro komp jest nowy, to jest też na gwarancji, jeżeli wymiana kabla nic nie da, trzeba będzie go oddać (kompa nie kabel :)). Uszkodzona może być płyta główna, dysk, ewentualnie zasilacz nie jest sprawny.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na razie wymieniłem kabel zasilający i o dziwo komp zaskoczył za pierwszym razem (znaczy dostałem się do Windowsa) Robię właśnie kolejny skad HD Tune i zaraz wrzuce screeny. Będę wdzięczny za porównanie wyników.

Edit. oto wyniki drugiego skanowania po wymianie kabla zasilającego

QP9Jw.png

zDyKh.png

DWN80.png

sz4Hx.png

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niczego nie wrzucaj, te błędy nie znikną (to tylko informacja, że się pojawiły). Natomiast, jeżeli rzeczywiście się poprawiło, trzeba będzie obserwować, czy te wartości nie rosną (atrybuty BC i C7 w polu Data), to jednak wymaga czasu.

EDIT: O, za późno - już wrzuciłeś.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli rozumiem, że konkluzja jest taka, że jak będzie działało to nic nie robić a jak sie powtórzy sytuacja to odsyłać komputer do sklepu internetowego? pytam, bo oczywiście mnie interesuje efekt finalny, czyli żebym mógł normalnie korzystać z nowego kompa, ale jeśli w tych wykresach jest coś co może sugerować uszkodzenie kompa w przyszłosci to wolałbym wcześniej o tym wiedzieć...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...