Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

TomSon

Problem z wydajnością.

Polecane posty

Czytając tagi można się domyślić wszystkiego. Lecz opiszę co i jak. Zanotowałem znaczący, skokowy spadek wydajności mojego komputera. Lawinowy wręcz. Nie robiłem wtedy nic niezwykłego, komputer chodził wyjątkowo 4 dobę non stop (w dzień pracowałem na nim, w nocy chodził BitComet), wyłączam monitor, idę po picie, wracam i nie poznaję kompa. Normalnie przy włączonym winampie prędzej wszystko inne się zatnie, jak mu dołożę za dużo naraz do zjedzenia, niż przymuli muzyczka, a tu nagle podczas "myślenia" muzyka się ścina do nieprzyjemnych zgrzytów, myszka z płynnego ruchu o ekranie nagle zaczyna "skakać", a wszystko ładuje się niemożliwie długo. Np. żeby odpalić Fajerfoksa, zalogować się na forum, i odpalić tę stronę zamiast ok.. 20 sekund jak to zwykle bywa, poświęciłem aż 3 minuty, podobnie było w WoT'cie, gdzie zwykle z łądowaniem mapy plasuję się w pierwszej dziesiątce graczy, tak teraz najprostszą mapę załadowało mi dopiero po starcie rundy (stałego spadku w FPSach jednak nie było o dziwo!, lecz co parę sekund spadki były do 2-3 fpsów, a już jak do kogoś strzeliłem i trafiłem, to muliło niemiłosiernie podczas ładowania modelu rozbitego pojazdu).

Na moje mało wprawne oko podejrzanymi mogą być procesor, który właśnie kończy 4 lata, RAM, którego nigdy nie byłem pewien, co do jakości i wydajności lub płyta główna, równolatka procesora.

Soft sprawdzałem parokrotnie, defragowałem dysk, przejechałem go kilka razy Avastem, Ccleanerem i wszystkim po kolei z Wise PC Engineer, więc wątpię czy to przez wirus.

Procek:

Inte Core 2 Duo E7200 2,53 Ghz,

Płyta główna:

Gigabyte GA-945GCM-S2L/S2C

I teraz moje pytanie. Ossochozzi? Kto zawinił? Co robić? Co wymienić? I za ile?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, jak myślałem, dysk jest uwalony, szukaj nowego.

Aczkolwiek, po cichu liczyłem na to, że może nic takiego się nie stało - że przestawił się na tryb PIO (klik). Nawiasem mówiąc, to również wchodzi w grę, ale nie zmienia postaci rzeczy, iż dysk jest poważnie uszkodzony i nic już z niego nie będzie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ilość realokowanych sektorów masz już jako warning, gdy ich ilość się zapełni, nie wiem ile możesz ich mieć maksymalnie w tedy dysk zaczyna wolno pracować.

Do tego problem z mechaniką dysku.

I dodatkowo obecnie masz 6 sektorów niestabilnych więc w realocated zaraz pojawi sie 220 smile_prosty.gif

Możesz próbować hdd regeneratora, zerowania dysku, może pomóc ale niestety ze względu na problem z mechaniką - bałbym się go używać, może jako magazyn na jakieś filmy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakiegoś iboxa, o mocy 400 Watt

Który tych 400W wcale mieć nie musi. Wręcz zdziwiłbym się gdyby miał.

bo dysk mógł zostać uszkodzony przez zasilacz.

Można raczej zmienić "mógł zostać" na "został". A przynajmniej tak to wygląda po ilości błędów CT.

Ogółem - do wywalenia HDD oraz PSU.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wróżek chyba nie ma więc skąd pewność, że zasilacz uszkodził dysk? Pada mechanika i tyle.

