Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Tiktak

Win xp na SATA

Polecane posty

Niedługo kupuję nowy komputer zawierający dysk pod SATA II. W Internecie wyczytałem o problemach przy instalacji xp na takie dyski (instalator nie widzi dysku). Na forum CDA (z tego co udało mi się wyszukać) była na to jedna rada - dyskietka ze sterownikami - i tu pojawia się problem, poniewaź w nowym kompie FDD nie będzie, będzie za to plomba skutecznie uniemożliwiająca podłączenie jakiegoś na czas instalacji. Czytałem gdzieś, że można przestawić coś w biosie, tylko nie bardzo wiem jak się do tego zabrać. Znalazłem też przypadki w których windows wykrywał dysk i podobno miało to coś wspólnego z "natywną obsługą SATA przez chipset płyty głównej". Zamierzam kupić płytę Asus M2A-VM AMD 690G. Czy ktoś zorientowany mógłby mi coś na ten temat poradzić?

Problem programowy, więc temat przeniosłem.

[wies.niak]

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz użyć programu typu nLite i połączyć odpowiednie sterowniki z płytą. Tu masz opis programu i mały poradnik http://www.purepc.pl/node/881?pageNo=ALL. W pewnym miejscu jest opis integracji sterowników z instalacją i właśnie to Cię interesuje. Musisz programowi wskazać sterowniki do swojego kontrolera SATA, właśnie te, które masz na płytce z płyty głównej (lub pobierz ze strony asusa). Poza tym możesz zmodyfikować parę innych opcji, ale to już inna bajka. W każdym razie, po nagraniu (np na cd-rw) zmodyfikowanej płyty, instalator powinien poradzić sobie z dyskiem SATA.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz poczytać jeszcze to: http://www.man.lodz.pl/LISTY/WINNT/2006/04/1210.html, da Ci pewien pogląd na sprawę.

Dwukrotnie zwiedziłem manual do Twojej płyty głównej i nie znalazłem opcji "sata native mode". Wnioskuję z tego, że jej nie ma, lub jest tak nazwana, że nie potrafię tego rozpoznać.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co wyczytałem na tamtym forum, to w sumie nie ma chyba różnicy czy AHCI jest włączone, czy nie, więc to nie powinien być problem. Jeśli tylko BIOS pozwoli na wyłączenie rzeczonego AHCI (a nie wszystkie na to pozwalają) to będę mieć spokój. Dzięki za pomoc, jak dobrze pójdzie odezwę się już z nowego kompa (nareszcie pożegnam starego, dobrego durona 850, gf 2 mx, i 256 RAM ;p ) ale to dopiero za jakiś czas (tydzień, dwa, albo coś koło tego).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...