Zasilacz ma wpływ na elektronikę dysku i to ja może uszkodzić ale jej nie uszkodził. Nie wiem co to błedy CT, jedynie napięcie na 5 jest znacznie za wysokie i to może uszkodzić elektronikę, mechanikę - raczej mało możliwe. Ewentualnie uwalona elektronika ma problemy z kontrolowaniem ale w tedy raczej dysk się sypie na amen, autor może ma szczęscie i dane uratuje.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, czy siak kompa potrzebuję natychmiast. Wolę ten zasilacz wymienić, skoro macie podejrzenia, że uszkodził dysk. Prosiłbym tylko o polecenie dobrych modeli dysku i zasilacza. Dysk na pewno powyżej 500 giga, do 1 tera. Zasilacz 500W pewnie... Byle cena nie za wysoka. Wiem, że "tanie" prawie na pewno przekreśla "dobre", ale na niskiej cenie też mi zależy. Gdyby się dane nie uratowały, to bym rzewnie płakał, gdyż mam na nim ponad 90 gb własnych zdjęć i od cholery dokumentów ;s.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

CT = Command Timeout.

Czyli bardziej na polski - liczba operacji, które z powodu zbyt długiego czekania na odpowiedź zostały przerwane. Wartość nieprzetworzona tego atrybutu w normalnych warunkach wynosi 0. Każda inna liczba oznacza zwykle mniejsze lub większe kłopoty z zasilaniem dysku. Przyczyny - zasilacz lub skorodowane kable zasilające.

Biorąc pod uwagę ich ilość oraz zasilacz z grupy podwyższonego ryzyka inny scenariusz nie wydaje się zbyt prawdopodobny.

Co do napięcia - odczyt programowy to raczej niezbyt pewne źródło.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co za dyskusja... :)

Jeśli chodzi niedrogi zasilacz - Aerocool VP-450. Skoro taki wyjątkowy złom, jak 400 watowy Ibox wystarczał, nie widzę sensu, aby kupować coś droższego i mocniejszego.

BTW, jestem ciekawy, czy dysk pracuje w trybie PIO?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorry, nie trafiłem w klawisz, ten zasilacz ma 500 Watt, poprawiłem posta Zależy jak ten tryb PIO się włącza. Bo jeżeli nieautomatycznie, to nie ma bata, żebym go przełączył. A dysk jakiś polecacie? Co do CT to małoprawdopodobne, żeby kable skorodowały, bo mają ledwo rok, a wilgoci żadnej w pomieszczeniu nie mam, więc zasilacz też do wymiany...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, domyślam się tego, ale wolę dla bezpieczeństwa coś co ma w nazwie 500W, będzie bezpieczniej. Prosiłbym o jak najszybsze zasugerowanie sprzętów, gdyż potrzebuję pilnie tego kompa do robienia zadań z olimpiady informatycznej i fizycznej, a części z nieba mi nie spadną niestety confused_prosty.gif Kiedyś byłem ze sprzętem na bieżąco, teraz przez liceum trochę się oddaliłem od tematu, rzadziej kupuję cda, bardzo rzadko tu wchodzę na forum i tak to jest, teraz sam potrzebuję pomocy w doborze icon_confused.gif

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby rozwiać wątpliwości co do dysku - jest on uszkodzony fizycznie i jest to uszkodzenie niezależne od zasilacza, oraz ma wpisy w SMART świadczące o niestabilnym zasilaniu - są tutaj dwie niezależne usterki i wbrew temu, co pisał M@TH3V, jest to pewne. Kable nie musiały skorodować, wystarczy, że zasilacz podaje niestabilne napięcia lub wtyczka jest byle jaka i nie łączy od nowości. Nie widać również oznak awarii elektroniki a wpisy w SMART wskazują że firmware działa poprawnie (tu nie ma pewności ale nie ma też przesłanek, że jest inaczej).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli helmud potwierdzasz, że lepiej wymienić również zasilacz. Dobra, dzięki za pomoc i dzięki Dorren za podanie sprzętu, wszyscy macie po plusie.

EDIT: Pytanie. Czy ten dysk będzie kompatybilny z moją płytą główną?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...